
Чому лікареві важливо не помилитися під час вибору спеціалізації в Польщі?
Над зміною спеціалізації замислюються багато лікарів, які прийняли рішення переїхати до Польщі або тільки планують це зробити. Не секрет, що в Україні, Білорусі або Росії найчастіше лікар-випускник не може собі дозволити спеціалізацію мрії. Наприклад, пройти інтернатуру з гінекології або урології на комерційній основі не складно, а знайти роботу без хороших зв’язків практично неможливо.
У Польщі при вступі лікаря до резидентури корупційна складова відсутня, як і під час прийняття на роботу. Головне – успішно скласти підсумковий лікарський іспит і пройти конкурс. Безумовно, є ряд спеціалізацій, для яких передбачено мало резидентських місць. На ці спеціальності конкурс вище, але пройти його цілком реально, тим більше що з 2022 р. буде можна подавати заяви на вступ до резидентури відразу в 15 воєводствах.
Буває так, що лікар після підтвердження диплома й успішного складання підсумкового іспиту не хоче підтверджувати свою спеціальність, здобуту на батьківщині, а вступає до резидентури на іншу спеціальність.
Наприклад, реальний випадок. Лікарка невідкладних станів з України, яка працювала на швидкій близько 7 років, підтвердила в Польщі диплом і після 13 місяців стажування, а також успішного складання підсумкового іспиту вирішила вступити до резидентури з анестезіології. Потрапивши до резидентури, вона зрозуміла, що це не те, чим вона хотіла б займатися. Тоді лікарка вирішила змінити спеціалізацію на терапію й через пів року після початку резидентури з анестезіології змінила спеціалізацію. Як їй це вдалося?
Інформацію про порядок початку та проходження спеціалізованого навчання лікарів можна знайти на сайтах воєводських управлінь. Однак, якщо лікар зацікавлений у зміні спеціалізації, виникає проблема відсутності будь-яких інструкцій із подання та подальшого оброблення заяви.
Кращим джерелом інформації в цьому випадку є конкретний правовий акт, тобто Закон про професії лікаря та стоматолога, а саме стаття, де прописано правила зміни спеціалізації.
Згідно із законом, можна змінити спеціалізацію без пояснення причин. Подання такої заяви можливе тільки один раз. Час, протягом якого лікар повинен прийняти рішення, обмежений і становить 12 місяців із першого дня навчання, але є нюанси.
Нагадаємо, що в Польщі навчання в резидентурі ділиться на модулі. За цією ознакою є 2 типи спеціалізацій – з базовим модулем та уніфікована. Спеціалізація з базовим модулем – це, наприклад, хірургія.
Це означає, що базовий модуль для всіх хірургів загальний, а через 3 роки базового модуля хірурги починають навчання вузької спеціальності. Лікарі, які навчаються в резидентурах із базовим модулем, можуть у межах базового модуля обрати іншу спеціалізацію через 2 або 3 роки.
Уніфікований модуль характерний для певних спеціальностей: наприклад, анестезіологія, гематологія, дитяча неврологія та ін. Якщо лікар вирішив змінити спеціалізацію з уніфікованим модулем, то він повинен це зробити протягом перших 12 місяців.
Ще один випадок можливості зміни спеціалізації – стан здоров’я. Якщо лікареві протипоказана робота у відділенні терапії за станом здоров’я, він може вибрати спеціалізацію, наприклад, із реабілітології. До речі, реабілітолог – досить затребуваний спеціаліст у Польщі.
І нарешті, найцікавіше. Щоб змінити спеціалізацію, лікар повторно подає заяву до Системи медичної освіти (SMK) і зобов’язується відмовитися від поточної спеціалізації після успішного завершення процедури прийняття на нову роботу, де він буде здобуватиме іншу спеціалізацію.
Зрозуміло, що у випадку з анестезіологією та терапією проблем не має бути, адже обидві спеціальності передбачають велику кількість резидентських місць, і змінити, наприклад, анестезіологію на терапію буде не важко. Складнішими є справи з «модними» спеціальностями, де завжди великий конкурс.
По суті, якщо лікар хоче змінити спеціалізацію з уніфікованим модулем на іншу спеціальність, то йдеться про повторний вступ до резидентури. Тому для лікаря дуже важливо не промахнутися й правильно обрати спеціалізацію відразу.