Фінансування охорони здоров’я Польщі в наступному році може збільшитися майже на 12,5 % – план NFZ

Фінансування охорони здоров’я Польщі в наступному році може збільшитися майже на 12,5 % – план NFZ

Більше 102 млрд зл. заплановано на наступний рік для фінансування послуг охорони здоров’я воєводськими відділеннями Національного фонду охорони здоров’я (NFZ). Це на 11,3 млрд зл. більше, ніж фінансовий план NFZ на поточний рік. Таким чином, приріст фінансування становитиме 12,47 %.

Регіональні філії Фонду в основному отримують кошти з бюджету NFZ, однак частина видатків покривається з державного бюджету. Тому можна припустити, що в остаточному підсумку в системі охорони здоров’я Польщі буде ще більше коштів.

Мазовецьке відділення Фонду – одне із найбільш фінансово ємних, адже в Мазовецькому воєводстві знаходиться столиця Польщі. Згідно із планом цього відділення, у наступному році на 685 млн зл. збільшаться витрати на стаціонарну медичну допомогу.

На амбулаторну допомогу відділення планує виділити на 228 млн зл. більше, ніж у поточному році. Більше 213 млн зл. буде витрачено на лікування наркозалежності в рамках стаціонарного лікування, і додаткові 177 млн зл. – на оплату первинної медичної допомоги.

Що таке фінансовий план NFZ?

Щороку президент Фонду готує фінансовий план NFZ, збалансований з точки зору доходів і витрат. Проєкт документа повинен бути поданий на розгляд Ради Фонду та парламентських комітетів до 1 липня. У плані вказуються загальні видатки NFZ і розбивка за воєводськими відділеннями.

Кошти на покриття видатків за фінансуванням медичних послуг для застрахованих осіб розподіляються між цими воєводськими філіями з урахуванням:

  • кількості застрахованих осіб, зареєстрованих у воєводському відділенні NFZ;
  • окремих груп застрахованих з урахуванням віку та статі;
  • окремих груп медичних послуг, включаючи вузькоспеціалізовані послуги;
  • ризиків для здоров’я, що відповідають певним групам застрахованих.

Президент Фонду готує проєкт фінансового плану NFZ на наступний рік на основі прогнозу доходів і витрат фінансових планів окремих філій Фонду, складених їхніми директорами. У процесі роботи над планом президент Фонду консультується з міністрами фінансів та охорони здоров’я.

Готовий проєкт подається на розгляд Ради Фонду, Комітету з державних фінансів і Комітету з охорони здоров’я Сейму Республіки Польща. Вони готують думки відносно фінансового плану, і далі проєкт документа разом із думками знову подається міністрові охорони здоров’я, який консультується з міністром фінансів та остаточно затверджує фінансовий план NFZ.

Президент Фонду може змінити фінансовий план NFZ, якщо виникне ситуація, яку не можна було передбачити під час її визначення або затвердження.

ВВП Польщі в 2021 р. – прогноз

За попередніми оцінками Державного управління статистики, ВВП Польщі в 2021 р. становитиме 2 273,6 млрд зл. Це значить, що близько 120,5 млрд зл. мають бути виділені на охорону здоров’я. Досить багато, чи не правда? Ця сума містить у собі не тільки бюджет NFZ, але й видатки державного бюджету на окремі централізовані програми.

Варто зазначити, що 2020–2021 рр. безумовно будуть складними через пандемію та зростаюче безробіття, тому NFZ може відчути дефіцит фінансування. Так, згідно із прогнозами Міністерства фінансів Польщі, у 2020 р. безробітними будуть більше 1,3 млн чоловік, а реальна заробітна плата навряд чи зміниться.

Утім, такий драматичний прогноз щодо безробіття оцінюється експертами як суперечливий. Але саме він покладений в основу плану NFZ на наступний рік.

Що з поточною доступністю медичних послуг?

Центр досліджень і розробок BioStat провів опитування «Поведінка споживачів під час пандемії SARS-CoV-2» у групі з 1 000 поляків, репрезентативній за статтю та віком. Результати дослідження кажуть про те, що доступність медичних послуг і фахівців за останні 3 місяці відчутно знизилася.

Так, у червні 2020 р. 72,9 % поляків зазнавали труднощів із доступом до лікаря. Даний показник практично ідентичний результатам, отриманим на місяць раніше, коли обмеження відчували 73,7 % пацієнтів. З березня, коли почався карантин, відсоток пацієнтів, яким важко отримати медичну консультацію, збільшився на 15,9 %.

Пандемія, на думку респондентів, також впливає на якість лікування – майже 3 із 4 поляків уважають, що воно стало гірше, ніж до спалаху, і лише менше 4 % опитаних повідомляють, що якість лікування покращилася.

Серед тих, хто проходить курс лікування, що вимагає регулярного контакту з фахівцем, більше половини знають дату наступного необхідного візиту. Однак 42,4 % опитаних очікують, що лікарська консультація може бути відкладена.

У цілому 60 % респондентів заявили про готовність скористатися порадами фахівців. Найбільш затребуваними лікарями, згідно з опитуванням, є: гінеколог (більше 22 %), офтальмолог (17 %), дерматолог (14 %) та ортопед (10 %).

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...