Розвиток телемедицини в Польщі: МОЗ розробляє правила проведення телеконсультацій для лікарів-спеціалістів

Розвиток телемедицини в Польщі: МОЗ розробляє правила проведення телеконсультацій для лікарів-спеціалістів

Ми уважно стежимо за розвитком телемедицини в Польщі, оскільки впевнені, що за цифровими технологіями – майбутнє. Раніше ми повідомляли про правила проведення телеконсультацій лікарями первинної ланки. Наразі МОЗ Польщі розробляє правила надання телеконсультацій для лікарів-спеціалістів, які працюють амбулаторно.

Головне питання стосується першого візиту – чи може лікар провести телеконсультацію під час першого візиту, чи потрібна очна зустріч лікаря та пацієнта? Сімейним лікарям дозволено провести перший візит у вигляді телеконсультації, якщо пацієнт або його законний представник не проти.

Буває так, що лікар приймає рішення щодо необхідності особистого візиту пацієнта до амбулаторії, а пацієнт не хоче у зв’язку з тим, що боїться заразитися в клініці на вірусне захворювання. Ця ситуація на сьогодні не врегульована.

Відповідно до діючого положення про стандарт телеконсультацій в установі первинної медичної допомоги (POZ), дистанційні консультації та призначення заборонені в таких випадках:

  • у разі хронічного захворювання, коли симптоми змінилися або стан пацієнта погіршився;
  • у разі підозри на новоутворення;
  • у дітей до 6 років (при наступних консультаціях із приводу захворювання, з яким був пов’язаний перший візит, їх можна проводити дистанційно).

Крім того, лікар POZ зобов’язаний забезпечити особистий візит на вимогу пацієнта в будь-якому разі.

Під час розроблення правил надання телеконсультацій та інших послуг лікарями спеціалізованої амбулаторної допомоги (AOS) МОЗ спочатку планував увести обмеження, подібні до тих, які прийняті для POZ. Тобто телеконсультації AOS будуть заборонені:

  • у випадку, якщо пацієнти починають лікування в даній установі або отримують допомогу в даній установі, але повідомляють про нову проблему зі здоров’ям;
  • через хронічне захворювання, при якому симптоми погіршилися або змінилися;
  • у зв’язку з підозрою, діагностикою та лікуванням новоутворення;
  • у випадку дітей до 6 років, за винятком повторних консультацій під час лікування, обумовленого в результаті особистого огляду пацієнта під час первинного контакту.

Але в процесі підготовки правил з’явилося застереження про те, що перше відвідування до лікаря-спеціаліста AOS повинне відбуватися особисто в обов’язковому порядку, навіть якщо пацієнт цього не хоче.

На думку Себастьяна Сікорського, адвоката, який спеціалізується в галузі медичного права, доцента факультету права Університету ім. кардинала Стефана Вишинського, таке застереження в правилах надання телеконсультацій може бути оцінене як обмеження прав пацієнта.

«Лікар завжди повинен мати можливість здійснити телеконсультацію, якщо при цьому він зможе правильно поставити діагноз пацієнтові. Зрештою, згода пацієнта поширюється не тільки на надання самої послуги, але й на метод лікування», – говорить юрист.

Зі своєї сторони, проф. Ярослав Каньмерчак, національний консультант у галузі кардіології, уважає, що телеконсультації потрібні, але їх не має бути багато. «Телеконсультації повинні проводитися, наприклад, для продовження вживання ліків, у випадку контрольного візиту в рамках продовження лікування. Якщо, звичайно, стан пацієнта стабільний», – зазначив професор. На його думку, телемедичні послуги в AOS потребують стандарту, але цей стандарт повинен передбачати деяку гнучкість.

Результати дослідження, проведеного Фондом «Ми – пацієнти» у липні 2021 р., показують, що 40 % респондентів задоволені послугами телемедицини, 25 % – незадоволені, інші втрималися від відповіді, оскільки поки що в них немає чіткої думки. Опитування стосувалося послуг лікарів POZ.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши