
Імпорт медиків у Польщу: опір проти законопроєкту про кадри посилюється
Польський уряд і правляча партія активно намагаються вирішити проблему дефіциту кадрів у системі охорони здоров’я. Із цією метою вже прийнято Сеймом і підписано Президентом так званий антиковідний закон, щоправда, він дотепер не опублікований у «Віснику Законів», отже, не набув чинності.
А недавно депутати від правлячої партії PiS виступили з новою ініціативою – у Сеймі зареєстровано законопроєкт про медичні кадри. Він передбачає істотну лібералізацію умов працевлаштування лікарів, стоматологів, фельдшерів, медсестер, які здобули дипломи в країнах, які не входять до ЄС.
Однак органи професійного самоврядування, як лікарського, так і медсестринського, сприйняли цю благородну на перший погляд ініціативу різко негативно. Так, Президія Вищої медичної ради «однозначно негативно» оцінила законопроєкт про кадри й зажадала його повного відхилення.
На думку Президії Вищої медичної ради, законопроєкт несе загрозу для життя та здоров’я пацієнтів, оскільки у випадку його схвалення та набуття чинності дозволить практикувати професію лікаря та стоматолога без фактичної перевірки компетентності та знання польської мови.
Лікарське самоврядування зобов’язане піклуватися про належне виконання професії лікаря та стоматолога. А прийняття вищезгаданого закону сильно утруднить дотримання даного обов’язку, який, до речі, передбачено законом. Більше того, у проєкті «виявляються ознаки законодавчої нерозвиненості, непослідовності й навіть неохайності».
Вища рада медсестер та акушерок також досить критично відгукнулася про цей законопроєкт, попередивши, що «імпорт» медиків через межі ЄС, без дотримання належних процедур перевірки кваліфікації та знання польської мови, становить реальну загрозу для життя та здоров’я польських пацієнтів.
Вища рада медсестер та акушерок звертає увагу на те, що розробник документа пропонує шукати медсестер та акушерок серед людей, які здобули освіту за кордоном. Тобто законодавець уважає, що всі польські медсестри та акушерки вже знайшли роботу за спеціальністю.
Утім, за даними Вищої ради медсестер та акушерок, 70 % спеціалістів, які отримали право займатися медсестринською та акушерською практикою в 2020 р., влаштувалися на роботу поза системою охорони здоров’я, і майже 30 тис. медсестер та акушерок передпенсійного віку ніде не працюють.
«Проєкт закону передбачає, що знання мови буде декларуватися через заяву іноземця без іспиту й навіть співбесіди. Як пацієнтові спілкуватися з медсестрою або акушеркою, яка не говорить польською мовою? Чи замислювався ініціатор проєкту над тим, як відсутність мовних знань зможе впливати на процес лікування?» – говориться в релізі, опублікованому на сайті Головної палати медсестер та акушерок.
Серед інших аргументів орган професійного управління медсестер та акушерок указує такі.
«Іноземцям не доведеться проходити процедуру надання права займатися практикою, яку проходимо ми. Заради безпеки пацієнтів ми не згодні на зниження стандартів!»
У випадку прийняття закону польські медсестри повинні будуть суміщати догляд за пацієнтами з наглядом за роботою іноземців. Але ми не маємо часу їх навчати!
Хто буде перевіряти диплом, виданий за кордоном? Хто зможе гарантувати, що кандидат не має конфлікту із законом?
Кандидат з-за кордонів ЄС заявить, «що знає польську мову без співбесіди та іспиту. Але знання польської мови необхідне для колективного спілкування та спілкування з пацієнтами. Від цього залежить безпека!»
Керівники органів медичного самоврядування призвали повністю відхилити законопроєкт. Таку вимоги висунули:
- президент Вищої медичної ради Анджей Матия,
- президент Вищої ради медсестер та акушерок Зофія Малас,
- президент Національної палати фізіотерапевтів Мацей Кравчик,
- президент Національної ради лабораторних діагностів Аліна Новічка.
Пропоновані правила передбачають лібералізацію доступу до медичних професій у Польщі для людей, які здобули дипломи за межами ЄС. Водночас вимоги для спеціалістів, які здобули освіту в Польщі, весь час підвищуються.
На думку представників органів медичного самоврядування, повсюдне й неконтрольоване відкриття системи охорони здоров’я для людей, які здобули освіту та професійну кваліфікацію в країнах, де системи медичної освіти значно відрізняються від стандартів, прийнятих у ЄС, не виправдане навіть в умовах триваючої епідемії.
P. S.: Сьогодні важко прогнозувати, яким буде остаточне рішення влади із приводу пропонованого законопроєкту. Не можна виключити його схвалення навіть незважаючи на те, що положення проєкту суперечать іншим законам і не відповідають європейській директиві про підтвердження професійних кваліфікацій. Але оскільки його ініціаторами виступили депутати від правлячої партії, документ може бути схвалений більшістю та підписаний президентом. З іншого боку, не виключено, що одіозний законопроєкт про кадри винесено спеціально з метою відволікти увагу та заспокоїти хвилювання із приводу попереднього антиковідного закону, який передбачає істотну лібералізацію працевлаштування тільки для лікарів і стоматологів. Поживемо – побачимо.