
Протест польських медиків триває: компроміс поки що не знайдено
Місяць тому у Варшаві розпочався протест медиків. Медичні працівники встановили намети біля канцелярії прем’єр-міністра, даючи зрозуміти уряду, що безстрокова акція триватиме доти, доки їх вимоги не будуть задоволені.
За період акції відбулося кілька зустрічей між представниками уряду та протестного комітету. Уряд як компроміс пропонував збільшити зарплати для лікарів-спеціалістів у середньому на 1 500 зл. Однак дана пропозиція була категорично відкинута, оскільки вимоги медиків стосуються не тільки лікарів-спеціалістів, а всіх категорій медпрацівників, у тому числі медсестер, лаборантів, фізіотерапевтів та інших.
Протестний комітет опублікував свій варіант угоди. За словами представників комітету, їх версія заснована на розумінні проблем охорони здоров’я та поточних реалій. Протестуючі медики запросили на зустріч прем’єр-міністра Матеуша Моравецького, щоб обговорити з ним запропоноване комітетом рішення.
Що ж вимагають польські медики? По-перше, підвищити зарплати. Нагадаємо, що востаннє зарплати медикам у Польщі підвищили з 1 липня 2921 р., але, на їхню думку, цього недостатньо, треба додати ще. Наразі мінімальна заробітна плата становить:
- для лікарів-спеціалістів – 6 201 зл. (1 390 євро);
- для лікарів без спеціалізації – 5 478 зл. (1 228 євро);
- для лікарів-резидентів пріоритетних спеціальностей у перші два роки роботи в режимі резидентури – 5 752 зл. (1 277 євро), після двох років – 5 862 зл. (1 301 євро);
- для лікарів-резидентів непріоритетних спеціальностей у перші два роки роботи в режимі резидентури – 5 478 зл. (1 216 євро), після двох років – 5 643 зл. (1252 євро);
- для лікарів-стажистів – 4 186 зл. (940 євро).
Протестний комітет вимагає, щоб уже з 1 жовтня поточного року зарплата всіх категорій медпрацівників суттєво підвищилася. І з кожним роком коефіцієнт підвищення повинен тільки збільшуватися. Наприклад, згідно із пропозицією протестного комітету зарплата лікарів-спеціалістів до 01.07.2023 р. повинна підвищитися приблизно втричі.
По-друге, медики вимагають, щоб оплата медичних послуг із боку Національного фонду охорони здоров’я (NFZ) була приведена до економічно обґрунтованого рівня. На думку польських лікарів, наразі NFZ платить за послуги за заниженими тарифами.
Третя вимога – пом’якшити відповідальність за медичні помилки, аж до повного її виключення, у випадку якщо медик зробив помилку ненавмисно, без злого наміру. Тобто, на думку польських медиків, професійна та кримінальна відповідальність має бути, тільки якщо доведено, що медичний працівник учинив дії, які спричинили тяжкі наслідки для пацієнта, навмисно.
Крім того, протестний комітет вимагає розробити та прийняти закони про немедичні професії в охороні здоров’я та про лабораторну медицину.
Поки не буде компромісу, медики не мають наміру розходитися. Христина Пток, голова Національної профспілки медсестер і акушерок, підкреслила, що «біле містечко» залишиться, його ліквідація можлива тільки після підписання угоди.
Однак депутати правлячої партії PiS поки що не готові поступитися медикам. Так, Томаш Латос, депутат від партії PiS, заявив, що «у медицині бідності немає». «У мого оточення дуже хороший дохід. Навіть ті люди, які тільки прийшли в професію – стажисти, мають високі заробітки. Наразі стажист заробляє більше 4 тис. зл.», – зазначив Латос. Він також додав, що «представники інших професій заздрять лікарям за такий високий старт у професії».