Досягнення польської медицини

Досягнення польської медицини

У сьогоденні можна спостерігати неймовірно швидкий розвиток науки, цей прогрес не оминув і медицину. Сучасні дослідження дають все більше інформації для розвитку нових методів лікування та діагностики хвороб розвинутого суспільства, що має значний вплив не тільки на лікування вже існуючої хвороби, але також попереджують ускладнення, що можуть призвести до значного погіршення якості життя людини в майбутньому. Представники польської медицини теж не тримаються осторонь сучасних проблем діагностично-лікувального процесу і сміливо впроваджують нові методи в свою повсякденну практику для поліпшення якості життя своїх пацієнтів. Нижче наведені деякі приклади та досягнення.

ГЕННА ТЕРАПІЯ ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА

Цього року почалися клінічні випробування генної терапії хвороби Паркінсона в Інтервенційному Центрі Нейротерапії (ІЦН) у лікарні Брудно у Варшаві. Це сестринський центр кафедри нейрохірургії Каліфорнійського Університету Сан-Франциско на чолі з проф. Кшиштофем Банкевічем. ІЦН – це перше місце в Європі, де можна буде проводити операції в режимі реального часу, використовуючи 3-теслове магнітне поле в технології генної терапії головного мозку. Хвороба Паркінсона в даний час лікується тільки симптоматично. Найбільш часто застосовується леводопа – препарат, який перетворюється на допамін – знімає симптоми захворювання. Однак він впливає на весь мозок, а не тільки на вибрані ділянки дефіциту. Нова терапія полягає на введенні в конкретне місце в мозку зміненого гена, який би генерував допамін. Однак, щоб зробити це можливим, необхідно було змінити методику операції.

Під контролем МРТ, буде вводитися препарат у конкретне місце в мозку і контролюватися в реальному часі як молекули поширюються в ураженій області мозку. Завдяки цьому, вперше буде відомо чи достатня кількість препарату є в даному місці мозку. Подібні маніпуляції вже проводилися в Каліфорнійському університеті у людей, які мають знижену реакцію на препарати, що застосовуються при хворобі Паркінсона. Завдяки такому лікуванню вони здатні краще рухатися, їсти, розмовляти, керувати автомобілем, тобто функціонувати як здорова людина.

СТЕНТ-ГРАФТ-КОЛТ

Стент-граф -COLT дозволяє мінімально інвазійним способом лікувати аневризми аорти в торако-абдомінальному сегменті. Винахід належить голові Клініки Судинної Хірургічної та президену Польського Товариства Судинної Хірургії Інституту Гематології та Трансфузіології у Варшаві-професору Петру Шопіньскому . Цей інноваційний судинний протез виробляється в Німеччині та застосовується у пацієнтів у багатьох європейських країнах. Аневризми аорти в торако-абдомінальній сегменті дуже важко оперувати. До цих пір це вимагало “відкриття” грудної клітки та лапаротомії, а також використання апарату штучного кровообігу. Через високий ступінь складності такої операції, лише декілька центрів світу. Професор Шопіньський розробив стента-графт, який у деяких пацієнтів з аневризмою аорти в торакоабдомінальному сегменті, дозволяє використовувати мінімально інвазивну оперцію . В результаті -ризик ускладнень і смерті у пацієнтів зменшується. У частині, яка розміщується в аорті, стент має отвори, схожі на магазин колта (револьвер, винайдений Самуелем Кольтом наприкінці XIX століття). Через них вводяться менші стенти-графти, які розміщуються в артеріях: нирковій, брижовій верхній і в черевному стовбурі. Для такої операції повинен бути доступ через пахвову та стегнові артерії.

ОЛЬШТИНСЬКІ СТИМУЛЯТОРИ ТА БУДИЛЬНИК

16 оперативних імплантацій стимуляторів для осіб, що знаходяться в комі, вже були проведені в Клініці Нейрохірургії Університету Вармінсько-Мазурського, що в Ольштині. Суть операціях полягає в на введені до спинного мозку електродів зі струмом від стимулятора, які посилають імпульси тим самим спонукаючи організм до реагування на подразник . Раніше в світі подібні операції на людях в комі були проведені тільки в Японії. За словами японців, вони допомагають в 70% випадків. У всіх оперованих хворих спостерігається різного ступня поліпшення, серед них три повні повернення до свідомості: ці люди реагують на прохання та спілкуються. З грудня 2016 року в Ольштині працює перший “Будильник для дорослих” у Польщі (з квітня 2017 року він має фінансування від NFZ), завдяки якому вже перші пацієнти “прокинулися”. Планується відкриття більшої кількості центрів такого типу – перший незабаром у Варшаві. Також повстане дослідницький центр мозкових і стовбурових клітин, який може стати проривом у лікуванні коми, а також багатьох нейродегенеративних захворювань.

