Як працюють і скільки заробляють сімейні лікарі в Польщі

Як працюють і скільки заробляють сімейні лікарі в Польщі

Щороку міністр охорони здоров’я Польщі затверджує новий список пріоритетних медичних спеціальностей. До нього включені ті галузі медицини, де відчутний найбільший кадровий дефіцит. Протягом багатьох років цей список не залишає «сімейна медицина». Нагадаємо, що резиденти, які обирають пріоритетну спеціалізацію, одержують зарплату вище, ніж колеги, що обрали непріоритетні спеціальності.

Спеціалізація за сімейною медициною триває 4 роки. Це найкоротша щодо тривалості спеціалізація. Резидентури за іншими спеціальностями тривають мінімум 5 років.

Якщо у великих містах із сімейними лікарями ситуація більш-менш допустима, то в багатьох маленьких містах сімейних лікарів стає все менше.

Наприклад, із середини червня поточного року м. Кожухів Любуського воєводства залишилося без сімейного лікаря. У цьому місті проживає близько 10 тис. осіб. Лікаря немає, і ніхто не приходить на роботу. Зменшення кількості амбулаторій сімейної медицини спостерігається в Любуському, Мазовецькому, Опольському та Вармінсько-Мазурському воєводствах.

У Польщі є регіони, де молоді лікарі не хочуть працювати. Так, у Любуському воєводстві середній вік лікарів первинної медико-санітарної допомоги становить 62 роки: близько 40 % із них пенсіонери, часто люди віком 70 років і більше. Найбільші проблеми з персоналом в установах сімейної медицини спостерігається в західних провінціях, особливо поблизу кордону. Річ у тім, що в цих регіонах сімейний лікар легко знаходить роботу в Німеччині.

Як працює сімейна медицина в Польщі? Сімейні лікарі фінансуються за так званою поосібною ставкою. Це сума, яку Національний фонд охорони здоров’я (NFZ) переказує лікареві за кожного пацієнта, який заповнив декларацію про вибір конкретного лікаря.

Не важливо, звертається пацієнт до лікаря чи ні, достатньо, якщо він є в його списку. Згідно з рекомендаціями кількість пацієнтів у списку одного лікаря не має перевищувати 2 500. Однак, за даними NFZ, буває, що до списків лікарів включено 5 і навіть 6 тис. пацієнтів.

Наразі базова ставка за одного пацієнта становить 14,25 зл. на місяць. Ця ставка постійно збільшується. Так, у першому кварталі минулого року вона становила 13,55 зл., у другому кварталі – 13,85 зл., до серпня 2020 р. – 14,04 зл., а з вересня 2020 р. – 14,25 зл. Але є 8 груп пацієнтів, для яких поосібна ставка вище.

Наприклад, за дітей до 6 років ставка вище від базової на 20 %. За пацієнтів старше 65 років лікар отримує подвійну ставку. За пацієнта, який потребує догляду вдома, лікар отримує 2,5 базових ставки.

Середня сума, яку сімейний лікар одержуватиме на місяць, якщо припустити, що до його списку включені тільки рекомендовані 2 500 пацієнтів, для яких не застосовуються підвищувальні індекси, становить 35 625 зл. (7 800 євро).

З урахуванням того, що в середньому в списку кожного лікаря 14 % – хронічні пацієнти, середня сума, одержувана від NFZ на одного лікаря, який обслуговує 2,5 тис. осіб, становить 46 597 зл. (10 205 євро) на місяць.

Із цієї суми «сімейник» повинен оплатити оренду приміщення та комунальні послуги, додатково найнятий персонал, обслуговування офісної техніки та програмного забезпечення, а також призначувані пацієнтові обстеження.

Який відсоток від суми, виплачуваної NFZ, залишається лікареві, точно сказати не можна. Оренда кабінету в амбулаторії коштує від 300 до 700 зл. залежно від місцевості. Якщо йдеться про кабінет у приватному медичному центрі, то оренда може коштувати від 1 200 зл.

Що стосується обстежень, то польський сімейний лікар може призначати базові із затвердженого списку – клінічний і біохімічний аналіз крові, показники згортання, аналіз сечі загальний, на білок, глюкозу, амілазу, кальцій, аналіз калу, у тому числі на приховану кров, деякі мікробіологічні дослідження, ЕКГ у спокої, спірометрію, рентген і т. д. А дорогі обстеження, такі як МРТ, КТ, має право призначати тільки спеціаліст.

Базові обстеження коштують недорого, але їх може бути багато. Хоча на практиці буває так, що пацієнт одержує від «сімейника» направлення на госпіталізацію без результатів попередніх лабораторних та інструментальних обстежень. Адже колеги в госпіталі все одно обстежать, а сімейний лікар зекономить.

Про доходи сімейних лікарів ми можемо судити за зарплатами, які вони одержують в амбулаторіях. На сьогодні загальна щомісячна винагорода (медіана) для цієї посади становить 9 580 зл. (2 098 євро) брутто. Кожний другий сімейний лікар одержує зарплату від 7 290 до 11 440 зл. 25 % найбільш низькооплачуваних лікарів загальної практики заробляють менше 7 290 зл. брутто. Група з 25 % найбільш високооплачуваних сімейних лікарів може розраховувати на заробіток вище 11 440 зл. (2 505 євро) брутто.

Але це стосується тих сімейних лікарів, які працюють за наймом. Якщо ж «сімейник» працює як приватний лікар-практик, його дохід може бути суттєво вище, адже він гнучко управляє сумою, одержуваною від NFZ за кожного пацієнта.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 1.00 из 5)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши