
Як польські лікарні вирішують проблему дефіциту кадрів?
Недостатня укомплектованість лікарень черговим персоналом і великі черги за спеціалізованими медичними послугами – ось далеко не повний список проблем, пов’язаних із кадровим дефіцитом у польській системі охорони здоров’я, який існує вже багато років. Деякі лікарні вирішують цю проблему, впроваджуючи різні ініціативи, покликані спонукати нових співробітників працювати, або принаймні зберегти тих, хто працює. Наскільки вони ефективні?
Керівництво польських лікарень уже багато років приділяє увагу проблемі нестачі кадрів. Багато вакансій залишаються незакритими місяцями, оскільки охочих працювати просто немає. Ця проблема актуальна не тільки для невеликих повітових (районних) лікарень, але й для великих центрів, розташованих у великих містах.
Не чекаючи ефективних рішень на центральному рівні, багато керівників установ охорони здоров’я у співпраці з органами місцевого самоврядування пропонують медпрацівникам різні форми грошових винагород в обмін на роботу в їхній лікарні протягом певного періоду часу.
Так, наприклад, у листопаді поточного року проф. Войцех Цирул, директор Дитячої університетської лікарні в Кракові, запропонував систему оплати праці персоналу відповідно до якості роботи. Дана пропозиція гарантує привабливу заробітну плату кращим працівникам лікарні – як лікарям, так і середньому медперсоналу. Як заявлено в програмі нової системи оплати праці, рівень зарплати фахівця з хорошими показниками якості буде таким, щоб він не шукав підробіток в іншому місці.
Пропонована директором лікарні програма повинна допомогти зберегти великий дитячий медичний центр, який має ключове значення для півдня Польщі. Наразі ця дитяча лікарня бореться з відтоком медичного персоналу – масово звільняються педіатри та середній медперсонал.
Тим часом, в одній із лікарень Свентокшиського воєводства ухвалили рішення щодо надання спеціальної стипендії в розмірі 2 тис. зл. для 65 студентів, які погодяться пройти післядипломне стажування та вибрати резидентуру в цій установі. Стипендія буде виплачуватися протягом 9 місяців.
У Ченстохові успішно працює програма лояльності для лікарів. Вона складається із трьох модулів. Перший – система стипендій для студентів останнього року навчання. Другий – можливість для лікарів і медсестер подавати заявки на оренду квартир за рахунок коштів Ради житлового господарства. У рамках третього модуля медперсонал отримує підтримку в підвищенні професійної кваліфікації.
Незважаючи на те, що витрати на оплату праці медиків становлять значну частину бюджетів лікарень, багато установ охорони здоров’я приймають рішення щодо додаткового фінансування. Кадрова ситуація в багатьох польських лікарнях важка, а статистика у сфері кадрових ресурсів – одна з найгірших у ЄС.
Чому ж ситуація з медичними кадрами в Польщі настільки складна? Адже зарплати медиків збільшуються рік у рік. На сьогодні мінімальна ставка лікаря в Польщі в 10 разів вище, ніж мінімальна ставка лікаря на просторах колишнього СНД. Проблема обумовлена відтоком медиків на захід. Польські лікарі цінуються в Німеччині, Британії та інших розвинених країнах Європи.
Нагадаємо, що наші лікарі з підтвердженим у Польщі медичним дипломом також мають право працювати за спеціальністю в інших країнах ЄС. Для цього знадобиться відпрацювати 3 роки за фахом на території Польщі або пройти перші 3 роки резидентури та скласти мовний іспит у тій країні, де лікар буде працювати. Велику популярність серед польських лікарів мають Німеччина, Великобританія та Норвегія.