
Що таке лоялка та навіщо вона потрібна?
Підписання угод про лояльність стає все більш поширеною практикою. Причина цього явища в тому, що роботодавці не хочуть, щоб працівники збігали до інших фірм та установ із більш вигідними умовами. Підприємці хочуть бути більш упевненими у своїх працівниках і мати гарантії, що їм не доведеться постійно шукати співробітників. Також лоялки дуже важливі для збереження професійної таємниці.
Давайте спробуємо розібратися, які вигоди несе підписання цього типу угоди сторонам.
Угода про лояльність являє собою документ, що тісно пов’язує співробітника та роботодавця. Є юридичним підтвердженням того, що співробітник залишиться в даній компанії надовго. Завдяки такому рішенню найцінніші для організації співробітники не підуть на інше підприємство. Така угода також захищає компанію від витоку ключової інформації, що може бути використане конкурентами. Порушення умов контракту має неприємні наслідки для працівника. Однак не тільки роботодавець виграє від підписання такої запоруки лояльності. Співробітник теж має вигоди. Вони залежать від типу угоди.
Угода про конкуренцію
Такий документ забороняє приймання на роботу до конкуруючої компанії після розірвання контракту з поточним роботодавцем. Зазвичай у такій угоді точно вказується строк дії цієї заборони. Його можна поділити на два типи – під час і після роботи в даного роботодавця. Компанія, яка зобов’язує співробітника підписати угоду про недопущення конкуренції після розірвання угоди про співпрацю, повинна виплатити цій особі грошову допомогу як компенсацію. Строк дії такого договору не обмежений і залежить від компанії, яка його застосовує.
Угода про навчання та підвищення кваліфікації
В обмін на лояльність і перебування в компанії протягом певного періоду часу співробітникові надається безліч можливостей для професійного розвитку. Це дуже вигідно для людей, які хочуть навчатися та підвищувати свою кваліфікацію. Співробітникові гарантується навчання, курси та аспірантура, повністю фінансовані компанією. Однак, якщо співробітник звільняється до строку, зазначеного в угоді про лояльність, він повинен буде відшкодувати роботодавцеві витрати на таке навчання. Така угода вигідна з точки зору обох сторін. Співробітник може розвивати свої навички, збагачувати досвід, здобувати актуальні знання. Роботодавець може бути впевнений, що йому не доведеться шукати когось нового на цю посаду.
Інші угоди
Інші угоди про лояльність також можуть мати форму позички для співробітників із низькою процентною ставкою та погашення на виплат. Припинення дії договору до зазначеного строку спричиняє необхідність повернення всієї суми роботодавцеві. Для того щоб зв’язати працівника з підприємством, також практикується передання йому частини акцій компанії. Зазвичай це невеликі частки акцій, і виплата прибутку за ними також залежить від стажу роботи людини в організації.
Однак, перш ніж підписувати цей тип контракту, ви повинні уважно розглянути та звернути увагу на декілька важливих питань. Насамперед, треба бути впевненим, що вам це вигідно. Не підписуйте договір, у якому переваги не переважують недоліки. Крім того, пам’ятайте, що лояльність, яка міститься в такій угоді, повинна бути взаємною. Перед тим як підписати договір, перевірте, чи гарантує він стабільність і надійну роботу. Зрештою, ваш начальник також повинен надати вам сприятливі умови для роботи.
Кому потрібна лоялка?
Підписання такої угоди не може бути вигідним для всіх. Слід пам’ятати, що не всі з них мають однакові очікування та прагнення. Одні віддають перевагу стабільній, постійній роботі в одній компанії та навчанню, надаваному роботодавцем, для підвищення кваліфікації. Інші ж краще реалізують свої амбіції, приймаючи нові виклики, час від часу змінюючи компанію. Свобода та гнучкість для них є більш цінними. Перед підписанням угоди про лояльність подумайте, до якої групи ви належите.