Як польські лікарі виписують рецепти на ліки?

Як польські лікарі виписують рецепти на ліки?

У Польщі багато рецептурних лікарських засобів підлягають повному або частковому відшкодуванню за рахунок коштів Національного фонду охорони здоров’я (NFZ). Нашим лікарям, які вже переїхали або тільки готуються до переїзду до Польщі з метою роботи за спеціальністю, важливо знати, що відповідальність за зазначення в рецепті неправильної величини відшкодування вартості препарату несе лікар.

Лікар повинен перевірити, чи застрахований пацієнт і чи має він право на отримання рецепта з відшкодуванням, чи є в пацієнта додаткові права на отримання певних пільг, наприклад, якщо пацієнт – почесний донор крові. Якщо рецепт із відшкодуванням вартості виписано застрахованій особі, NFZ накладає фінансові санкції на лікаря, якщо він веде індивідуальну медичну практику, або на постачальника медичних послуг, тобто клініку, де працює лікар.

Правильне заповнення рецептів спочатку може бути проблемою, особливо коли йдеться про належне маркування, що стосується відшкодування витрат на ліки. У Польщі існує кілька типів відшкодування, а саме:

 • повне (100 % вартості за рахунок NFZ);
 • 30 % вартості за рахунок NFZ;
 • 50 % вартості за рахунок NFZ;
 • за фіксовану ціну, яка на сьогодні становить 3,2 зл.

Список відшкодовуваних препаратів публікується Міністерством охорони здоров’я кожні 2 місяці.

Лікар виписує електронний рецепт, але на прохання пацієнта е-рецепт необхідно роздрукувати. Якщо в пацієнта є інтернет-профіль на сайті е-zdrowie, то рецепт буде у форматі pdf. у його електронному кабінеті, а номер е-рецепта пацієнт отримує в смс-повідомленні.

Виписуючи електронний рецепт уперше або для продовження, слід пам’ятати про декілька речей. Заповнюючи рецепт пацієнтові, ми повинні не тільки правильно вибрати плату за даний лікарський засіб, але й перевірити, чи є в пацієнта додаткове право на отримання допомоги.

Які категорії пільг доступні для пацієнтів у Польщі?

 • S – для пацієнтів старше 75 років;
 • IB – інвалід війни, до цієї категорії входять інваліди війни, репресовані особи, дружини та вдови перерахованих вище осіб і деякі інші.

Вищезгадані пацієнти мають право на безкоштовні (які повністю відшкодовуються за рахунок NFZ) ліки та деякі продукти харчування для певних харчових цілей.

 • IW – військовослужбовець-інвалід;
 • ZK – Заслужений почесний донор крові або кісткового мозку;
 • PO – військовослужбовці;
 • WP – солдати польської армії, визначені в законах 1967 і 2003 років;
 • AZ – співробітник і колишній співробітник заводу з виробництва азбесту;
 • CN – застрахована жінка під час вагітності, пологів і післяпологового періоду;
 • DN – незастрахована особа до 18 років;
 • IN – незастраховані особи, які мають право на отримання безкоштовних медичних послуг відповідно до Закону про надання медичних послуг, фінансованих із державних коштів.

Максимальний термін дії рецепта на готові лікарські засоби – 365 днів. Лікар може виписати рецепт на екстемпоральні препарати. На жаль, у країнах колишнього СНД практично не залишилося аптек, які готують ліки за рецептами, і лікарі розучилися їх виписувати. Але в Польщі

 • практично в кожній аптеці готують препарати за екстемпоральною рецептурою.

  Як ми вже сказали, список ліків, що компенсуються, міняється кожні 2 місяці, і лікар повинен регулярно з ним знайомитися. Особливу увагу слід звернути на те, що ліки можуть мати різну вартість залежно від типу захворювання. Класичний приклад – нові пероральні антикоагулянти.

  Вартість цих препаратів відшкодовується у випадку венозної тромбоемболії, але не відшкодовується для пацієнтів із фібриляцією передсердь.

  Подібні ситуації можуть бути джерелом непорозумінь і розчарування пацієнта, який не розуміє, чому лікар не хоче призначати ліки за меншу плату, адже його знайомому був виписаний той самий препарат із відшкодуванням.

  Таким чином, виписуючи рецепти на препарати, що відшкодовуються, лікар повинен урахувати всі нюанси, щоб убезпечити себе від штрафу та забезпечити для пацієнта отримання ліки з рівнем відшкодування, передбаченим законодавством.

  1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  Loading...

  Больше полезной информации о медицине в Польше

   Подпишись на новости медицины Польши