
Чому у Швеції та Білорусі люди масово не вмирають від коронавіруса?
Зовсім недавно ми жили звичайним життям і, нічого не підозрюючи, будували плани на майбутнє. Однак наш звичний розпорядок раптово змінили надзвичайні заходи, ужиті у зв’язку з оголошеною ВООЗ пандемією коронавіруса. Але із самого початку ситуація виглядала неоднозначно, і далеко не всі вчені погодилися з тим, що прийняті більшістю держав суворі обмеження є обґрунтованими.
Чим далі розвивається ситуація, тим більш сильний та переконливий вигляд мають аргументи тих, хто не згодний з офіційною позицією ВООЗ та урядів. Тим більше що такі країни, як Швеція та Білорусь, відмовилися вводити надзвичайні заходи, їх економіка працює у звичному режимі, а карантин полягає в обмеженні масових заходів кількістю учасників до 50 осіб.
При цьому як у Швеції, так і в Білорусі захворюваність і смертність населення не є більш драматичними, ніж в інших країнах, які принесли свої економіки в жертву пандемії. Там немає паніки, немає масових смертей від коронавіруса, усе працює, і, найімовірніше, саме вони залишаться у виграші після того, як закінчиться пандемія.
Сьогодні низка вчених піддають реальність загрози
Сьогодні низка вчених піддають реальність загрози коронавіруса сумніву та стверджують, що жорсткі обмеження, які вбивчо діють на економіку, – це цілком неадекватна відповідь на події, пов’язані з поширенням респіраторної інфекції, спричинюваної COVID-19.
Наприклад, доктор Сухаріт Бхакді (Sucharit Bhakdi), фахівець у сфері мікробіології, уважає, що урядові заходи щодо боротьби з COVID-19 є гротескними, абсурдними та дуже небезпечними. Наслідки для охорони здоров’я досить значні: скоротилося обслуговування планових пацієнтів, скасовано операції, прийомні спорожніли, лікарський персонал відправлено на карантин.
Доктор Джон Іоанідіс (Dr John Ioannidis), професор медицини Стенфордського університету, прокоментував ситуацію так: «Пацієнти, протестовані на SARS-CoV-2, – це переважно люди з вираженими симптомами, багато хто з них згодом мали поганий кінець захворювання. Оскільки можливості систем охорони здоров’я в тестуванні обмежені, то перекручення вибірки буде ще більшим.
Єдина ситуація, де була повністю протестована замкнена популяція, – це круїзний лайнер Diamond Princess. Рівень смертності там становив 1 %, але пасажирами лайнера були переважно люди похилого віку, у яких смертність від COVID-19 набагато вище, ніж у цілому в популяції. Деякі застудні коронавіруси, відомі десятиліттями, можуть давати смертність 8 % при зараженні пацієнтів будинків людей похилого віку».
Франк Ульріх Монтгомері (Frank Ulrich Montgomery), німецький радіолог, уважає, що суворі заходи, ужиті в Італії, не дали очікуваного результату: «Італія все закрила, але ефект протилежний. Швидко було досягнуте граничне навантаження на лікарні, а поширення вірусу не сповільнилося», – зазначив він.
Доктор Девід Катц (David Katz), американський лікар, директор Центру профілактичних досліджень Єльського університету, висловив глибоку стурбованість тим, що соціальні та економічні наслідки майже повного припинення нормального життя будуть довгостроковими й катастрофічними, можливо, більш серйозними, ніж безпосередні втрати від самого вірусу. Фондовий ринок згодом відновиться, але значна кількість бізнесів – ні. Безробіття й зубожіння будуть бичами для охорони здоров’я.
Зі свого боку нагадаємо, що драконівські заходи, ужиті у зв’язку з коронавірусом, не застосовувалися під час пандемії грипу в 2009 р., хоча грип небезпечний не тільки для літніх, але й для молодих людей і дітей. Респіраторні віруси будуть циркулювати завжди, але обмеження, пов’язані із черговим коронавірусом, не можуть діяти нескінченно довго. Не можна назавжди закрити весь світ.
Відомо, що COVID-19 у більшості випадків протікає безсимптомно. До офіційної статистики потрапляють люди з позитивною симптоматикою, але не всі, а тільки ті, які переносять інфекцію у важкій формі, або люди без симптомів, які мали контакт з інфікованим, або при перетині кордону.
Тобто велика кількість людей, яка потенційно є носієм або переносить вірус у легкій формі, до статистики не потрапляють. Це означає, що статистична вибірка не відображає реальної ситуації, а значить, ужиті урядами заходи засновані на сумнівній статистиці.
Переважна більшість померлих (більше 90 %) – люди літнього віку, із супутніми хронічними захворюваннями. Але цей контингент пацієнтів завжди підданий більш високому ризику розвитку тяжких наслідків через зараження респіраторними вірусами. При цьому ніколи у світі не вводилися такі безпрецедентні заходи у зв’язку з пандемією респіраторного вірусу.
Раніше світ уже стиквся зі спалахами захворювань, викликаних коронавірусами. Так, у 2002–2003 рр. виникла епідемія SARS спочатку в провінції Гуандун на півдні Китаю, і зрештою вона торкнулася 8 тис. чоловік в усьому світі. Рівень смертності коливався від 1 % у пацієнтів віком до 24 років до 50 % у пацієнтів старше 60 років.
Близькосхідний респіраторний синдром (MERS), викликаний коронавірусом, уперше був виявлений у червні 2012 р. Приблизно 35 % хворих із діагностованим MERS померли. Випадки захворювання відзначали в 27 країнах, але найбільш ураженими виявилися Саудівська Аравія (80 %), Об’єднані Арабські Емірати та Республіка Корея (13 %).
Обидва ці випадки відрізняються від поточної ситуації тим, що вони не були розрекламовані в такий же спосіб, як нинішній COVID-19. Більшість людей навіть не знають про ці спалахи.
Звичайно, ніхто не виступає проти карантину, але йдеться про те, що заходи, які вживаються, повинні відповідати виклику. Можна одягти маски на здорових людей, хоча це й суперечить концепції ВООЗ про те, що маски слід носити тільки пацієнтам із клінічними проявами респіраторного захворювання та лікарям. Можна закрити школи на карантин. Можна обмежити збори людей похилого віку, які становлять основну групу ризику.
Але не потрібно доводити ситуацію до абсурду. Закриття більшої частини лікарень на карантин і покладання всього навантаження на окремі установи охорони здоров’я є абсурдним у період оголошеної пандемії. Колапс економіки, викликаний неадекватними заходами реагування на пандемію, принесе більше шкоди, ніж сама пандемія.
Наше повідомлення адресоване в першу чергу лікарям, професіоналам із фаховою освітою з метою допомогти їм зрозуміти реальну суть патологічного процесу, що виникає при проникненні респіраторного вірусу в організм людини. COVID-19 – це не сибірська виразка, не бубонна чума. Це респіраторний вірус, який менш заразний, ніж кір.
Ми просимо вас, шановні колеги, поширити це повідомлення для того, щоб заспокоїти людей і припинити загальну паніку. Настав час повертатися до нормального життя.