Медична освіта в пріоритеті МОЗу. Чи допоможе це вирішити проблеми?

Медична освіта в пріоритеті МОЗу. Чи допоможе це вирішити проблеми?

Як ми неодноразово повідомляли, у Польщі спостерігається гострий дефіцит медичного персоналу. Намагаючись вирішити цю проблему, МОЗ рік у рік збільшує кількість місць для навчання в медичних університетах. Але чи допоможе це подолати кадрову кризу в системі охорони здоров’я?

На думку польських лікарів, збільшення набору на медичні факультети не дасть відчутного результату. Прийняти 1 000 студентів до університету на перший курс нескладно. Але подивимося правді в очі – багато студентів залишать університет уже в перший рік через існуючу у вишах систему відсівання.

Крім того, виникає принципове запитання – куди і як відправити велику групу студентів на практику? Адже університетські клініки мають досить обмежені можливості. Як студентам ознайомитися з роботою у відділенні, діагностичним і терапевтичним процесом лікування пацієнтів, якщо кураторів об’єктивно не вистачає?

Також є колізія з відсутністю достатньої кількості місць для резидентури, а це означає, що лікар не може продовжувати вчитися та спеціалізуватися, але не тому, що він погано склав лікарський підсумковий іспит, а тому, що у воєводстві, де він проживає, просто немає місць для бажаної спеціалізації.

Як ми раніше повідомляли, у Польщі є цілий ряд лікарських спеціальностей, для яких передбачено дуже мало місць спеціалізації. Наприклад, це стосується дерматології, ендокринології, офтальмології, радіології та ін.

Для польських лікарів не завжди прийнятним є переїзд до іншого воєводства. Не кожний може пожертвувати своїм будинком, родиною та життям, які вони будували протягом декількох років, щоб раптово переїхати у воєводство, що знаходиться в декількох сотнях кілометрів від будинку, щоб продовжити навчання.

Нагадаємо, що польські медики вийшли на протест та організували «Біле містечко», яке діє вже 60 днів. Медпрацівники вимагають не тільки підвищення зарплат, але й змін у системі післядипломної освіти. Зрештою, їх протест спрямований на збільшення доступності кваліфікованої медичної допомоги, зменшення черг до спеціалістів і поліпшення якості послуг.

Недавно Головна контрольна палата Польщі випустила звіт про надмірне навантаження на медиків. За даними звіту, у випадку надання базових медичних послуг адміністративна робота (робота з документацією та звітами) займає половину часу відвідування. Медичні секретарі, реєстратори та медичні статисти були найняті в обмеженому обсязі. У досліджуваних установах охорони здоров’я реєстратори становлять 6 % від усього персоналу, секретарі – 0,4 %, медичні статисти – 0,3 %.

У результаті медичний персонал обтяжений адміністративною діяльністю, а також звітністю та реєстрацією пацієнтів. У 91 % проінспектованих медичних установ медсестрам і лікарям було доручене складання статистичних звітів, у тому числі пов’язаних із договорами, укладеними з Національним фондом охорони здоров’я.

На думку Головної контрольної палати Польщі, вищезгадані проблеми обмежують можливості ефективного надання медичної допомоги та свідчить про неадекватне управління персоналом у медичних установах.

Чи зможе «Біле містечко» змусити міністра змінити свою стратегію та розпочати реальні, розумні переговори з медиками? Будемо на це сподіватися.

P. S. Який із цього всього можуть наші лікарі зробити висновок? По-перше, поки що дії міністерства охорони здоров’я не можна вважати ефективними, а це означає, що в найближчі роки проблема дефіциту кадрів у Польщі буде тільки збільшуватися. Для наших лікарів це відкриває вікно можливостей, тим більше що вони не прив’язані до певного воєводства й більш мобільні, ніж їх польські колеги.

По-друге, проблеми охорони здоров’я Польщі відомі, і вони на слуху. Це дефіцит кадрів, у тому числі адміністративного персоналу. Для наших лікарів це також дає додаткові можливості. Річ у тім, що лікарі, які не склали іспит на підтвердження диплома, але володіють польською на достатньому для спілкування рівні, можуть улаштуватися на посаду медичного секретаря та, уже працюючи в польській лікарні, готуватися до іспитів.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши