В 2022 р. зарплата лікарів у Польщі збільшиться

В 2022 р. зарплата лікарів у Польщі збільшиться

Із середини 2022 р. набудуть чинності нові правила оплати праці медичних працівників в організаціях охорони здоров’я Польщі. Це стало можливим завдяки угоді від 5 листопада 2021 р., яка була підписана Тристоронньою групою, створеною при МОЗ. Крім того, із цього року збільшуються внески до Національного фонду охорони здоров’я.

Мінімальний базовий оклад для: лікарів, медичних сестер, фармацевтів, фізіотерапевтів, лабораторних діагностів та інших категорій медпрацівників установлено в Законі про порядок визначення мінімального базового окладу для окремих працівників медичних установ.

Установлений законом мінімум базується на середньомісячній зарплаті в національній економіці, помноженій на коефіцієнт, який визначено для кожної професійної групи. Згідно з даними Головного статистичного управління Польщі в 2021 р. середня зарплата становила 5 167,47 зл. На цьому показнику був заснований розрахунок мінімальних ставок у 2021 р.

У 2022 р. розрахунок буде здійснений на підставі показника середньої зарплати в національній економіці Польщі за 2021 р. Він становить близько 5 548 зл., збільшившись від попереднього значення на 7 %.

Беручи до уваги оціночні дані Центрального статистичного управління та показники з угоди Тристоронньої групи, нова сітка заробітної плати для деяких категорій медичних працівників із липня 2022 р. матиме приблизно такий вигляд:

Лікар зі спеціалізацією – близько 8 045 зл. Наразі мінімальна зарплата лікарів-спеціалістів становить 6 800 зл. брутто. Таким чином, через пів року мінімальна ставка для них збільшиться приблизно на 1 275 зл.

Лікарі без спеціалізації будуть заробляти мінімум близько 6 900 зл., а на сьогодні їх мінімальна зарплата – близько 5 400 зл.

Лікарі-стажисти – близько 5 500 зл. брутто, на сьогодні – близько 4 200 зл.

Фармацевт, фізіотерапевт, лабораторний діагност, клінічний психолог, інший медичний працівник зі ступенем магістра, у тому числі медсестра зі ступенем магістра та спеціалізацією – близько 7 500 зл.

Слід пам’ятати, що йдеться про базові оклади. Крім того, у системі охорони здоров’я існують інші надбавки, у тому числі за перепрацювання та вислугу років.

За рахунок чого уряд буде фінансувати підвищення мінімальних ставок, яке обійдеться для бюджету в 6,5 млрд зл.? На думку експертів, основним джерелом фінансування буде збільшення внесків за медичне страхування. Зокрема, із січня 2022 р. внески до Національного фонду охорони здоров’я збільшаться для підприємців.

За попередніми оцінками, завдяки збільшенню страхових внесків Національний фонд охорони здоров’я отримає близько 7 млрд зл. Це означає, що додаткові фінанси будуть практично повністю витрачені на підвищення базових ставок медпрацівників. А що ж отримають польські пацієнти?

Хоча з липня 2021 р. уряд зняв ліміти на відвідування лікарів-спеціалістів, але їх доступність суттєво не покращилася – фахівців гостро не вистачає. Дані штаб-квартири НФЗ демонструють, що в 2021 р. у період із липня по вересень було надано близько 17,9 млн лікарських консультацій. А роком раніше їх було близько 17,5 млн, тобто після скасування лімітів приріст становить усього 500 тис. консультацій.

Отже, податкове навантаження на пацієнта-підприємця збільшиться, а якість медичних послуг і їх доступність залишаться на колишньому рівні через дефіцит фахівців. Підвищення мінімальних ставок у сфері охорони здоров’я істотно не вплине на кадрову ситуацію багато в чому через те, що в Польщі спостерігається старіння медичних професій, про що ми повідомляли в минулій публікації.

Але, як звичайно, ми намагаємося у всьому знайти позитив. Для наших лікарів, які вже працюють у Польщі, підвищення мінімальних ставок – це приємний бонус, а для колег, які тільки замислюються над переїздом, – додаткова мотивація.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши