
Організації онкологічного лікування в Польщі
Онкологічні захворювання знаходяться на перших місцях у списку захворювань сучасного суспільства. Все частіше рак вражає дітей і молодих людей.
У Польщі організація онкологічного лікування значно відрізняється від української моделі. Такі пацієнти потребують особливо швидкої реакції – діагностики і лікування, а в деяких випадках відлік може йти навіть на тижні. З 1 січня 2015 року Міністерство охорони здоров’я Польщі запровадило спеціальну програму – «Szybka terapia onkologiczna» (Швидка онкологічна терапія) разом з положеннями, що стосуються спрощення лікування (т.зв. онкологічним пакетом).
Мета цієї програми полягає в максимальному скороченні часу очікування в чергах на необхідні процедури для пацієнтів з підозрою злоякісного онкологічного процесу, організацію діагностики та лікування, зниження рівня смертності, а також скорочення витрат на лікування за рахунок виявлення процесу на ранніх стадіях.
Як же відбувається лікування онкології в польських реаліях.
Сімейний лікар виставляє попередній діагноз з підозрою онкологічного (злоякісного) процесу, після чого направляє до фахівця (в залежності від ураженого органу) або ж відразу до онколога. Для прискорення процесу лікар POZ (podstawowa opieka zdrowotna – первинна медико-санітарна допомога) виписує Карту діагностики та онкологічного лікування-скорачено- DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) або так звану Зелену Карту.
З 1 липня 2017 року DiLO, в разі підозри злоякісного процесу, може виписати лікар-спеціаліст в AOS (Ambulatoryjna opieka specjalistyczna).
Також пацієнт може отримати її в лікарні – якщо під час госпіталізації (необов’язково з приводу новоутворення) був виявлений рак.
Хотілося б підкреслити, що дана програма призначена тільки для пацієнтів з підозрою злоякісного новоутворення або вже з підтвердженим діагнозом, а також для тих хворих, які вже отримують онкологічне лікування (хіміотерапія, радіотерапія, хірургічне лікування). Без вікових обмежень.
Вона не поширюється на рутинну профілактику або на профілактичні огляди після успішного лікування.
Діагностика і лікування в рамках пакета NFZ не лімітує, що повинно передбачати відсутність черг.
На жаль, пакетні ставки (тобто кошти, які виділяються на діагностику і лікування в рамках «Швидкої онкологічної терапії»), які NFZ платить лікарням, нижче стандартних. В результаті цього в багатьох клініках онкологічні пацієнти лікуються без Зеленої Карти і поза онкологічного пакета, тому що це вигідніше для лікарні з фінансової точки зору і кошти, які виділяються, більше на точно такі ж процедури
Однак, аналіз даних онкологічних центрів виявив, що наявність Карти прискорює процес лікування. Пацієнти без неї очікують початку лікування, в середньому, на два тижні довше.
Зелена Карта як направлення
Як згадувалося вище, видати Карту може як сімейним лікар, так і лікар-спеціаліст при підозрі онкологічного процесу, головна умова – консультація повинна бути в рамках контракту з NFZ. Це означає, що під час приватної консультації можливості отримання DiLO немає. Якщо мова йде про іноземних громадян-скористатися їй можуть тільки ті, хто застрахований в NFZ- на рівний правах з громадянами Польщі.
Перша консультація DiLO (так званої Зеленої Карти) може бути зарезервована лікарем першого контакту (POZ).
Діагностика і лікування за допомогою DiLO можливі тільки в тих установах, які підписали контракт на онкологічний пакет з NFZ. Як правило, на них є характерний зелений логотип з написом: «Швидка онкологічна терапія». На веб-сайті кожного з 16 регіональних відділень NFZ можна знайти список клінік, які підписали контракт на лікування.
Важливою зміною, внесеною в липні, є також той факт, що пацієнт, який змінює лікаря або лікарню, отримує нову карту DiLO. Стара карта закривається, а на новому місці відкривається нова, тобто пацієнту не треба заново йти до лікаря і «доводити» свій діагноз. При цьому вся інформація, яка містилася в старій Карті буде доступна на новому місці лікування-все проведені консультації, аналізи і т.д. доступні в єдиній базі.
Терміни для онкологічних хворих
Пацієнти з Картою повинні почати лікування протягом семи тижнів після її отримання. Постійно зростаюче число пацієнтів, відсутність лікарів, зламане обладнання – все це призводить до того, що навіть у великих містах терміни часто відсуваються. Однак пацієнт з картою буде швидше прийнятий і відправлений на діагностику, ніж пацієнт, у якого її немає. Власник Зеленої Карти реєструється в окремій черзі. Час очікування консультації або діагностичного візиту не має перевищувати двох тижнів. Якщо діагноз не підтверджується в результаті дослідження-Карта закривається.
Діагностика і лікування
Діагностика обов’язково ділитися на етапи – початковий і поглиблений. Попередня діагностика – підтверджує наявність або відсутність онкології. Під час наступного, поглибленого етапа, докладніше розглядаються вид, розмір, ступінь розвитку, а так ж наявність метастазів – все це необхідно для вибору подальшої терапії.
Після підтвердження діагнозу збирається спеціальний консиліум для визначити курсу лікування. Винятком можуть бути випадки, коли для встановлення кінцевого діагнозу потрібне проведення операції, яка, власне і є одним з етапів лікування. В такому випадку консиліум збирається вже після отримання результатів патогістологічного дослідження або самої операції.
При дитячої онкології в склад консиліуму входять: дитячий онколог, дитячий гематолог, дитячий хірургії, а також фахівець променевої терапії.
У випадку дорослих: онколог, онколог-хірург або фахівець в іншій області хірургії в залежності від локалізації процесу, радіолог і радіотерапевт.
У разі лейкозів і лімфом у дорослих вистачає консиліуму, що складається з двох гематологів або гематолога і онколога. У дітей з цими видами онкології консиліум не вимагається.
Також можуть брати участь і інші фахівці, в тому числі: медсестра, психолог або інший медичний працівник.
Пацієнти мають право приймати участь в обговореннях при ухваленні рішення про тактику лікування.
Координатор
Після визначення лікування консиліум призначає координатора. Він контролює процес лікування, надає інформаційну, адміністративну та організаційну підтримку, допомагає пацієнту контактувати з лікарями. Його основне завдання – забезпечити інформацією на всіх етапах терапії для адаптації лікування до потреб кожного пацієнта.
Координатор стежити за датами візит і відстежує перебіг лікування відповідно до плану консиліуму. Він повинен надавати пацієнту повну інформацію про те де, коли і які дослідження той повинен пройти. Також координатор повинен стежити за документацією, пов’язаною з Картою DiLO. Телефонний номер координатора вводиться на Карту.
Це все теорія, на практиці багато координатори взагалі не контролюють лікування. Пацієнт, якому видається Зелена Карта в клініці його міста, дізнається, що тепер йому доведеться їхати у велике місто «по онкології». Він відправляється туди сам, а координатор, під опікою якого знаходиться пацієнт – повинен організувати консультації, а також закрити вчасно Карту DiLO після закінчення лікування.
Згідно онкологічного пакету пацієнт переходить під опіку спочатку лікаря-спеціаліста, а потім свого сімейного лікаря після завершення лікування
Саме сімейний лікар несе відповідальність за вчасне розпізнавання рецидиву.
Але це знову теорія. На практиці більшість онкологів віддають перевагу залишати пацієнта під своїм контролем. Вони просто не закривають карту DiLO, вважаючи, що це безпечніше. Сімейний лікар, помітивши будь-які зміни, не може направити пацієнта на КТ або МРТ, тому Він виписує направлення до лікаря-спеціаліста, черга до якого через NFZ може досягати навіть декількох місяців.
Лікування онкології без Зеленої Карти
Карта DiLO має першорядне значення для пацієнтів з підозрою на рак, оскільки її мета-прискорити діагностику. Однак є винятки. Наприклад, є гематологічні центри, де пацієнти навіть уникають отримання Карти на стадії діагностики, оскільки це затримує дослідження, які повинні бути виконані негайно.
Йдеться про пацієнтів з деякими типами лейкозів або лімфом. Наприклад, при лімфомі Беркітта маса ракової тканини може подвоїтися протягом 24 годин. Це небезпечно, але в цілому швидко застосована хіміотерапія дуже ефективна в боротьбі з раком. Тому часу на формальності, пов’язані з початковою і розширеної діагностикою або скликанням консиліуму немає. Лікар відправляє пацієнта на обстеження, виконуючи функцію координатора. Гематологи в деяких лікарнях стежать за тим, що ніхто не виставив Карту на цьому етапі. Робиться це тільки тоді, коли пацієнт уже починає хіміотерапію.
Існують також онкологічні центри для дітей, які лікують без карти DiLO. Вони виходять із припущення, що якщо для дітей з підозрою на рак і так ніколи не буває проблеми з чергою, то карта DiLO і онкологічний пакет і так нічого не змінить. Вони будуть лише формальною перешкодою – наприклад очікування проведення консиліуму, призначення координатора, пошук і переведення маленького пацієнта до лікарні з підписним контрактом на програму- «Szybka terapia onkologiczna».
На жаль, те що виглядає привабливо в теорії – не так привабливо на практиці. Не всі хіміотерапевтичні ліки є в списку безкоштовних, оплачуваних страховкою NFZ, тому багатьом доводиться купувати препарати самостійно. Вартість таких препаратів може досягати сотень тисяч злотих.
Не рідко зустрічаються ситуації, в яких немає можливості отримання місця на онкологічне лікування через обмежене фінансування, яке покриває певну кількість випадків. Це означає, що пацієнт чекає поки хтось або помре, або лікування буде вже неможливим (тобто буде застосовуватися так зване паліативне лікування) щоб зайняти місце в лікуванні замість когось.