Кадрова політика Польщі в охороні здоров’я і потреби медичної галузі

Кадрова політика Польщі в охороні здоров’я і потреби медичної галузі

На загал – у Польщі залучення трудових ресурсів з-за кордону є спрощеною процедурою, та стосується, головним чином, некваліфікованої робочої сили. Економіка Польщі, що інтенсивно розвивається, вимагає великих трудових ресурсів нижчої ланки для сезонних робіт.  Минулого року на роботу до західного сусіда  виїхало понад 1  млн. українців. Медицину, однозначно, оминає такий масовий потік,  оскільки це галузь, яка потребує стабільних фахівців з певною кваліфікацією  та мовними знаннями.

Що стосується медичної освіти Польщі – профільні факультети не задовольняють потреби галузі у випуску молодих спеціалістів – лікарів та медсестер. І найближчим часом ситуація не покращиться, як застерігає голова Найвищої палати контролю (NIK) Польщі Krzysztof Kwiatkowski. У своїй доповіді за 2016 рік відомство зазначає: “Спосіб навчання медичних кадрів не забезпечує підготовки достатнього числа спеціалістів, пристосованого до оздоровчих потреб суспільства, які динамічно змінюються. Бракує комплексної стратегії, що враховує демографічні  та епідеміологічні тренди; ліміти прийому визначають вузи, керуючись власними аналітичними даними (і перш за все – власним економічним інтересом), а відсутність інформації на тему еміграції медперсоналу унеможливлює протидію їй”.

Однак, точку зору про недостатність кадрів у медичній сфері та їх переорієнтацію на Захід не поділяє міністерство охорони здоров’я Польщі. Як передає Gazeta Wyborcza, 8 березня мала місце зустріч міністра охорони здоров’я K. Radziwiłła з представниками Загальнопольської Профспілки Лікарів (OZZL).

На питання, що збирається робити міністерство з еміграцією лікарів до інших держав ЄС, міністр сказав, що, мовляв, “…потреби системи [охорони здоров’я] задовольняються”. .., заперечив також те, що « … маємо дефіцит лікарів…” – читаємо у статті.

Нещодавно, 23 лютого цього року, відбулася конференція Варшавського Інституту проблем громадськості (Instytut Spraw Publicznych) на тему міграції медичних працівників у Польщу та з Польщі, в якій брали участь представники громадських організацій, міністерства охорони здоров’я, лікарського самоврядування. У підсумку доповідей та дискусій можна було зробити висновок про те, що представники політики та громадянського суспільства орієнтовані на вирішення браку кадрів на внутрішньому ринку за рахунок покращення умов праці та підвищення заробітної плати, але не на залучення фахівців з-за кордону. Та це зовсім не означає, що наших лікарів і медсестер ніхто не чекає. Проблема такої політики в тому, що галузь вже зараз потребує «рук» до праці. А реформи, як відомо, потребують часу.

Status quo кадрової ситуації з медпрацівниками в Польщі

Варто лише поглянути на дані статистики, щоб зрозуміти гостроту кадрового питання в системі охорони здоров’я Польщі. Забезпеченість лікарями тут є найнижчою в Європі, і складає, в середньому, 2,2 лікаря на 1000 населення. В той час, як у Чехії, наприклад, цей показник становить 3,6, а у Німеччині – 3,8. Ситуація з лікарями-стоматологами ще напруженіша. Середній вік лікаря-спеціаліста у Польщі, як і середній вік медсестри складає близько 55 років. За таких умов польські лікарні просто змушені йти на контакт із зацікавленими кандидатурами з-за кордону.

Ситуація на місцях

За межами великих міст брак кадрів відчувається гостро серед усіх ланок медпрацівників. Не буде проблемою знайти роботу у будь-якому районному центрі, в тому числі для лікаря з Білорусі чи України. Серед найдефіцитніших спеціалістів, за даними Інституту управління охорони здоров’я – терапевти, сімейні лікарі, педіатри, та навіть”вузькопрофільні” – ендокринологи, онкологи, гематологи. Про те, що до 2020 року значної частини медсестер і акушерок не буде вже в системі охорони здоров’я Польщі говорить голава Загальнопольської Профспілки Медсестер і Акушерок (OZZPiP) Lucyna Dargiewicz для інтернет-видання Rynek Zdrowia: “Зараз середній вік польських медсестер – за 50 років. Найближчим часом велика частина з них піде на пенсію. Як наслідок, ті, що працюють – перенавантажені, адже мають забагато обов’язків. Тому кожні додаткові руки до  праці є дуже цінними…” – зазначає вона і зізнається, що польські медсестри не заперечують стосовно працевлаштування працівників з-за кордону і охоче будуть з ними співпрацювати.

Висновки:

Таким чином, у Польщі відсутня державна стратегія щодо залучення медичних кадрів з-за кордону в той час, як в свою чергу  відчувається гострий дефіцит кваліфікованих працівників. Але іншим способом в найближчий час дана проблема не може бути вирішена.  Вже зараз польські лікарні намагаються шукати на контакти з іноземними медичними фахівцями, всіляко намагаючись самостійно вирішувати кадрові проблеми. В даний час, єдиним майданчиком для налагодження цього процесу, організації обміну досвідом з працевлаштування медпрацівників у Польщі між собою, вибудовування відносин з можливими роботодавцями в охороні здоров’я Польщі є Європейська Фундація Розвитку Медицини й Освіти “Євромед”.

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши