Повертаючись до питання спрощеного працевлаштування лікарів з-за меж ЄС у Польщі

Повертаючись до питання спрощеного працевлаштування лікарів з-за меж ЄС у Польщі

Оскільки актуальність питань, пов’язаних зі спрощеним працевлаштуванням лікарів з-за меж ЄС у Польщі, не зменшується, ми вирішили ще раз розглянути всі процедури, що діють на сьогоднішній день.

Недавно міністр охорони здоров’я Адам Недзельський відзвітував про те, що до польської системи вже допущено 1 450 іноземних лікарів, більше половини з них – вихідці з України. При цьому з початку російської агресії міністерство видало дозволи більш ніж 70 лікарям з України.

Що стосується лікарів, які раніше працевлаштувалися до установ охорони здоров’я, що займаються лікуванням пацієнтів із COVID, то тепер вони можуть працевлаштуватися до інших лікарень, але треба подавати нові заяви до міністерства та отримувати нові дозволи. Поки дозвіл не отримано – працювати не можна. Міністр звернув увагу на те, що лікарів з України, які раніше отримали дозвіл на роботу, звільнено від обов’язку подавати нові заяви.

Що передбачене в законодавстві? Відповідно до чинного законодавства наразі існує 3 шляхи спрощеного одержання права займатися лікарською діяльністю для осіб, які отримали диплом за межами ЄС.

Перший шлях – особливий порядок для громадян України введено спеціальним законом. Згідно з його положеннями, від 24 лютого 2022 р. строком на 18 місяців громадянинові України, який здобув кваліфікацію лікаря за межами ЄС, можуть бути надані дозвіл на зайняття лікарською діяльністю та умовна ліцензія на практику.

У цьому випадку лікар повинен отримати два рішення – від міністерства та від районної лікарської палати. Отримавши обидва рішення, навіть на підставі ксерокопій документів лікарі з України можуть влаштуватися на роботу в Польщі, де захочуть. Їм потрібно тільки повідомити про місце роботи міністрові охорони здоров’я протягом 7 днів. За цією процедурою з 24 лютого по 19 квітня лікарі з України подали міністрові всього 57 заяв, а міністр виніс тільки 6 рішень.

Чи видадуть регіональні лікарські палати умовні ліцензії цим лікарям? Імовірно, усе залежатиме від результатів співбесіди із представниками регіональної лікарської ради. Адже лікарська рада може й відмовити, якщо, наприклад, вважатиме, що лікар недостатньо володіє польською мовою для того, щоб працювати за спеціальністю в Польщі. Як правило, саме із цієї причини наші лікарі отримують відмови від регіональних лікарських палат.

Також 2 спрощених шляхи працевлаштування для всіх лікарів з-за меж ЄС прописано в законі про професії лікаря та стоматолога. Один із них передбачає отримання обмеженого права на зайняття лікарською діяльністю в певному місці роботи, у певний час і з певним функціоналом.

На практиці в заяві про дозвіл на роботу до міністра охорони здоров’я має бути зазначена конкретна установа, де лікар буде працевлаштований, а також районна лікарська палата, яка розгляне заяву про надання права на лікарську діяльність і перевірить знання польської мови.

До кінця грудня з 1 243 заяв на отримання дозволу на роботу тільки 475 стосувалися цієї процедури, а в період із 24 лютого по 19 квітня з 262 поданих заяв 59 передбачали одержання обмеженого права.

Набагато частіше лікарі з-за меж ЄС зверталися за дозволом на роботу з умовним правом на лікарську діяльність. До кінця грудня таких заяв було 768 (з 1 243), а з 24 лютого по 19 квітня – 146.

Даний режим дозволяє лікареві працювати в період оголошення епідемічної небезпеки або епідемії в установі, де лікують пацієнтів із COVID-19. До 1 квітня поточного року багато лікарень у Польщі мали відділення для лікування таких пацієнтів. Однак після 1 квітня, коли були скасовані всі обмеження та зачинені всі відділення, що займаються лікуванням пацієнтів із COVID-19, міністр перестав видавати дозволи на роботу лікарям, які претендують на умовне право.

Особи, яким була дана згода на роботу з умовним правом, повинні знову звернутися до міністра охорони здоров’я за згодою на роботу, але вже за обмеженим правом. Громадяни ж України можуть продовжувати працювати за умовним правом, але в установах охорони здоров’я, які надають медичні послуги біженцям з України. Головне – не пізніше ніж через 7 днів повідомити до міністерства про нове місце роботи.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...