
Сейм ухвалив черговий закон, що спрощує еміграцію медичних кадрів з-за кордонів ЄС
27 листопада 2020 р. Сейм Польщі ухвалив черговий закон, що спрощує працевлаштування медичних працівників з-за кордонів ЄС. Крім лікарів і стоматологів нові можливості відкриваються також для медсестер і фельдшерів. Наразі закон про медичні кадри передано на підпис Президентові. У випадку підписання він набуде чинності з 30 грудня поточного року.
Новий закон про медичні кадри передбачає можливість спрощеного працевлаштування лікарів, стоматологів, медсестер, фельдшерів з-за кордонів ЄС, які:
- засвідчать знання польської мови на рівні, достатньому для спілкування з колегами та пацієнтами;
- отримають довідку від лікувальної установи про готовність прийняти на роботу за новими правилами (без нострифікації та мовного іспиту);
- мають 3-річний досвід роботи за фахом у себе на батьківщині протягом останніх 5 років (перерва в роботі за спеціальністю не повинна перевищувати 5 років);
- мають диплом про вищу медичну або середню медичну освіту;
- мають сертифікат спеціаліста, причому програма спеціалізації за основними напрямками повинна відповідати польській програмі спеціалізації.
Документи можна буде подати через консула, який передасть їхньому міністрові, і в разі позитивного рішення консул відкриє візу.
Крім того, закон дозволяє брати на роботу у відділення, які займаються пацієнтами, інфікованими SARS-Cov-2, стоматологів і доручати їм деякі функції лікарів-спеціалістів.
Таким чином, щоб працевлаштуватися за даною схемою, медичному спеціалістові необхідно:
- вивчити польську на рівні, достатньому для спілкування з колегами та пацієнтами, у тому числі письмову, оскільки доведеться працювати в Медичній інформаційній системі (заповнювати щоденники, вести історію, описувати пацієнтів, які надходять);
- знайти лікарню, яка погодиться взяти його на роботу (звичайно, після співбесіди) й отримати там відповідну довідку для міністра;
- зібрати необхідний пакет документів (диплом, сертифікат, програму інтернатури) і зробити переклади;
- надіслати всі документи безпосередньо консулові або міністрові.
Реакція медичної спільноти
Медики негативно оцінюють прийнятий парламентом закон про медичний персонал. Головна лікарська рада та Польська профспілка лікарів закликають уряд відмовитися від цих положень. Медичне самоврядування вважає, що цей закон – експеримент, з яким не повинні погоджуватися ні медичні спільноти, ні громадяни.
На думку Національної профспілки лікарів, закон дискримінує польських лікарів, у порівнянні з лікарями з-за кордонів ЄС. Польські медики повинні проходити багатоетапну довгострокову процедуру – спочатку для отримання відповідної кваліфікації, а потім для підтвердження її отримання шляхом складання численних іспитів.
Громадянам із країн, що не входять до ЄС, відповідно до прийнятого закону, на практиці буде дозволено займатися лікарською практикою в Польщі без будь-якої перевірки по суті. Це можуть бути навіть люди з фальшивими дипломами.
Утім, профспілка побоюється, що польський уряд замість того, щоб вирішувати корінні проблеми системи охорони здоров’я, а саме – поліпшувати умови й оплату праці, підвищувати якість освіти, вирішило усунути дефіцит лікарів шляхом їх «імпорту» із країн із низькими стандартами життя. Це призведе до посилення еміграції польських лікарів та інших медичних працівників.
Негативні ефекти неминучі
Проф. Анджей Матия, президент Вищої медичної ради, перелічив ряд небезпек, що випливають із запропонованого в законі широкого доступу до професій лікаря та стоматолога.
Відмова від підтвердження знання польської мови. Неможливо відповісти на запитання, як лікар, що не володіє польською мовою, буде спілкуватися з пацієнтом, проводити збір анамнезу й отримувати юридично ефективну згоду пацієнта на медичне втручання? Ризик лікарської помилки зростає до неприйнятних меж.
Закон не визначає, як польський спеціаліст повинен контролювати роботу іноземного лікаря, який не говорить польською. Не можна вимагати від польських лікарів згоди взяти на себе таку відповідальність.
Під приводом боротьби з нинішньою епідемічною ситуацією вводиться можливість отримання права займатися професією лікаря та стоматолога строком на 5 років. Такий тривалий період, на який має бути надане умовне право займатися практикою, суперечить тезі про те, що це рішення є тимчасовим і пов’язане з епідемічною ситуацією.
Відмова від вимоги легалізації документів, що підтверджують кваліфікацію претендентів на умовне право займатися професійною діяльністю. Перевірка того, чи дійсно дана особа здобула медичну освіту, буде дуже складною або взагалі неможливою.
Строк розгляду районною медичною радою заяви про видання ліцензії на зайняття медичною практикою становить 7 днів. Протягом цього часу районна медична рада не може перевірити всі умови, необхідні для допуску конкретної людини до професії.
Можливість негайного приймання в професію лікарів, які ніколи раніше не контактували з польською системою охорони здоров’я, не знають її реалій, здобували освіту за зовсім іншими навчальними програмами, можуть не знати медичне обладнання або назви ліків, використовуваних у Польщі.