
Польські лікарі зацікавлені працювати тільки в одній установі охорони здоров’я
Ми неодноразово повідомляли про те, що в Польщі більшість лікарів суміщає роботу в декількох установах охорони здоров’я. Наприклад, лікар може працювати в лікарні, вести прийом у поліклініці й додатково приймати пацієнтів у своєму приватному кабінеті. Це дозволяє лікарям отримувати достойний дохід, але такий режим роботи залишає мало часу для особистого життя.
Проте навантаження в польських лікарів у рази менше, ніж у їхніх колег із країн колишнього соцтабору. У Польщі не допускається, щоб лікар працював на знос. Утомлений лікар – це великий ризик лікарської помилки, яка може коштувати пацієнтові не тільки здоров’я, але й життя. Тому польські лікарі намагаються вести якнайменше пацієнтів, щоб приділяти кожному з них якнайбільше уваги.
Крім того, лікарі намагаються багато відпочивати. Наприклад, після операції хірург повинен відпочити як мінімум пів години. За цей час він може встигнути поїсти, випити каву, відновити сили. Польські лікарі не ганяються за пацієнтами, тому пацієнти не розглядаються як джерело доходу. Лікар отримує зарплату не за пацієнта, а за годину роботи. А таке явище, як «подяка» у вигляді певної суми грошей за операцію або іншу медичну послугу, у Польщі практично відсутнє.
Тому, якби польські лікарі отримували досить високий дохід в одній установі, то вони б відмовилися від суміщення. Однак наразі тільки 24 % лікарів працюють на одному робочому місці. Найчастіше лікарі суміщають роботу в державному та приватному секторі охорони здоров’я. Основною причиною працевлаштування в декількох місцях є «необхідність заробити».
Дослідження Польської профспілки лікарів демонструє, що більшість спеціалістів готова працювати на одному робочому місці за умови отримання досить високої заробітної плати, що відповідає рангу професії, відповідальності, кваліфікації та соціальної значущості виконуваної роботи. 84 % опитаних лікарів готові працювати тільки в одній установі за мінімум 15 тис. зл. «чистими».
Медики також прокоментували плюси й мінуси роботи в державній та приватній охороні здоров’я. Серед переваг роботи в державних установах респонденти відзначили «можливість більш якісного лікування пацієнтів» і «можливість підвищення кваліфікації лікаря». У свою чергу, основними перевагами роботи в приватній охороні здоров’я є «хороша організація праці» і «хороша зарплата».
Опитування проводилося в лютому та березні поточного року. У ньому взяли участь близько 2 тис. лікарів. Профспілка сподівається, що його результати переконають міністра охорони здоров’я вжити заходів, які сприятимуть створенню достатньої мотивації лікаря працювати в одному місці.
Наразі МОЗ розробляє зміни до Закону про метод визначення мінімальної заробітної плати співробітників, які працюють в організаціях охорони здоров’я. І ці зміни, у випадку якщо будуть враховані побажання Польської профспілки лікарів, могли б зіграти вирішальну роль в істотному підвищенні зарплати лікарів.
У лютому 2018 р. МОЗ після переговорів із профспілкою прийняв базову заробітну плату спеціаліста в розмірі 6 750 зл. «брудними». Однак профспілка вважає цей рівень зарплати недостатнім для мотивації лікарів працювати тільки в одному місці.
На думку представників профспілки, користь від істотного підвищення зарплати лікарів цілком очевидна. Лікарі працюватимуть тільки в одному місці, вони будуть менше втомлюватися, краще піклуватися про пацієнтів і робити менше помилок.
Переваги роботи лікаря тільки в одному місці також бачать пацієнти та міністр охорони здоров’я, який одного разу вже висловив думку, що робота лікаря в одному місці – бажана ціль, яку слід переслідувати в процесі відновлення громадської охорони здоров’я.
Але, як кажуть, не хлібом єдиним… Важливими є не тільки гроші, але й ряд інших факторів. По-перше, система повинна бути більш ефективною, а лікарів має бути достатньо, щоб задовольняти запити суспільства (нагадаємо, що на сьогодні дефіцит лікарів становить близько 70 тис.). По-друге, необхідно поліпшити організацію праці, що вимагатиме великих інвестицій.