Як у Польщі забезпечується цінова доступність ліків?

Як у Польщі забезпечується цінова доступність ліків?

Рак, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз… Ці та інші страшні діагнози для пацієнтів, які мешкають у країнах колишнього СРСР, звучать як вирок. Зрозуміло, що весь фінансовий тягар лікування ляже на плечі рідних таких пацієнтів. А що робити, якщо в них просто немає грошей на дорогі препарати? Відповідь лякає своєю безвихіддю. І лікарі в цій ситуації абсолютно безсилі.

Ліки – товар високотехнологічний і дорогий. На їх розроблення та налагодження виробництва фармкомпанії витрачають величезні кошти. Тому розвинені країни шукають можливості для забезпечення економічної доступності життєво важливих медикаментів для пацієнтів. Одним із широко використовуваних механізмів для зменшення витрат пацієнтів та їх родин на ліки є реімбурсація.

Реімбурсація – це відшкодування вартості лікарських засобів або з боку держави, як це відбувається, наприклад, в Україні, або за рахунок страхового фонду, як у Польщі та інших країнах ЄС. В Україні система реімбурсації з’явилася в 2013 р. За 7 років вона практично не змінилася. Список відшкодовуваних ліків дуже обмежений – за даними аналітиків, держава відшкодовує вартість лише 1 % споживаних у країні медикаментів.

Крім того, до списку відшкодовуваних включаються найдешевші ліки із сумнівною ефективністю. Тому найчастіше пацієнти не хочуть використовувати їх для лікування та відмовляються від рецептів, які пропонують їм лікарі. Тобто модель реімбурсації, яка сьогодні використовується в Україні, зовсім не корисна для пацієнтів і лікарів. Проте на ній піарилися всі прем’єр-міністри та кандидати в президенти останніх років.

Ситуація з реімбурсацією в Україні не дивна. Там немає страхової медицини та немає ефективного платника в системі охорони здоров’я. Адже держава – поганий платник. По-перше, у неї хронічно не вистачає грошей на охорону здоров’я. По-друге, якщо йдеться про бюджетні кошти, то обов’язково присутня значна корупційна складова, наприклад, формування списку реімбурсовуваних ліків здійснюється непрозоро.

Польська фармацевтика: строгий контроль за якістю ліків

У Польщі список відшкодовуваних препаратів досить великий. Він включає різноманітний асортимент лікарських засобів, застосовуваних для лікування різних захворювань, у тому числі сучасні антибіотики та дуже дорогі препарати для лікування онкології та системних захворювань. Крім того, у Польщі відшкодовується вартість виробів медичного призначення та продуктів харчування, призначених для особливих цілей.

Препарат може бути включений до списку реімбурсовуваних, тільки якщо виробник довів терапевтичну цінність і безпеку свого продукту. А ціна враховується в останню чергу. Іншими словами, для включення до системи відшкодування лікарський засіб повинен мати доведену ефективність і хороший профіль безпеки. А якщо будуть два аналоги, то держава вибере той, який дешевше.

У Польщі список реімбурсовуваних препаратів оновлюється кожні 2 місяці. Це дозволяє включати до нього нові препарати, наприклад, інноваційні, які недавно з’явилися на ринку та продемонстрували клінічну ефективність.

Купити відшкодовувані препарати можна в аптеці, яка уклала контракт із Національним фондом здоров’я (NFZ). У цьому випадку на дверях аптеки або на вітрині розміщується відповідна інформація. Майже кожна польська аптека має контракт із NFZ. Ліки, що відшкодовуються, відпускаються за рецептом лікаря.

Виписати реімбурсовуваний препарат можуть лікарі, які працюють у поліклініках, стаціонарах та займаються приватною практикою. А лікарі, які припинили практикувати, можуть скористатися правом виписати рецепт на відшкодовуваний препарат для себе та своїх рідних.

P. S. У Польщі працює ефективна система відшкодування вартості лікарських засобів за рахунок NFZ. Тому якщо людина важко захворіла, рідні не повинні, що називається, «знімати із себе останню сорочку», щоб оплатити дороге лікування. Безумовно, така ситуація вигідна й для лікаря. Він може собі дозволити призначати те, що вважає за потрібне, а не те, на що є гроші в пацієнта.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...