Спеціалізація лікарів у Польщі: кількість резидентських місць збільшується

Спеціалізація лікарів у Польщі: кількість резидентських місць збільшується

Ми часто розповідаємо про те, як польські лікарі отримують спеціалізацію. Нагадаємо, що процес отримання лікарської спеціальності називається резидентурою. Залежно від спеціальності вона триває 4-6 років. У цей період лікар працює в профільному відділенні та проходить різні курси, для здобуття знань і навичок, які знадобляться йому під час самостійної роботи за спеціальністю.

Конкурс до резидентури відбувається двічі на рік – восени та навесні, після складання підсумкового лікарського іспиту (LEK). Кількість резидентських місць визначає Міністерство охорони здоров’я.

Крім того, певну кількість місць для отримання спеціалізації передбачають воєводства. Вони називаються «нерезидентські місця», але по суті це та сама резидентура.

Міністерство першим оприлюднює відомості про резидентські місця. Потім воєводства на своїх інтернет-сторінках розміщують інформацію про нерезидентські місця. Скоро відбудеться черговий LEK, а Міністерство вже опублікувало відомості про резидентські місця на весну 2022 р. Ця інформація дає нам уявлення про найбільш затребувані спеціальності. Крім того, стає зрозуміло, на які спеціальності буде великий конкурс.

Цього року міністр передбачив на весну 2 тис. резидентських місць, з них 1 430 – на пріоритетні спеціальності, тобто ті, у яких Польща відчуває найбільший дефіцит. Осінній розподіл традиційно передбачає вдвічі більше резидентських місць. Так, на осінь минулого року міністр заклав 4 195 резидентських місць. До

речі, майже половина залишилися незайнятими.

З кожним роком кількість резидентських місць збільшується. Для порівняння: навесні 2019 р. було 1 916 місць, навесні 2020-го – 1 946, навесні 2021-го – 1 959. У період весняної кваліфікаційної процедури найбільша кількість місць буде доступною за такими напрямками: сімейна медицина (169), внутрішні хвороби (146), анестезіологія та реаніматологія (126), клінічна онкологія (103), психіатрія (99), загальна хірургія (97), педіатрія (95), неонатологія (74), екстрена медицина (72), патоморфологія (72).

Як і в попередні роки, найбільшу кількість резидентських місць передбачено для таких воєводств: Мазовецьке (211) і Малопольське (210). Найменша кількість місць у Любуському (64), Опольському (78), Поморському (82).

У Польській системі післядипломної медичної освіти є поняття «пріоритетні спеціальності». Це такі спеціальності, які, на думку МОЗ, є найбільш затребуваними. Лікарі, які вступають до резидентури за пріоритетною спеціальністю, отримують більшу зарплату проти резидентів непріоритетних спеціальностей.

Цього разу до списку пріоритетних увійшли 22 спеціалізації, серед яких: анестезіологія та інтенсивна терапія, загальна хірургія, дитяча хірургія, внутрішні хвороби, гематологія, паліативна медицина, сімейна медицина, педіатрія, інфекційні хвороби, психіатрія, онкологічна радіотерапія та ін.

Найменшу кількість місць зазвичай передбачено для ендокринології, радіології, дерматології, офтальмології.

Наприклад, усього 4 лікарі на всю Польщу матимуть змогу стати ендокринологами – по одному резидентському місцю з ендокринології передбачено в Нижньосілезькому, Куявсько-Поморському, Лодзинському та Мазовецькому воєводствах. Аналогічною ситуація є у сфері дерматології – лише 4 місця на всю країну. Для офтальмологів – 10 місць, а для радіологів – 15 місць.

LEK лікарі складатимуть 19 лютого. Про підсумки цього іспиту ми повідомимо відразу після оприлюднення результатів. Конкурс на вступ до резидентури або кваліфікаційна процедура проходить 1-31 березня. Відразу після отримання результату LEK лікарі в електронній системі SMK подають заяви на вступ до резидентури.

З 2022 р. лікар може вибрати в SMK до 15 варіантів резидентур з урахуванням спеціальностей, воєводств та умов спеціалізації (резидентське чи нерезидентське місце). Це нововведення дозволить усім лікарям, які бажають здобути спеціалізацію, знайти для себе підходяще місце.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши