
Сайти-рецептомати – користь чи шкода?
Пандемія COVID-19, безсумнівно, прискорила розвиток телемедицини, що, у свою чергу, привело до підвищення доступності медичної допомоги та зручності одержання лікарських консультацій. Водночас цей раптовий технологічний прогрес відкрив додаткові можливості для потенційних зловживань. Ітиметься про рецепти та лікарняні.
Особливе занепокоєння польської медичної спільноти викликають вебсайти, що пропонують за відносно невелику плату оформити рецепти або листки непрацездатності лише за кілька хвилин. У зв’язку із цим постає запитання, у яких випадках така форма медичних послуг є корисним інструментом, а коли стає неетичною й може загрожувати здоров’ю пацієнтів?
На сьогодні достатньо ввести в інтернет-пошукачу фразу «онлайн-рецепт», щоб знайти список фірм, які пропонують послуги з оформлення рецепта, без необхідності звертання до свого лікаря. Треба визнати, що даний вид послуг розвивається дуже динамічно, і з кожним днем з’являється все більше сайтів, що пропонують подібні послуги.
Застосування таких сайтів-рецептоматів є дуже простим. Найбільш популярними є веб-сайти, що пропонують рецепти та лікарняні в режимі онлайн, дозволяють вибрати захворювання з великого списку найбільш популярних нозологій – починаючи від грипу, депресії та безсоння й закінчуючи профілактикою інфекційних захворювань.
Лише деякі портали пов’язують виписування рецепта або лікарняного з необхідністю пройти телеконсультацію. У більшості випадків після вибору причини звернення вам пропонують заповнити коротку анкету про загальне самопочуття – і готово, залишається дочекатися електронного листа з кодом рецепта або лікарняного.
Читаючи думку пацієнтів про портали, що функціонують як «рецептомати», неважко помітити, що ці сервіси мають велику популярність у Польщі. Як зазначають пацієнти, ключовою перевагою є економія часу та зручність – адже рецепт можна одержати без необхідності записуватися до клініки та йти на прийом.
Зазвичай для такого виду одержання послуги потрібно близько 30 хвилин, хоча є рекордсмени, які обіцяють закрити питання лише за 5 хвилин. Історія з лікарняним листком є аналогічною, у цьому випадку пацієнт сам може вказати кількість днів, які він хотів би отримати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Незважаючи на позитивне сприйняття цього виду послуг пацієнтами, вони викликають серйозні побоювання в медичній спільноті. Медичні працівники підкреслюють, що надання таких послуг не дозволяє провести досить точну діагностику, що може мати сумні наслідки.
Цей вид практики також досліджував депутат Сейму Кшиштоф Гавковський, який у березні цього року подав відповідний запит міністрові охорони здоров’я. Він звернув увагу чиновників міністерства на те, що, за наявними в нього даними, деякі лікарі виписували тисячі рецептів, не бачачи хворого й навіть не поговоривши з ним. Крім того, занепокоєння депутата викликає, що психотропні препарати також входять до числа призначених у такий спосіб ліків.
У відповіді Міністерства охорони здоров’я зазначається, що цей вид практики є законним і відповідає положенням Закону про професії лікаря та стоматолога й що ця діяльність підлягає контролю, адекватному потребам. Така реакція трохи дивує, зважаючи на попередні перевірки польських поліклінік, проведені МОЗ і Національним фондом охорони здоров’я, після скарг пацієнтів. На поліклініки із занадто великою часткою медичних візитів у вигляді телеконсультацій Фонд навіть збирався накласти штрафи.
Нагадуємо, що виписувати рецепти й лікарняні в Польщі мають право тільки лікарі. Це означає, що деякі польські лікарі розглядають співпрацю з порталами-рецептоматами як можливість додаткового доходу.
При цьому найчастіше лікар не може бути впевнений у тому, що призначувані ним препарати дійсно необхідні хворому та/або являють собою продовження лікування, адже він покладається тільки на коротку довідку про стан здоров’я, подану шляхом заповнення анкети.
Чи є така діяльність законною? МОЗ Польщі відповів на це запитання позитивно. Але чи є це етичним? На це запитання кожний лікар відповідає собі сам.