Післядипломне стажування: бути чи не бути?

Післядипломне стажування: бути чи не бути?

Як і кожна держава, Польща має проблеми в галузі охорони здоров’я. В першу чергу це брак кадрів, і відповідно – черги до спеціалістів на місяці і роки вперед. В рамках реформування галузі давно обговорювалися зміни в програмі підготовки фахівців, аби збільшити кількість молодих спеціалістів у муніципальних лікарнях. Післядипломне стажування – це додатковий рік навчання вже дипломованого лікаря, тому постало питання про його доцільність. І питання це виявилося непростим.

Трохи історії. В чому полягала логіка реформ?

В 2011 році було прийнято суттєві поправки до закону «Про професії лікаря і лікаря-стоматолога». Метою було спростити і пришвидшити післядипломне навчання лікарів, аби від отримання диплому про вищу медичну освіту до отримання диплому лікаря-спеціаліста проходило менше часу. Причинами були брак лікарських кадрів, еміграція фахівців і загроза так званої «вікової ями». Основні зміни полягали у відміні післядипломного стажування і екзаменів LEK/LDEK та скороченні термінів спеціалізації. Післядипломне стажування замінювалося практикою на останньому курсі університету. А ключові іспити в вузі зміщувалися на передостанній рік навчання. Оскільки чітких вимог до «ліцензійних» іспитів у європейському законодавстві немає, а заключний медичний іспит LEK/LDEK не відображає практичних навичок лікаря – його було визнано непотрібним.

Такі норми мали набути чинності з жовтня 2017 року. Але нещодавно стало зрозуміло, що цього не відбудеться через чергові зміни в законодавстві.

А як вважають самі лікарі?

Хоча серед польських лікарів думки щодо збереження післядипломного стажування розділилися, перевага була на боці прихильників стажування. Тож на його збереженні від самого початку наполягало лікарське самоврядування.

Як свідчить опитування, проведене серед 3740 лікарів на найбільшому професійному порталі Польщі “Medycyna Praktyczna”, близько двох третин фахівців (62,5%) вважають, що післядипломне стажування належить зберегти. Однак майже чверть респондентів (24,9%) вказали при цьому, що потрібно скоротити університетську програму. Лише 12,6% анкетованих вважають, що стажування необхідно відмінити взагалі. Тож Головна лікарська палата, як орган самоврядування, відстоювала позицію більшості.

Нова хвиля законодавчих змін

В кінці жовтня 2016 року після напружених дискусій в уряді і медичній спільноті Нижня палата Національної Асамблеї Республіки Польща затвердила документ, який скасовує зміни 2011 року до «Закону про професії лікаря і лікаря-стоматолога» щодо ліквідації стажування та іспитів LEK/LDEK. Тож ці етапи в здобутті права на лікарську практику точно будуть збережені!

З’явилися і суттєві нововведення:

  • Відтепер для проходження стажування надаватиметься повне (!) право на лікарську діяльність замість обмеженого: останнє поняття вилучається взагалі. Відповідно, стажери дістають право видавати направлення, виписувати рецепти, видавати довідки і лікарські висновки, надавати офіційну інформацію про стан пацієнта, ставити остаточний діагноз і констатувати смерть.
  • Громадяни ЄС, які отримали вищу медичну освіту не польською мовою, можуть уникнути іспиту з польської медичної термінології в Головній лікарській палаті, надавши документ, що підтверджує знання мови. Перелік таких документів буде визначено Міністерством охорони здоров’я Польщі.
  • До LEK/LDEK тепер можуть приступати лише лікарі з дипломом. Раніше ці іспити можна було здавати польським студентам на останньому курсі університету.
  • Нажаль, доступ до баз тестів LEK/LDEK з останніх п’яти років буде обмежено. Деталі має визначити Центр медичних іспитів у Лодзі.
  • Спростилася бюрократична процедура для лікарів за-за меж ЄС, які збираються проходити післядипломне стажування в Польщі. Раніше лікарям без «карти поляка» і карти тривалого перебування («карти побиту») дозволялося відбувати стажування лише за особистим дозволом Міністра охорони здоров’я і на визначених ним умовах. Таке стажування, як правило, не оплачувалося. В новій редакції закону вказано, що стажування має проходити на підставі цивільно-правової угоди (umowa cywilnoprawna) і без згоди міністерства.

Всі ці зміни набудуть чинності з 1 січня 2017 року. Закон ще має пройти затвердження Сенатом (Верхньою палатою парламенту) і бути опублікованим в офіційному виданні.

Які наслідки матимуть зміни в законодавстві для лікарів з-за кордону?

staz-podyplomowy

Давайте розберемо, чим важливий новий текст закону для лікарів із СНД, які бажають працювати в Польщі. Відповідаючи на питання із заголовку статті – післядипломне стажування залишиться! І цьому не варто дивуватися, зважаючи на підтримку в польському суспільстві.

Також привертає увагу зовсім нове положення про умови вступу на стажування:

1) Згода міністерства для іноземців більше не потрібна – і це однозначний плюс.

2) Вступ на стажування відбувається на основі цивільно-правової угоди. Що це значить для майбутнього стажера? Цивільно-правова угода передбачає відносини поза трудовим законодавством, тобто стажер не набуває соціальних гарантій найманого працівника. З іншого боку:

  • стажер і база стажування вважаються рівноправними партнерами;
  • за роботу стажера передбачається винагорода, якщо в угоді не вказано інше;
  • законодавство не забороняє включати в текст угоди соціальні і трудові гарантії для працівника, режим роботи, розмір окладу, компенсацію витрат на проїзд і т. п.

Отже, даються правові можливості, щоб вийти на прийнятні умови стажування. Тут багато залежить від директора лікарні: наскільки він зацікавлений взяти молодого лікаря на роботу. Тому до підбору бази стажування варто поставитися серйозно. А значно ширші повноваження стажера (повне право на лікарську діяльність – див. вище) означають справді повноцінну роботу під наглядом більш досвідченого наставника. То чому б не спробувати?

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши