Особливості польської медицини – погляд лікаря з України

Особливості польської медицини – погляд лікаря з України

Шановні колеги з України!

Коли ви будете читати цю статтю, її автор, швидше за все, буде супроводжувати чи організовувати перебування ваших колег – українських лікарів, медсестер та студентів-медиків – у польських лікарнях та медичних ВНЗ. Ви також можете поїхати туди в рамках Польсько-української програми стажування та розвитку для медиків з України.

Але повернемося до теми. Як розумієте, фактичного матеріалу та власних спостережень для оцінки польської медицини у автора – море.

Глобальні особливості

Перша особливість – польський пацієнт не платить за лікування! Реально працює страхова медицина, тому пацієнт лікується та виписується дуже оптимістично, в його кишенях лишаються гроші Можна, звичайно, говорити про недоліки, але суть така: єдиний державний фонд загальнообов’язкового медичного страхування оплачує і медичні послуги, і ліки, і перебування пацієнта в лікарні.

Друга, безпосередньо пов’язана з першою, особливість – польські медики заробляють дуже добре. Офіційно. Без маразму на медрадах, без ідіотичних наказів, без потреби «розкручувати» пацієнтів на «внески на рахунок фонду» чи «неофіційну» оплату праці. Польським лікарям – добре. Поступово їхня зарплата наближається до країн Старої Європи. Якщо років 10 тому різниця була значною, то зараз вона скоротилася до 30-40%.

Конкретний приклад. Лікар-інтерн (резидент) в Польщі отримує ставку 900-1000 євро на місяць від Міністерства охорони здоров’я. А за чергування та додаткову роботу в лікарні має ще стільки ж. Лікар-неонатолог за одне добове чергування отримує на українські гроші 12 тис. гривень!

НЕ повірите, але для невеликих міст Польщі є проблемою знайти лікарів на зарплату 1500 євро в місяць. І це крім оплати за чергування!

Що стосується медичних сестер, то ситуація з оплатою праці така: ставка — 800-900 євро, чергування оплачуються дешевше. Натомість, польські медсестри є бажаними в Німеччині та інших країнах Старої Європи (детальніше про медсестер в Польщі читайте в статті, присвяченій цій темі).

Третя особливість – стандарти та відповідальність. Лікар має дотримуватись стандартів лікування. Лікар несе реальну матеріальну відповідальність за шкоду здоров’ю пацієнта – якщо суд так вирішить. Тому лікарі страхують свою відповідальність, перекладаючи можливі матеріальні претензії пацієнта на страхові компанії. Та що вражає найбільше – і суспільство, і керівники медичних закладів з великою повагою ставляться до лікаря. Тут лікар – Пан!

Четверта особливість – польська медична мова. Колись було вирішено, що польський пацієнт має розуміти слова лікаря на 100%. Тому польські медичні терміни створені на основі не латини, а власне польської мови. Вивчити їх – непросто.

П’яте – немає міськздравів і облздравів взагалі! Є 1-2 особи в місцевій владі, відповідальні за медицину, але вони мають допоміжні функції. Нема категорій і ПАЦ кожних 5 років!

А щоб у читачів не виникло уявлення по казковість польської медицини, ось особливість зі знаком мінус. Це – черги. Пацієнт може чекати на планову операцію і тиждень, і місяць, і півроку. Або звернутися до приватної клініки.

І на завершення: медики в Польщі – це добре оплачувана та соціально значуща група.

А як щодо вас, українські колеги?

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 1.00 из 5)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши