
Післядипломне стажування лікаря-іноземця тепер на тих самих умовах, що й для громадян Польщі
Уряд і Сейм Польщі мають серйозний намір вирішити проблему дефіциту кадрів у системі охорони здоров’я. Тому, якщо ви лікар і замислюєтеся над можливістю професійної імміграції в Польщу, то не гайте час – досить думати, починайте активно готуватися!
Справа в тому, що на сьогодні лікарі-іноземці, які отримали нострифікацію та успішно склали мовний іспит, мають ті самі можливості для проходження післядипломного стажування, що й громадяни Польщі. Це значить, що більше немає проблем із пошуком бази для стажування, а волонтаріат залишився в минулому.
Раніше Закон про професії лікаря та стоматолога містив положення, згідно з яким лікарі-іноземці могли проходити стажування тільки в університетських клініках, причому на умовах волонтаріата, оскільки держава не оплачувала їхнє навчання.
З 8 серпня 2020 р. набули чинності нові положення Закону про професії лікаря та стоматолога. Вони докорінно змінили ситуацію з післядипломним стажуванням лікарів-іноземців. Тепер згідно з п. 2 ст. 15 розд. 3 лікар, який не є громадянином Польщі, проходить стажування на умовах, застосовуваних до громадян Польщі.
Таким чином, іноземці можуть проходити післядипломне стажування в будь-якій уповноваженій клініці. Це може бути як університетська клініка, так і районна або міська лікарня. Головна умова – клініка повинна входити до списку уповноважених для організації та проведення стажування. Такі списки розміщені на сайтах регіональних лікарських палат.
Якщо раніше лікарі проходили стажування на підставі договору про стажування, то тепер клініки повинні укладати з ними трудовий договір на певний строк із метою професійної підготовки, включаючи виконання програми післядипломної практики. Звертаємо увагу на те, що трудовий договір – це один із найважливіших документів, який подається до воєводського управління для отримання тимчасової посвідки на проживання.
Що стосується оплати стажування для лікарів-іноземців, то тепер її бере на себе держава. Згідно з п. 4 ст. 15i, лікар-стажист отримує базову щомісячну заробітну плату в розмірі, який визначається на підставі спеціального Закону та затверджується міністром охорони здоров’я не пізніше 30 березня кожного року.
Нагадаємо, що розмір заробітної плати в секторі охорони здоров’я Польщі підвищується щороку. На сьогодні зарплата лікаря-стажиста становить 2 900 зл. до відрахування податків. До базової ставки лікар отримує додаткову винагороду за чергування. А це ще додатково 40 годин на місяць. Таким чином, на руки лікар-стажист на сьогодні отримує близько 3 тис. зл. Цих коштів цілком достатньо, щоб наймати житло, нормально харчуватися та одягатися.
Зазначимо ще кілька важливих моментів, що стосуються післядипломного стажування. Його мінімальна тривалість – 12 міс. Але, як правило, для лікарів воно становить 13 міс. Тривалість може бути збільшена у зв’язку із хворобою, вагітністю та пологами, а також якщо лікар не виконав програму повністю, наприклад, не відчергував достатню кількість годин.
На стажування направляє регіональна лікарська палата, затверджуючи відповідну постанову після узгодження з маршалом воєводства. Для отримання такого направлення лікареві необхідно спочатку подати заяву до регіональної лікарської палати для отримання права на обмежену професійну діяльність із метою проходження післядипломного стажування.
Потім регіональна медична рада своєю постановою, за узгодженням із воєводським маршалом, за допомогою електронної системи медичної освіти (SМК) направляє лікарів і стоматологів, яким надано право займатися професією, до місця проходження післядипломного стажування.
У цьому направленні зазначені:
- ім’я та прізвище;
- дата та місце народження;
- громадянство;
- номер PESEL, а у випадку його відсутності – реквізити документа, що посвідчує особу (найменування та номер, країна видачі);
- місце проживання або поточне проживання;
- професійне звання;
- номер і дата видачі диплома лікаря/стоматолога;
- назва університету, у якому заявник здобув вищу освіту в галузі медицини або стоматології, а також назва польського університету, у якому лікар отримав нострифікацію, або дата видачі сертифіката LEW або LDEW;
- середній бал диплома;
- передбачуване місце проходження стажування.
Таким чином, на сьогодні лікареві-іноземцеві не треба шукати місце для стажування. Але необхідно з’ясувати наявність вільних місць і можливість подання заяви до регіональної лікарської палати. Це краще робити особисто, наприклад, зателефонувати до всіх регіональних лікарських палат.
Документом, що підтверджує проходження програми післявишівської практики, є електронна карта післядипломного стажування (EKSP). Регіональна медична рада за допомогою SMK підтверджує завершення післядипломного стажування й на запит стажиста видає сертифікат SMK.
P. S.: Нові положення Закону про професії лікаря та стоматолога суттєво змінили ситуацію з післядипломним стажуванням для лікарів-іноземців на краще. Очікується, що це сприятиме припливу кадрів у систему охорони здоров’я Польщі, у тому числі з-за кордону. Не упустіть свій шанс, дійте!