
Оплата післядипломного стажування лікарів-іноземців: роз’яснення МОЗ Польщі
Як ми вже повідомляли, з 8 серпня 2020 р., після набуття чинності змін до закону Польщі про професії лікаря та стоматолога, лікарі-іноземці після нострифікації та мовного іспиту отримали право проходити післядипломне стажування на тих самих умовах, що і їх польські колеги. До цього часто нашим лікарям доводилося стажуватися на умовах волонторіату.
Однак із набуттям чинності нових положень ситуація з оплатою стажування змінилася на краще. Тепер лікарі-іноземці одержують зарплату на рівні з польськими стажистами. Проте в багатьох лікарнях, куди прийшли лікарі-іноземці для проходження стажування з 1 жовтня 2020 р., виникали непорозуміння. Адміністрація відмовлялася платити зарплату та пропонувала волонторіат, або в крайньому випадку допомогу в оплаті житла.
Щоб зняти всі питання, Головна лікарська палата (NIL) звернулася до МОЗ за роз’ясненням. Відповідь міністерства опубліковано на сайті NIL. Серед іншого в ньому говориться таке:
«Щодо питання фінансування стажувань для лікарів і стоматологів, що не є громадянами Польщі, Департамент розвитку медичних кадрів повідомляє, що зі змінами до закону про професії лікаря та стоматолога всі лікарі, які не є громадянами Польщі (іноземці), проходять післявишівське стажування на умовах, що застосовуються до польських громадян із дати набуття чинності закону, тобто з 8 серпня 2020 р.
Іноземці, які приступили до стажування до дати набуття чинності цього закону, тобто до 8 серпня 2020 р., можуть проходити його на підставі трудового договору або цивільно-правового договору про проходження стажування.
Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що всі іноземні лікарі, які почали стажування після 8 серпня 2020 р., проходять його на підставі правил, що застосовуються до польських громадян, тобто тільки на підставі трудового договору в установах охорони здоров’я, які мають право надавати стажування».
Таким чином, усі лікарі-іноземці, які наразі проходять стажування або будуть його проходити після нострифікації диплома та мовного іспиту, мають рівні права з польськими колегами. Вони одержують таку саму зарплату й можуть стажуватися в тих самих лікарнях.
Згідно із законом на сьогодні на стажування слід улаштовуватися через регіональну лікарську палату. Необхідно подати туди документи та чекати розподілу, який відбувається під час засідання регіональної лікарської ради. Оскільки іноземці найчастіше не прив’язані до конкретного воєводства, то можна вибрати декілька, які до душі, зв’язатися з їхніми лікарськими палатами та запитати про наявність місць для стажування.
Нагадаємо, що на сьогодні зарплата лікаря-стажиста становить 2 900 зл. брутто, на руки – 2 132 зл. Однак лікар-стажист зобов’язаний брати 2 чергування на тиждень. Ідеться не про добове чергування, а про додаткові 5 годин роботи. У підсумку на місяць виходить 40 годин обов’язкових чергувань. Вони оплачуються окремо. У підсумку лікар-стажист одержує 2 500 – 2 600 зл. на руки на міс. Цього цілком достатньо на оренду житла (1 500 – 1 800 зл.), харчування (600 – 700 зл.) і проїзд.
Також зазначимо, що зарплати в секторі охорони здоров’я Польщі переглядаються в бік збільшення 2 рази на рік. На сьогодні у МОЗ створена тристороння група, яка займається питаннями фінансування охорони здоров’я та в тому числі оплати роботи лікарів. Про це повідомив Кшиштоф Букель, президент Польської лікарської профспілки.
5 лютого відбулася перша зустріч із міністром охорони здоров’я, присвячена даному питанню. Обговорювали питання про оплату праці медичних працівників, у тому числі методику визначення мінімальної базової заробітної плати. Крім того, представники Профспілки закликали міністерство швидше шукати можливості для підвищення рівня державного фінансування до 7,7 % ВВП.
Зустрічі тристоронньої групи, присвячені питанням фінансування охорони здоров’я, шкалі оплати праці та пільгам, заплановано на 10, 17 і 26 лютого. Під час цих нарад мають бути ухвалені рішення. Ми будемо уважно стежити за розвитком подій та інформувати наших читачів.