
Цифровізація медичної документації в Польщі триває
Раніше ми повідомляли про те, що з 1 липня поточного року медичні установи в Польщі зобов’язані повністю вести медичну документацію в електронному вигляді. Однак поки що не всі з них виконали ці вимоги. Лікарі як і раніше одержують від пацієнтів епікризи, результати обстежень і направлення у вигляді паперових роздруківок, часто поганої якості.
Річ у тім, що для переходу на нові рейки необхідно, щоб у пацієнта був електронний аккаунт у системі e-Zdrowie, так званий IKP (internetowe konto pacjenta). Наразі в більшості поляків є IKP. Проблема в тому, що крім дати візиту, історії перебування в медичних установах, електронних рецептів, оплачених за рахунок Національного фонду охорони здоров’я, там майже нічого немає. Наприклад, відсутні результати лабораторних досліджень із повним описом та епікризи.
Вони не можуть бути завантажені, оскільки не всі медичні установи перейшли на використання загальнодержавної Системи медичної інформації (SIM) на платформі Р1. Коли всі медичні установи перейдуть на SIM, то повинен розпочатися електронний обмін електронною медичною документацією (EDM) між установами. Медична установа повинна надіслати документацію на платформу P1, а інші установи будуть мати можливість скачати її.
За результатами дослідження, проведеного Центром електронної охорони здоров’я в період із квітня по травень 2021 р., усього 68 % установ охорони здоров’я повідомили про те, що в них є IТ-інструменти для електронного документообігу. Інші зазнають проблеми з установленням відповідного софта.
На відсутність електронного документообігу скаржаться найбільш зацікавлені, тобто пацієнти та їх адвокати, яким потрібні копії медичних документів для цілей судового розгляду, коли йдеться про компенсацію за медичну помилку.
Так, Ярослав Вітковський, адвокат, який спеціалізується в тому числі на судових процесах із приводу лікарських помилок, так прокоментував поточну ситуацію: «Я розраховував, що з 1 липня медична документація буде в електронному вигляді. Це велика підмога для цілей судового розгляду. Паперові історії хвороби часто нерозбірливі, іноді буває важко зрозуміти, про що йдеться. І весь час одержую паперові копії з лікарень».
Хоча, за словами Кшиштофа Зачека, віцепрезидента Асоціації лікарень Сілезького воєводства, установи охорони здоров’я помітно просунулися у впровадженні EDM: «Наші лікарні на 70 % забезпечені програмним забезпеченням. Але, як і на будь-якому підприємстві, ми зустрічаємося із проблемами. Бар’єр – це, насамперед, фінанси. Доводиться купувати нове програмне забезпечення, а для деяких медичних організацій це величезні витрати. Крім того, положення Директиви про захист персональних даних заважають обміну інформацією».
Крім того, за словами Кшиштофа Зачека, людський менталітет також є перешкодою, оскільки медичний персонал середнього та літнього віку не звик уводити дані про пацієнтів до нової електронної системи. «Немає єдиного розуміння того, що таке електронні медичні документи. Тому медичні установи потребують не стільки технологічної підтримки, скільки навчання використання EDM», – додає він.
Міністерство охорони здоров’я має намір мобілізувати медичний персонал для ведення електронної медичної документації. Ганна Голавська, заступник міністра охорони здоров’я, відповідальна за цифровізацію охорони здоров’я, недавно оголосила про подальші зміни в Сеймі. За її словами, МОЗ підготував законопроєкт, завдяки якому згоду на доступ до електронної документації пацієнта буде надавати лікар у випадку, якщо пацієнт не дасть згоди під час візиту до клініки.