
Післядипломне стажування: МОЗ не відмовився від ідеї його ліквідації
МОЗ Польщі не відмовився від ідеї скасування обов’язкового післядипломного стажування для лікарів після закінчення вишу. Цієї думки дотримуються й ректори медичних вишів. Зокрема, міністр охорони здоров’я Адам Недзельський в інтерв’ю одному з телеканалів розповів про плани навчання майбутніх лікарів.
«Без медичного персоналу інвестиції не мають значення. Саме лікарі та медсестри забезпечують ефективну роботу системи охорони здоров’я. Доступ до спеціалістів є найбільш важливим елементом системи з точки зору пацієнта. Хотілося б, щоб у Польщі був надлишок лікарів, але ми далекі від ситуації, коли людина шукає роботу, а не робота людину», – сказав голова МОЗ.
Він зазначив, що лікарі з України та Білорусії, які працевлаштувалися в Польщі за спрощеною схемою, лише частково компенсували кадровий голод, але їх недостатньо для заповнення кадрового дефіциту. Міністр охорони здоров’я також додав, що «наразі професія лікаря в Польщі є настільки привабливою, що до нас охоче приїжджають лікарі з-за кордону, і відтік медиків із країни помітно гальмується».
«Метою міністерства є розв’язання проблеми нестачі кадрів. Ми послідовно реалізуємо політику збільшення кількості студентів. За останні 8 років їх кількість збільшилася більш ніж на 8 тис. осіб, і ми досягли 40 тис. студентів. Такий приріст забезпечений за рахунок збільшення лімітів приймання та відкриття нових медичних факультетів», – повідомив міністр.
Він нагадав, що під час останньої зустрічі з ректорами медичних вишів обговорювалися якість і стандарти освіти. «Ми обговорили, як збільшити кількість лікарів, але не на шкоду якості. Можна багато говорити про наявність спеціалістів, але без розв’язання проблеми підготовки лікарів багато чого не зробиш. Саме тому ми розширюємо спектр можливостей навчання. Разом із медичними вишами ми розробляємо новий, більш практичний стандарт освіти», – зазначив Адам Недзельський.
Як підкреслив міністр охорони здоров’я, найголовніше – поліпшити стандарти освіти. «Ми стежимо за тим, щоб стандарти освіти відповідали світовим тенденціям. Ми хочемо, щоб знання майбутніх лікарів відображали сучасні наукові уявлення», – підкреслив міністр. За його словами, стандарти освіти будуть однаковими у всіх вишах, причому з упором на практичні навички.
Адам Недзельський також повідомив, що ректори медичних вишів уважають післядипломне стажування архаїкою, і міністерство повністю згідно із цією думкою. «В інших європейських країнах такого немає. Але спочатку ми постараємося розвити практичну частину медичної освіти. Це дасть нам можливість згодом відмовитися від післядипломного стажування».
P.S. Недавно МОЗ Польщі зробив спробу відмовитися від післядипломного стажування. Однак медична спільнота та студенти сприйняли цю ініціативу досить вороже. Тому міністерство відмовилося від цієї ідеї, хоча, зважаючи на все, лише на час. Так чи інакше, але міністерству доведеться вирішувати проблему післядипломного стажування лікарів-іноземців, які на сьогодні працевлаштовані за спрощеною процедурою. Погодьтеся, що змусити проходити післядипломне стажування лікаря-хірурга, який працював у Польщі за фахом 5 років, щонайменше безглуздо.