Польські лікарі ініціюють суспільний діалог для впровадження системи no-fault

Польські лікарі ініціюють суспільний діалог для впровадження системи no-fault

На початку листопада польська медична спільнота провела акцію під стінами Сейму. Цього разу йдеться не про протест, а про просвітницьку роботу з населенням. Лікарі хочуть ініціювати старт інформаційної кампанії «Безпечне лікування» і пояснити населенню, чому діюча система охорони здоров’я не гарантує безпечного лікування та що таке no-fault?

Наразі польські медики вимагають впровадження системи, заснованої на принципах невинності медперсоналу та культури справедливої компенсації шкоди, завданої пацієнтові, у разі медичної помилки. Це має на увазі система no-fault, у рамках дії якої немає необхідності шукати винних у медичній помилці, а отже, немає кримінальних переслідувань і багаторічних судів, з однією умовою – медична помилка не є наслідком злого наміру або недбалості.

Лікарі із країн пострадянського простору ще зі студентської лави добре знайомі з постулатом: медична документація оформляється для прокурора. У Польщі ситуація аналогічна – медичний персонал приділяє багато уваги оформленню медичних документів, розглядаючи їх, насамперед, як захист у разі судових розглядів, а не як джерело інформації про лікування пацієнта.

Лікарі з асоціації «Альянс резидентів» підкреслюють, що тривалі судові процеси невигідні пацієнтам і лікарям. «Існуюча система компенсації шкоди при несприятливих подіях вимагає багаторічних судових розглядів і не сприяє поліпшенню діагностики та лікування. Наша правова система шукає винних, але це ні до чого хорошого не приводить. Ми можемо знайти винного, але якість охорони здоров’я від цього не покращиться. Ми хочемо змінити це», – говорить заступник голови асоціації Себастьян Гонцежа.

На думку медичної спільноти, система no-fault спрямована на укріплення довіри, поліпшення відносин між лікарем і пацієнтом та послаблення тиску на медичних працівників, яких на сьогоднішній день можуть судити за ненавмисну помилку. На думку медиків, діючу систему кримінальної відповідальності медика та відшкодування збитку пацієнтові необхідно замінити на більш ефективну.

За даними сайту prawo.pl, більше 93 % справ про лікарські помилки, передані до прокуратури, закінчуються виправданням лікаря. Однак до винесення виправдувального рішення пацієнт і медичний працівник змушені брати участь у судовому процесі. У результаті пацієнт не одержує компенсації та марно витрачає час, який він міг би присвятити, наприклад, реабілітації.

Утім, ризик судових позовів демотивує медичний персонал. Молоді лікарі не хочуть здобувати спеціалізацію, пов’язану з великими ризиками, наприклад, з хірургії. Вища лікарська палата повідомляє, що під час весняної кваліфікації на резидентуру багато місць у хірургії залишилися вільними через відсутність претендентів.

У свою чергу, міністр охорони здоров’я Адам Недзельський під час пресконференції, присвяченої впровадженню системи no-fault, пояснив, що вона несе користь для пацієнтів. «Суть системи полягає в прозорості інформації про лікарські помилки. Якщо лікар не боїться повідомляти про помилку – це підвищує безпеку пацієнтів», – підкреслив міністр.

Проєкт закону, що передбачає впровадження системи no-fault, пропонований міністерством, серед іншого передбачає створення реєстру несприятливих подій під час лікування та компенсаційного фонду, а також можливість простого подання заяви на компенсацію та звільнення медичного персоналу від кримінального переслідування в разі завдання шкоди здоров’ю пацієнта внаслідок ненавмисної лікарської помилки.

Однак, на думку медичної спільноти, законопроєкт потребує доопрацювання, оскільки в ньому йдеться не про повне скасування відповідальності, а про зміщення акценту з кримінальної на професійну відповідальність.

На сьогоднішній день Головна лікарська палата розробляє свій проєкт закону, який передбачає впровадження системи, заснованої на медіативних угодах за участю страховика. Іншими словами, у разі завдання шкоди пацієнт, лікар і страхова компанія зустрінуться в рамках процедури медіації й домовляться про розмір компенсації без залучення прокурора та суду.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши