
База екзаменаційних запитань для лікарів повинна бути відкрита, але коли?
«Доступ до екзаменаційних запитань для лікарів не можна обмежувати», – ухвалив Вищий адміністративний суд Польщі. На думку медичного співтовариства, реалізація цього рішення дозволить лікарям перевірити, наскільки коректно сформульовано запитання для іспитів LEK, LDEK і PES.
Нагадаємо, що на сьогодні на розгляді в Сенату знаходиться проєкт Закону, що передбачає істотні зміни до Закону про професії лікаря та стоматолога. Даний проєкт серед іншого містить поправку, відповідно до якої щораз при складанні екзаменаційних запитань 70 % із них повинні бути взяті з доступної для лікарів бази, підтримуваної Центром медичної освіти (CEM), а 30 % – нових.
Однак у цій бочці меду є ложка дьогтю. Польське медичне співтовариство категорично проти спрощення доступу лікарів-іноземців до отримання права на медичну практику в Польщі, що також передбачено проєктом Закону. Дискусія із цього приводу триває дотепер, тому невідомо, коли зацікавлені сторони дійдуть згоди й поправки до Закону про професії лікаря та стоматолога нарешті будуть прийняті.
Довгий шлях до відкритості
Боротьба за публічний доступ до запитань із медичних іспитів триває вже давно. На сьогодні Закон про професії лікарів і стоматологів містить норму, відповідно до якої положення Закону про доступ до публічної інформації не поширюються на запитання, включені до медичних іспитів.
«Це означає, що людина, яка хоче підготуватися до іспиту, або медичне співтовариство, яке спостерігає за іспитами, не має доступу до екзаменаційних запитань», – пояснює Бартош Вілк, член ради Асоціації цивільної мережі Watchdog, який подав касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду.
Справа була передана до Конституційного суду, який ще в 2015 р. ухвалив, що немає підстав для збереження в секреті запитань з іспитів, які вже відбулися, і що такі обмеження не відповідають Конституції. Однак пізніше був прийнятий Закон про інформаційні системи охорони здоров’я, який передбачає, що екзаменаційні запитання повинні бути публічними аж через 5 років після проведення іспиту.
У лютому 2019 р. мережа Watchdog запросила доступ до запитань із клінічної онкології з медичного заключного іспиту (LEK), медичного стоматологічного заключного іспиту (LDEK) і державного спеціалізованого іспиту (PES), які відбулися в 2018 р.
СЕМ відмовився надавати цю інформацію. І тоді організація подала скаргу до адміністративного суду Лодзі, але вона була відхилена. Наступним кроком Watchdog була касаційна скарга до Вищого адміністративного суду, який нарешті погодився з вимогами громадської організації та 21 травня 2020 р. виніс рішення про забезпечення публічного доступу до запитуваної громадською організацією бази екзаменаційних запитань для лікарів.
Анджей Матия, голова Вищої медичної ради та президент Головної лікарської палати (NIL), підкреслює, що неконституційні положення законодавства не можуть служити підставою для відмови в наданні доступу до екзаменаційних запитань, а самі запитання повинні бути опубліковані відразу після закінчення іспиту.
Чому публічність важлива?
Чому ж виникла дискусія із приводу публічності екзаменаційних запитань для лікарів? Даміан Патецьки з «Альянсу резидентів» зазначає, що останнім часом спостерігаються дуже низькі показники екзаменів зі спеціалізації. Не знаючи запитань, важко визначити, чи є іспити занадто складними, чи кандидати недостатньо підготувалися.
Він також зазначає, що рішення Вищого адміністративного суду може бути застосоване на сьогоднішній день, однак процес створення бази даних запитань може бути відкладений у часі, незважаючи на те, що медичне співтовариство хоче, щоб нові правила іспитів почали працювати з весни 2021 р.
У свою чергу, Анджей Матия зазначає, що, хоча рішення Вищого адміністративного суду є корисним для лікарів, воно стосується конкретного випадку. Тому невідомо, чи буде надалі СЕМ надавати доступ до бази запитань на підставі даного рішення, чи буде відмовляти, змушуючи наступних заявників подавати скарги до адміністративних судів.