Система вищої медичної освіти в Польщі

Система вищої медичної освіти в Польщі

Навчання в університеті

Шість років у Польщі триває університетське навчання на лікаря і п’ять років – на лікаря-стоматолога. Випускники отримують кваліфікацію магістра. Останній курс займають практичні заняття на клінічних базах. Завдяки впровадженню Болонської модульної системи польські студенти можуть за обміном їздити на навчання до інших країн ЄС.

До польських вузів абітурієнти вступають як на бюджетній, так і на контрактній основі. Щоб навчатися за державний рахунок, потрібен досить високий бал шкільного атестата з фізики, хімії і біології. Також шансів додає першість на республіканських олімпіадах з цих предметів. А щодо платної форми навчання – то медичні факультети традиційно найдорожчі в країні.

Мовний іспит

Для всіх, хто навчався в університеті мовою, відмінною від польської, передбачений іспит з польської медичної термінології. Це стосується і тих, хто вчився в Польщі на факультетах для іноземців, і поляків, які навчалися за кордоном, і тих, хто лише підтверджує свій диплом в Польщі.

Післядипломне стажування

За польським законодавством, щоб мати право на лікарську діяльність, після отримання диплому необхідно пройти річне стажування в клініці (staż podyplomowy).

Післядипломне стажування іноді помилково називають «польською інтернатурою». Але це не первинна спеціалізація, а саме практика з основних галузей медицини (внутрішні хвороби, хірургія, акушерство, педіатрія та ін.) за одним планом для всіх випускників лікувальних факультетів і за окремим – для стоматологів.

Заключний медичний іспит

Під час післядипломного стажування в Польщі лікар готується до здачі заключного медичного іспиту: LEK для лікарів і LDEK для лікарів-стоматологів. LEK за форматом і змістом подібний до українського «КРОК 3»: 200 тестових питань з 5 варіантами відповіді, з яких лише один – правильний. Здача LEK відбувається одночасно по всій країні двічі на рік. Прохідний бал – 56%.

Спеціалізація лікарів

Після річного стажування і успішної здачі LEK/LDEK лікар нарешті здобуває право працювати самостійно. Наступним кроком у професійному розвитку стає отримання спеціалізації (в Польщі – «резидентура»). По суті це повноцінна робота в лікарні за контрактом під керівництвом лікаря-спеціаліста. Залежно від спеціальності резидентура триває 4-8 років у лікарів і 3-6 років у стоматологів. Варто зазначити, що за рахунок чергувань вже під час спеціалізації лікар може заробляти в 2-3 рази більше, ніж розмір його ставки в стаціонарі.

Наукова діяльність лікаря

В Польщі наукову кар’єру можна робити вже після отримання диплому, ще без права на лікарську діяльність. Проходити аспірантуру (studia doktoranckie) дозволяється паралельно з післядипломним стажуванням і резидентурою. Таким чином, звання доктора філософії (PhD) можна отримати за 2-4 роки.

Відмінності в системах вищої медичної освіти Польщі і України

sistem-obrazovaniya

В Польщі набагато більше часу відводиться на практичну підготовку спеціаліста: вона включає останній курс університету, післядипломне стажування і резидентуру. Саме на етапі спеціалізації час на підготовку спеціаліста в Україні і Польщі кардинально відрізняється.

Також у Польщі простіше почати наукову кар’єру: всі випускники вишів отримують ступінь магістра. В Україні ж магістратура для лікарів – досі проміжний етап перед аспірантурою.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши