Пілотний запуск нової системи нічного медичного обслуговування розпочнеться найближчим часом. Що чекає на NPL?

Пілотний запуск нової системи нічного медичного обслуговування розпочнеться найближчим часом. Що чекає на NPL?

Однією зі складових первинної ланки медичної допомоги в Польщі є амбулаторна медична допомога в нічний час і святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – NPL), тобто тоді, коли сімейні лікарі не приймають. Працювати на NPL можуть усі лікарі, у тому числі без спеціалізації. В основному така робота популярна серед молодих лікарів і лікарів, які хочуть одержати додатковий дохід, тим більше що робота в NPL добре оплачується.

Медична допомога в межах NPL передбачає проведення деяких лабораторних та інструментальних обстежень з обмеженого переліку. Наприклад, лікар NPL може призначити клінічний аналіз крові, аналіз на електроліти та показники запалення, однак більшість інших параметрів тут недоступні.

Обмеженого переліку доступних обстежень досить для того, щоб виключити або підтвердити наявність невідкладного стану та прийняти рішення щодо подальшого маршруту пацієнта – дати направлення на госпіталізацію або надати швидку допомогу й рекомендувати звернутися до сімейного лікаря.

У рамках реформ первинної ланки Міністерство охорони здоров’я Польщі планує випробувати нову систему медичної допомоги в NPL. Пілотний проєкт розпочнеться з 3 регіонів: Західна Варшава, Козеніце та Гданськ.

Наразі медичну допомогу в нічний час і вихідні дні надають кабінети NPL, які діють у різних установах охорони здоров’я. У разі успішної реалізації реформи таку допомогу будуть надавати Центри екстреної медичної допомоги.

Згідно із проєктом, пацієнт, який потребує неекстреної медичної допомоги в нічний час і вихідні дні, для першого контакту з лікарем буде використовувати телеконсультацію. Тобто не приходити до NPL, як це відбувається зараз, а телефонувати до Центру екстреної медичної допомоги з метою отримання медичної консультації.

Якщо цієї допомоги виявиться недостатньо або стан здоров’я пацієнта потребує особистого контакту з лікарем, тоді він зможе викликати швидку. Як запевняють у МОЗ, обсяг медичних послуг, надаваних у Центрах екстреної медичної допомоги, не зменшиться, а навпаки – збільшиться.

Телеконсультації будуть надавати за допомогою загальнонаціональної платформи «Перший контакт». Надавати такі консультації будуть не тільки лікарі, але й медсестри та акушерки.

Таким чином, Центри екстреної медичної допомоги повинні замінити кабінети NPL і стануть місцем надання деяких амбулаторних послуг. Платформа «Перший контакт» має бути першим вибором пацієнта, а Центр екстреної допомоги — другим.

Платформа «Перший контакт» працюватиме з понеділка по п’ятницю з 18:00 до 8:00, а по суботах, неділях і у святкові дні — з 8:00 до 8:00.

Тим часом, керівництво лікарень скептично ставиться до реформи NPL. Владислав Перчалюк, президент Асоціації районних лікарень Сілезького воєводства так прокоментував ініціативу МОЗ: «Найімовірніше, переведення системи NPL на рейки телемедицини пов’язане з дефіцитом медичних кадрів. Можливо, у деяких невеликих регіонах вдасться реалізувати такий проєкт. Однак його широке застосування викликає багато запитань».

За його словами, даний проєкт не зможе замінити NPL у багатьох густонаселених регіонах Польщі. Там доведеться створити багато Центрів, які надають телеконсультації, щоб надавати такі послуги всім, хто їх потребує. Крім того, на сьогоднішній день до обов’язків лікарів NPL входить констатація смерті, яка настала не в лікарні. Якщо будуть ліквідовані кабінети NPL, то на кого покладуть цей обов’язок?

P. S. Скепсис із боку польського медичного співтовариства відносно спроб МОЗ розв’язати проблеми охорони здоров’я, пов’язані з кадровим дефіцитом, цілком зрозумілий. Річ у тім, що потік пацієнтів у кабінети NPL досить великий. Буває, що лікар за нічну зміну надає допомогу більш ніж 50 пацієнтам. Саме тому роботодавці пропонують лікарям на NPL мінімум 100 зл. на годину, а найчастіше й 150-180 зл. Навряд чи найближчим часом таку кількість пацієнтів удасться перевести на телеконсультації, надавані в Центрах екстреної медичної допомоги.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...