Державна або приватна практика: чи доведеться польським лікарям вибирати?

Державна або приватна практика: чи доведеться польським лікарям вибирати?

У Польщі вибухнув скандал, пов’язаний із корупцією в системі охорони здоров’я. Йдеться про так звану справу Гродзького. Томаш Гродзький – професор медицини, у минулому – керівник великої державної лікарні, а сьогодні – голова опозиції польського сенату. Недавно його обвинуватили в тому, що він вимагав хабарі за позачергові операції.

Справа в тому, що п. Гродзький суміщав роботу на посаді директора державної лікарні та приватний прийом. За словами колишніх пацієнтів, саме під час приватного прийому він вимагав 500 дол. за операцію, яку потім проводив у державній лікарні. І хоча відтоді минуло більше 10 років, ця справа викликала великий резонанс не тільки в політичному середовищі, але й у медичному співтоваристві.

Кшиштоф Букель, голова Польської національної профспілки лікарів, виступив з ініціативою заборонити лікарям суміщати роботу в державних лікарнях і приватну практику. За його словами, не тільки професори та керівники клінік у такий спосіб суміщають роботу – звичайні лікарі теж користуються цією можливістю, тому що хочуть заробляти більше.

Про те, що переважна більшість польських лікарів працюють одночасно в державних лікарнях і мають приватну практику або працюють у приватних клініках, відомо давно. Однак поки що ніхто не порушував це питання, оскільки можливість такого суміщення забезпечила компроміс між Міністерством і лікарями-резидентами в 2017 р.

3 роки тому зарплати лікарів у Польщі були суттєво нижчі, ніж зараз, і в листопаді 2017 р. лікарі-резиденти у Варшаві оголосили голодування. Держава змушена була піти їм назустріч – мінімальна ставка збільшилася відразу до 4 тис. зл. Варто зазначити, що лікарі вимагали більш істотного підвищення зарплати, однак погодилися на ці умови, але тільки тому, що «у неробочий час» вони непогано заробляють у приватному секторі.

Суміщення роботи в державній і приватній системі охорони здоров’я саме по собі не є чимось недозволеним. Проте, на думку Кшиштофа Букеля, це створює загрози для державного сектору охорони здоров’я.

Пацієнти в Польщі часто розглядають відвідування приватного кабінету професора, головного лікаря або спеціаліста, який працює в лікарні, як «пропуск» для госпіталізації позачергово. І не важливо, чи дійсно цей платний візит скоротив час очікування, чи пацієнт був би й без нього прийнятий своєчасно. Важливо лише переконати пацієнта, що інакше бути не може.

Приватний сегмент охорони здоров’я Польщі cьогодні

Сьогодні приватний сегмент охорони здоров’я Польщі, особливо амбулаторний, успішно конкурує з державним. На перший погляд здається, що така ситуація влаштовує всіх – пацієнт навчився лікуватися в приватному порядку, а в лікаря є можливість заробити і в державній клініці, і приватним шляхом. «Корупційна спокуса», яка існує в даній ситуації, схоже, нікого не турбує.

На думку голови профспілки, заборона на суміщення роботи в приватній та державній системі охорони здоров’я може значно поліпшити стан справ. Але щоб це відбулося, необхідно підвищити мотивацію лікарів у державному сегменті.

Після того як Кшиштоф Букель опублікував свій коментар, до польських лікарів звернулася Головна лікарська палата з питанням, як вони ставляться до ініціативи заборонити суміщати роботу в державному та приватному секторах?
Зрозуміло, що медичне співтовариство сприйняло цю ідею неоднозначно. Більшість упевнена, що така заборона може паралізувати систему охорони здоров’я. У будь-якому разі дана ініціатива вимагає серйозної підготовки, і може знадобитися декілька років для того, щоб безпечно впровадити її.

P. S. Згідно з останніми даними Головного статистичного управління Польщі, середній дохід лікарів у державному та приватному секторі приблизно зіставний та в кожному секторі окремо становить 9-10 тис. зл. на місяць. Однак суміщення роботи дозволяє суттєво збільшити заробітки. Так, згідно з даними Міністерства охорони здоров’я Польщі, сьогодні середній дохід лікаря перевищує 20 тис. зл.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши