
Скільки лікарів одержали ліцензії за спрощеною процедурою?
Наразі в Польщі діє кілька процедур спрощеного працевлаштування для лікарів з-за меж ЄС. Ми вже неодноразово розглядали їх, тому нагадаємо коротенько.
- Спрощене працевлаштування, що передбачає необхідність одержання обмеженого права на зайняття лікарською діяльністю в певному місці роботи, у певний час і з певним функціоналом.
- Окрема процедура для лікарів з України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 р., що передбачає одержання умовного права на зайняття лікарською діяльністю.
- Процедура спрощеного працевлаштування для лікарів з-за меж ЄС, що діяла раніше, яка передбачає одержання умовного права на зайняття лікарською діяльністю у зв’язку з епідемією COVID. Після скасування в Польщі стану епідемії дану процедуру було зупинено, але умовні ліцензії в лікарів не забирали, і вони дістали можливість працювати далі.
Усі процедури спрощеного працевлаштування передбачають можливість роботи без підтвердження диплома та складання мовного іспиту протягом 5 років, і у всіх випадках лікарі повинні спочатку одержати дозвіл від міністра, а потім ліцензію від регіональної лікарської палати за місцем роботи.
Скільки ж іноземних лікарів працевлаштувалися в Польщі за спрощеними процедурами?
Станом на кінець 2022 р., з початку 2021 р. лікарі зі сходу подали 4 950 заяв й одержали 3 543 позитивних рішення від міністра.
Варто зазначити, що серед лікарів, які звертаються до міністра охорони здоров’я й дістають згоду, є не тільки громадяни України, але й Білорусі. З 3,5 тис. заяв на дозвіл працювати в певному місці роботи та з певним функціоналом – 1,3 тис. від білорусів. Громадяни цієї країни, маючи складну ситуацію вдома, біжать від режиму Лукашенка.
«Білоруси дуже рішучі. Вони знають, що це квиток в один кінець і шляху назад для них не буде. Вони частіше, ніж українці, налаштовані на те, щоб залишитися в Польщі назавжди. Білоруси активно підтверджують дипломи, тому що багато хто з них планує переїхати до країн Західної Європи», — говорить Кшиштоф Кордель, президент Великопольської лікарської палати.
Однак не кожний лікар зі сходу одержує ліцензію в лікарській палаті. Наприклад, за словами Кшиштофа Корделя, у Великопольській лікарській палаті перебувало на розгляді 12 заяв на надання умовної ліцензії. 3 іноземця не одержали дозвіл на заняття професією. «Вони не знали мови, у них були недоліки в програмах спеціалізації», — пояснює голова палати.
За даними Головної лікарської палати, на кінець 2022 р. умовне право на лікарську діяльність мали 1 505 лікарів і 286 стоматологів, а обмежене право на зайняття лікарською діяльністю в певному місці роботи, у певний час і з певним функціоналом — 283 лікарі та 42 стоматологи. Таким чином, різниця між кількістю виданих міністром дозволів і кількістю ліцензій, виданих лікарськими палатами, становить майже півтори тисячі.