Чи варто лікарям в Україні очікувати підвищення зарплати?

Чи варто лікарям в Україні очікувати підвищення зарплати?

Нещодавно ми повідомляли нашим читачам про те, що в Польщі збільшилася мінімальна заробітна плата всіх категорій медичних працівників. Підвищення рівня оплати праці в секторі охорони здоров’я Польщі регулюється на рівні закону, тому щорічно польські медпрацівники одержують прибавку до зарплати. Незважаючи на це вони протестують і вимагають більш суттєвого підвищення мінімальних ставок, орієнтуючись на дохід своїх західних колег.

А наразі медики в Україні працюють за принизливо маленьку зарплату та щороку з надією очікують хоч абиякого збільшення зарплати. Цього року Президент України пообіцяв, що з наступного року зарплата медиків підвищиться. Ми вирішили розібратися, чи варто вірити цим обіцянкам?

Головним орієнтиром для визначення доходів є рівень мінімальної заробітної плати. Найчастіше чиновники та ЗМІ оперують середньою зарплатою в галузі. Але цей показник не відображає реальної ситуації так само, як і середня температура по лікарні. Наприклад, головний лікар одержує 70 тис. грн на міс., а 10 лікарів – по 7 тис. грн, у середньому зарплата лікарів цієї лікарні становить майже 13 тис. грн.

Проблема в тому, що в Україні дотепер мінімальні оклади медичних працівників визначаються за схемою, яка була прийнята ще за часів СРСР. Ідеться про тарифні розряди та коефіцієнти, а розрахунок здійснюється від прожиткового мінімуму, який цього року становить лише 1 854 грн. Згідно з наказом МОЗ України тарифний коефіцієнт для лікаря вищої категорії дорівнює 2,42. Таким чином мінімальний оклад для нього становить 4 486 грн, тобто навіть менше, ніж мінімальна зарплата.

У Польщі розрахунок мінімальних зарплат у сфері охорони здоров’я базується на середній зарплаті по країні, а в Україні – на прожитковому мінімумі. Тому мінімальна зарплата лікаря в Україні така сама, як у санітарки, двірника й різнороба.

Звичайно, лікар може заробляти більше, але для цього він повинен більше працювати та лікувати пацієнтів, які спроможні «віддячити». А якщо в лікаря немає таких пацієнтів? Далеко не всі можуть заплатити лікареві, і далеко не кожний лікар може розраховувати на «подяку».

Реформа охорони здоров’я повинна була сприяти підвищенню доходів лікарів. Проте насправді рівень зарплати лікаря залежить від головного лікаря, адже гроші від НСЗУ за обслугованих пацієнтів одержує адміністрація установи охорони здоров’я, а не лікар.

Цікавий випадок відбувся в Луцькому районі. Генеральний директор Луцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги в грудні 2020 р. одержала заробітну плату в розмірі більше 150 тис. грн. Про це повідомила у фейсбуці депутат Луцької районної ради Ольга Максим’як.

«Більше 150 тис. грн – цілком реальна зарплата керівника установи медичної допомоги первинного рівня в Україні, яка має статус некомерційного комунального підприємства. Причому офіційна. А, наприклад, заробітна плата хірурга ледь досягає 15 тис. грн», – відзначила депутатка.

На початку літа Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що з наступного року мінімальна зарплата лікарів збільшиться до 20 тис. грн і навіть підписав Указ. Однак цей документ сам по собі не передбачає підвищення рівнів мінімальних зарплат у секторі охорони здоров’я. Цим Указом Президент доручив Уряду «опрацювати питання» про підвищення мінімальної зарплати для лікаря до 20 тис. грн, для середнього медперсоналу – до 13,5 тис. грн.

Ще раз повернемося до наказу МОЗ України про визначення мінімальних окладів у сфері охорони здоров’я. Як ми вже з’ясували, сьогодні мінімальна зарплата лікаря першої категорії згідно із цим наказом становить 4 486 грн. А Президент України пропонує уряду підвищити її до 20 тис. грн, тобто в 4,5 разу або на 450 %. Зрозуміло, що таке значне підвищення мінімальних зарплат вимагатиме настільки ж значного збільшення фінансування сектору охорони здоров’я.

Резонне запитання – де взяти такі кошти? Скромне економічне зростання України не може забезпечити одномоментного збільшення обсягів фінансування охорони здоров’я більш ніж на 400 %. Тому, найімовірніше, обіцянка Президента Зеленського виконана не буде, й очікувати суттєвої зміни оплати праці українським лікарям із наступного року не варто.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...