У Польщі новий міністр охорони здоров’я. Опозиція обвинувачує Шумовського в корупції

У Польщі новий міністр охорони здоров’я. Опозиція обвинувачує Шумовського в корупції

18 серпня міністр охорони здоров’я Польщі Лукаш Шумовський подав у відставку. Коментуючи своє рішення під час пресконференції, він повідомив таке: «У мене були зобов’язання та крайній строк, який повинен був закінчитися приблизно в лютому. Але через пандемію я пробув на посаді ще пів року. Тепер я повертаюся до своєї професії».

Прем’єр-міністр Польщі позитивно оцінив роботу Лукаша Шумовського на пості міністра. «Лукаш Шумовський за 2,5 року роботи міністром охорони здоров’я показав себе не тільки відмінним фахівцем у галузі медицини, але й ефективним менеджером і реформатором. Його робота збіглася з періодом пандемії коронавірусу. Особисто я оцінюю співпрацю з ним як зразкову», – написав голова уряду у Facebook.

Однак опозиція сприйняла відставку Шумовського негативно, а деякі її представники заявили, що ця відставка схожа на термінову евакуацію. «Ми, імовірно, єдина країна в Європі, де в розпал пандемії керівництво МОЗ звільняється відразу», – так прокоментувала відставку міністра охорони здоров’я польська опозиція.

Водночас представники опозиційної партії «Platforma Obywatelska» (PO) заявили, що парламентська перевірка Міністерства охорони здоров’я виявила порушення та зловживання владою, що спричинили великі збитки для держбюджету.

Депутати PO Даріуш Йонські та Міхал Щерба під час пресконференції повідомили, що опозиція вже звернулася до прокуратури. «Нас цікавить, що відбувається із грошима, призначеними для закупівлі апаратів ШВЛ, які отримала компанія-постачальник від Міністерства. Ми не прощаємося з паном Шумовським, але ми говоримо «побачимося» у слідчому комітеті», – заявили вони.

Подробиці правочину

Контракт на закупівлю 1 241 апаратів ШВЛ від імені Міністерства охорони здоров’я був підписаний 14 квітня тодішнім заступником міністра Янушем Цешиньським. Компанія E&K, що належить Анджею Іздебські, пообіцяла доставити перші пристрої у квітні. Усі поставки повинні були закінчитися до 30 червня.

E&K не вклалася в строки й тільки в червні та початку липня поставила всього 200 із 1 241 апаратів ШВЛ. У міністерстві зрозуміли, що необхідно вимагати від Анджея Іздебського виплати величезного авансу та компенсації. Але тут і почалися проблеми. Незважаючи на вимоги, Іздебські не перерахував гроші у встановлений термін. А наприкінці червня взагалі перестав платити по рахунках.

Із 35 млн євро (сума авансу) 9 млн були сплачені Міністерством за поставлені респіратори, 14,2 млн E&K повернула замовникові. Міністерство наклало на постачальника штраф за непоставлене обладнання в розмірі 3,6 млн євро. Таким чином, сума заборгованості E&K перед Міністерством охорони здоров’я без урахування встановлених законом відсотків становить 15,4 млн євро (близько 70 млн злотих).

Реакція міжнародних ЗМІ

Скандал, пов’язаний із сумнівними закупівлями медичного обладнання та відставкою міністра Шумовського, обговорюється і в міжнародній пресі. Так, у статті, опублікованій Bloomberg, повідомляється, що відставка Шумовського не випадкова. Вона відбулася на тлі обвинувачень у корупції, пов’язаних із закупівлею медичного обладнання для боротьби з COVID-19.

У свою чергу The Associated Press звертає увагу на те, що за день до відставки Шумовського з міністерства пішов його найближчий соратник, заступник міністра Януш Цешинський, який не назвав причин своєї відставки. Американські журналісти також нагадують про фінансові проблеми під час перебування Шумовського на пості міністра.

«Шумовський зіткнувся з обвинуваченнями в отриманні вигоди від кризи. Звучали твердження, що компанія, яка належить його братові, отримала мільйони з державного бюджету. При цьому частина обладнання, яке уряд закупив для боротьби з COVID-19, виявилася несправною», – повідомляє The Associated Press.

P. S. Чим закінчиться розслідування та чи дійсно мали місце порушення та зловживання – покаже час. Але те, що криза, пов’язана з пандемією, спровокує ще не один корупційний скандал, не викликає сумнівів. Ми ж продовжуємо стежити за розвитком подій та інформувати наших читачів.

Що стосується нового міністра охорони здоров’я Польщі, то ним став Адам Недзельський – випускник Варшавської школи економіки, експерт у галузі державного управління. Свою професійну кар’єру він розпочав у Міністерстві фінансів, пізніше працював у Головній контрольній палаті, Міністерстві юстиції та Управлінні соціального страхування (ZUS). З 12 липня 2018 р. був заступником президента Національного фонду охорони здоров’я, а з 10 жовтня 2019 р. – його президентом.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши