Сила лікарського самоврядування

Сила лікарського самоврядування

У Польщі лікарський фах належить до так званих «вільних професій». Це означає, що для лікарів різних спеціальностей, а також стоматологів законом передбачено самоврядування, яке представляє і захищає інтереси цієї професійної групи та наглядає за належним виконанням нею професійних обов’язків в інтересах громадськості. Тому лікарська практика в Польщі можлива лише після офіційної реєстрації та через взаємодію з територіальним органом лікарського самоврядування – окружною лікарською палатою.

Структуру лікарського самоврядування можна представити наступним чином:

Головна лікарська палата у Варшаві (Naczelna Izba Lekarska, NIL) здійснює координацію всієї системи.

Їй підпорядковані:

а) окружні лікарські палати (okręgowe izby lekarskie, OIL), що вирішують буденні питання; таких організацій всього 23;

б) Військова лікарська палата (Wojskowa Izba Lekarska, WIL), яка об’єднує військових лікарів усієї держави.

Основні завдання лікарського самоврядування

На лікарське самоврядування в Польщі покладені такі функції:

  • встановлення та контроль за дотриманням принципів лікарської етики і належним виконанням професійних обов’язків;
  • надання, обмеження та позбавлення права на лікарську практику (prawowykonywania zawodu lekarza);
  • розгляд справ, пов’язаних з професійною відповідальністю, неналежним виконанням обов’язків;
  • організація професійного вдосконалення;
  • захист професійних інтересів лікарів, престижу та гідності лікарської професії;
  • об’єднання лікарського співтовариства для взаємодопомоги.

Структура лікарської палати

Поки Головна лікарська палата виконує регулюючу функцію, окружні палати безпосередньо взаємодіють з лікарями по буденних питаннях. Ці палати мають певну організацію.

Основними органами окружної лікарської палати є:

  1. Окружний з’їзд лікарів (Okręgowy Zjazd Lekarzy) – вищий керівний орган палати. Збирається раз на рік.
  2. Головна лікарська рада (Okręgowa Rada Lekarska). Керує діяльністю палати між щорічними з’їздами лікарів.
  3. Окружна ревізійна комісія (Okręgowa Komisja Rewizyjna). Контролює фінансову і господарську діяльність палати.
  4. Окружний лікарський суд (Okręgowy Sad Lekarski). Розглядає справи з питань професійної відповідальності, легітимності виборів та голосувань в межах палати.
  5. Окружний речник професійної відповідальності (okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej). Офіційно тлумачить законодавство з питань професійної відповідальності, перевіряє його дотримання, виступає як обвинувач в лікарському суді.

На свій розсуд окружна лікарська палата створює постійно діючі комісії з окремих питань: з права виконання лікарської діяльності, з післядипломного стажування тощо. Каденція постійно діючих органів у лікарській палаті становить – 4 роки.

Взаємовідносини пересічного лікаря з окружною лікарською палатою

Сила лікарського самоврядування

Після закінчення вузу або нострифікації диплому лікар обов’язково має стати членом окружної лікарської палати того воєводства, де збирається проходити післядипломне стажування. Включення до списку членів окружної лікарської палати відбувається автоматично – з наданням права на виконання лікарської діяльності. З цього моменту лікар щомісяця платить членський внесок у розмірі 60 злотих, користується підтримкою самоврядування та несе професійну відповідальність. У випадку практики на території двох і більше лікарських палат фахівець сам обирає, до якої з них належати. Лікар має право обирати і бути обраним до органів своєї лікарської палати. Такі вибори є рівними, загальними, дозволяють необмежену кількість кандидатів та відбуваються шляхом таємного голосування. Речника професійної відповідальності та членів лікарського суду обирають серед лікарів з щонайменше 10-річним стажем роботи.

Важливість лікарського самоврядування

Самоврядування не лише слідкує за дотриманням приписів лікарями – воно дбає про свою спільноту. Щоб проілюструвати багатоплановість такої взаємодії, наведемо уривки з недавнього інтерв’ю голови Окружної лікарської палати в Варшаві Анджея Савоні (Andrzej Sawoni) профільному виданню “Puls” (листопад 2016), де він розповідає про досягнення своєї організації за останні роки. Зокрема, в членів палати є можливість застрахувати свою цивільно-правову відповідальність лікаря (ubezpieczenie OC) за рахунок членського внеску.

«Ця програма – наше велике досягнення. Ми спрощуємо лікарям процедуру страхування, а завдяки масштабності проекту забезпечуємо вигідні ставки. Це економія часу і грошей, – говорить пан Савоні. – При цьому лікарі можуть купити додаткову страховку: поза базовою (обов’язковою для практикуючих фахівців), оплачуваною в межах внеску».

Юридична допомога в Польщі

Юридична допомога

«Членам нашого самоврядування ми забезпечуємо юридичну підтримку. Це, передусім, цілодобова інфолінія. Лікар, що потрапив у складну ситуацію, потребує юридичної консультації, має проблеми під час виконання своїх посадових обов’язків, перебуває на нічному чергуванні, може отримати допомогу. Юридичні послуги для членів нашої лікарської палати – безкоштовні. Питання можна задавати по телефону або через електронну пошту».

Вирішення проблеми небажаних наслідків лікування

«На початку 2016 року ми організували міжнародну конференцію на тему компенсації шкоди, заподіяної в процесі лікування. В ній взяли участь лікарі, юристи, представники організацій пацієнтів. Ми запросили експертів зі Швеції, Франції і Нової Зеландії. На основі досвіду цих країн ми показали рішення, котрі гарантують пацієнтам компенсацію шкоди, заподіяної в процесі лікування, і при цьому захищають медичний персонал: кожній стороні забезпечене відчуття безпеки в системі. Пропозиції щодо змін, над якими працювала команда, створена в нашій Палаті, ми передали міністрові [охорони здоров’я] Радзивіллу для подальшого опрацювання. Сподіваюся, що скоро буде створений відповідний закон».

Додамо, що проект закону вже представлений міністерству для обговорення.

Допомога в післядипломному навчанні

«Наша професія вимагає постійного підвищення кваліфікації, здобуття знань, тому навчання ми ставимо в пріоритет. Сертифікуємо лікарські курси, які пропонують різні установи. Також проводимо цікаві курси тут, на місці – в Палаті. Заняття безкоштовні або за невелику плату. Вони користуються великим попитом. (…) Для реалізації проектів хочемо залучати, окрім власних коштів, ресурси європейських фондів».

Соціальна підтримка

«В нашій лікарській палаті при народженні дитини лікар отримує одноразову допомогу в розмірі 1000 злотих. В 2015 році ми лише з цього приводу виплатили 360 тис. злотих. В 2016-му закладений в бюджеті ліміт вже перевищено, але ми не відмовляємося від зобов’язань. Нас тішить, що в лікарських родинах народжуються діти. (…) У складних ситуаціях члени нашого самоврядування можуть розраховувати на соціальну та матеріальну допомогу.

Також підтримуємо мистецькі та спортивні захоплення лікарів. Пропонуємо, наприклад, карти зі значними знижками в спортивних і рекреаційних закладах».

Місце вигідних медичних покупок для лікарів

«Найновішою ініціативою є долучення нашої Палати до торгового майданчику, що дозволяє членам самоврядування вигідно придбати не лише дрібні медичні товари для лікарської практики, а й обладнання для кабінетів».

Якість обслуговування – передусім

«Ми впроваджуємо системи управління якістю, щоб упорядкувати процедури і напрацювати найкращі рішення для обслуговування пацієнтів. Підготовка до сертифікації тривала кілька місяців, зате дозволила всій команді по-новому поглянути на свою роботу і проаналізувати її. Систему створюють самі співробітники – звичайно, у відповідності з принципами організації і посадовими обов’язками, але на підставі власного досвіду і з внесенням коректив. Лікарі, що сьогодні приходять до Палати, мають гарантію, що їхні справи буде вирішувати компетентна команда співробітників відповідно до всіх стандартів. Ці завдання успішно виконує Бюро обслуговування лікарів».

Лікарська палата – на боці лікарів

Підсумовуючи, Анджей Савоні розповів, у чому він бачить силу самоврядування: «Я переконаний, що про силу Палати, про силу лікарського самоврядування найкраще свідчать окремі, індивідуальні справи, що часто лишаються негласними. В складних ситуаціях, при конфліктах з працедавцем, пацієнтом, системою, а також в суперечках з колегами член нашої Палати не один: він має за спиною організацію, яка підтримує і надає допомогу. Це – наша лікарська палата».

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...