
Додаткові джерела заробітку для лікаря-резидента
Після підтвердження медичного диплома, закінчення післядипломного стажування та складання підсумкового лікарського іспиту лікарі-іноземці в Польщі можуть вибрати один із двох можливих варіантів – працювати без спеціалізації в установах первинної ланки або піти до резидентури та здобути спеціалізацію (також можливе підтвердження спеціалізації, однак це все одно потребуватиме додаткового стажування).
Тривалість резидентури – у середньому 5 років. У цей період лікар в основному працює у відділенні відповідно до спеціальності та проходить додаткові навчальні курси. Мінімальна зарплата лікаря-резидента наразі становить приблизно 7 тис. зл. (без чергувань). У лікаря-резидента є широкий вибір можливостей для підробітку.
Специфіка сфери охорони здоров’я дозволяє резидентам підробляти в багатьох установах – як приватних, так і державних. У переважній більшості випадків пропоновані ставки значно перевищують заробітну плату, одержувану в рамках резидентури. Принципове питання, яке повинен поставити собі кожний резидент: чи готовий він узяти на себе повну відповідальність за здоров’я пацієнта, працюючи поза базою, і чи достатньо він упевнений, щоб приймати рішення самостійно?
Найбільш популярними установами, які обирають резиденти, є установи амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги, поліклініки первинної медико-санітарної допомоги, установи нічного та святкового надання медичної допомоги.
Амбулаторна спеціалізована допомога (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna – AOS)
Резидент одержує право працювати в такій установі охорони здоров’я при виконанні таких умов:
- завершити перший рік спеціалізації (крім офтальмології та дерматології) та отримати згоду керівника спеціалізації;
- у випадку з офтальмологами та дерматовенерологами – завершити другий рік спеціалізації та отримати згоду керівника спеціалізації.
Робота в спеціалізованій поліклініці має ряд переваг. По-перше, лікар постійно вдосконалює професійні навички, пов’язані з його спеціалізацією. По-друге, у спеціалізованій поліклініці ставки вище, ніж в амбулаторії сімейного типу.
Первинна медико-санітарна допомога (Podstawowa Opieka Zdrowotna – POZ)
Для приймання пацієнтів у POZ не потрібно бути фахівцем із сімейної медицини або резидентом. Це означає, що всі лікарі, які пройшли післядипломне стажування та отримали повну ліцензію (Prawo wzkonywania zawodu – PWZ), можуть працювати в такій установі.
Робота в POZ, особливо на початку професійної кар’єри, може викликати побоювання – адже це перша зустріч із повною відповідальністю, і часто, незважаючи на діючі правила, немає можливості проконсультуватися з більш досвідченим колегою. З іншого боку, лікарі, які очікують початку резидентури, беручись за таку роботу, не відстають від практики та набувають досвіду, який точно знадобиться в стаціонарі.
Нічна медична допомога (Nocna Pomoc Lekarska – NPL)
Як і у випадку з POZ, для роботи в такій установі досить повної ліцензії. Відмінність NPL від роботи в POZ – у годинах роботи. У випадку з NPL це вечірні години (з 18:00 до ранку) + вихідні. В NPL частіше, ніж у POZ, трапляються екстрені випадки. Але діагностичні можливості тут обмежені.
Відділення невідкладної медичної допомоги (Szpitalny Oddział Ratunkowy – SOR)
Через величезний дефіцит лікарів у відділеннях невідкладної допомоги таких пропозицій про роботу багато. Безсумнівно, під час такої роботи можна набути великого досвіду, але водночас вона передбачає величезну відповідальність і рівень стресу. На сьогодні практично всі лікарі можуть працювати на SOR.
Щодо питання про договори
Варто звернути увагу, що якщо лікар працює в лікарні на повний робочий день за трудовим договором, то чергувати в цій же лікарні за контрактом заборонено. Однак у багатьох польських лікарнях, незважаючи на заборону, така схема практикується.
На завершення залишається сказати, що за допомогою підробітку лікар-резидент може добре заробити, але важливо дотримуватися балансу між роботою та відпочинком.