ДИСТАНЦІЙНА ДИАГНОСТИКА АПНОЕ

Унаслідок частих зупинок дихання під час сну, пацієнти з апное страждають на хронічну гіпоксію, що є причиною швидкої втомлюваності, головного болю та депресії. Апное також значно підвищує ризик серйозних захворювань, включаючи серцевий напад, інсульт, аритмію, а також діабет. Із 1500000 поляків, що страждають на апное та потребують лікування, лише невеликий відсоток мають фактично встановлений діагноз. Відповідно до досліджень професора Збігнева Гечога з Варшавського Медичного Університету, причиною є, перш за все, дуже обмежений доступ до полісомнографії – дослідження, яке може підтвердити діагноз апное. Польські вчені та інженери Infoscan SA створили пристрій, який допоможе діагностувати апное віддалено, наприклад вночі вдома. Завдяки цьому, можна буде діагностувати цей стан у значно більшої кількісті людей, ніж на даний час. Це, в свою чергу, допоможе запобігти багатьом ускладненням здоров’я. Пристрій вимірює багато параметрів під час сну, таких як рівень хропіння, частота серцевих скорочень, насичення киснем, рухи грудної клітки та діафрагми, положення тіла під час сну. Дані, отримані в дослідженні, надсилаються в реальному часі на зовнішній сервер та аналізуються протягом 24 годин.

Компанія планує ввести свій апарат також на американський ринок. Наразі він відповідає всім офіційним вимогам Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA), необхідного для сертифікації пристрою в Сполучених Штатах.

ФЕТОСКОПОВЕ ЛІКУВАННЯ РОЗЩЕПЛЕННЯ ХРЕБТА(SPINA BIFIDA)

Була проведена операція у Польщі – фетоскопове операційне втручання на 25 тижні вагітності у плода с діагнозом -розщеплення хребта. Ця новаторська операція була проведена командою 1-ї Кафедри Гінекології та Акушерства Варшавського Медичного Університету на чолі з проф. Мірославем Вельгошем. Сама операція була виконана на чолі з Проф. Томасем Колем.

На жаль, наслідки цього дефекту – це, як правило, параплегія та параліч сечового міхура та/або сфінктера прямої кишки. Внутрішньоутробна операції spina bifida покращують прогноз дітей з діагностованим дефектом, а саме, знижують ризик розвитку післяпологових ускладнень, а також забезпечують кращі шанси на належне функціонування нижніх кінцівок та сфінктерних м’язів.

МЕТОД “KEYHOLE”

Операції spina bifida є альтернативою традиційним операціям, пов’язаним з відкриттям порожнини матки або виконання також під час кесаревого розтину. Новий тип хірургічного втручання полягає на виконанні трьох отворів до матки, як у лапароскопії, введення троакарів. Такий метод операції називається в літературі “метод ключової скважини” тобто мінімально інвазивного методу.

У порожнину матки помпується двоокис вуглецю, при цьому відпомповується частина навколоплідних вод, що є природним середовищем плоду. Таким чином отримується гарна видимість, а також можливість електрокоагуляції для усування патологічної тканини і ушивання за допомогою спеціального матеріалу. Технічно операція дуже важка. Наприклад, голка має заледве 13 мм довжини. Польські фахівці пройшли навчання під керівництвом проф. Томаса Коля в Університетській лікарні Гіссен, Німеччина. Ініціатором та організатором впровадження цієї операції в рамах Центру Здоров’я Жінок та Новонароджених у Польщі є проф. Вільгошь.

Отже, медицина в Польщі активно розвивається, польські лікарі використовуються новітні методи своїх колег, а також самостійно розвиваються. Додатково, наші польські колеги мають можливість практик та стажів за обміном в найкращих клініках Європи, а також світу, ще, безсумнівно, дає можливість користуватися отриманими знаннями в повсякденній практиці.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши