Чому в Польщі лікарі дотримуються Кодексу лікарської етики, а в пострадянських країнах часто ним нехтують?

Чому в Польщі лікарі дотримуються Кодексу лікарської етики, а в пострадянських країнах часто ним нехтують?

Кодекс лікарської етики – це збірник етичних норм, яких повинні дотримуватися лікарі у своїй практичній діяльності та професійному спілкуванні. Не факт, що всі лікарі з України, Росії та Білорусі читали свої кодекси. Але, принаймні, вони чули про те, що такий документ існує. Проте в Польщі кожний лікар знає норми Кодексу лікарської етики, оскільки за їх порушення можна втратити право на медичну практику.

Не секрет, що в пострадянських країнах, що не ввійшли в ЄС, лікарі часто порушують етичні норми. Наприклад, етичні кодекси забороняють брати готівку в пацієнта. Але насправді це явище поширене повсюдно. У деяких випадках лікар просто не відмовляється від «чорної готівки», але буває й так, що лікар називає конкретну суму, яку хотів би отримати від пацієнта за операцію або консультацію.

У Польщі ситуація з дотриманням етичних норм зовсім інша.

Кожний лікар знає норми Кодексу. Його вивчення входить до обов’язкової програми вищої медичної освіти, і в переліку питань іспиту LEK, який польські лікарі складають для отримання права на медичну практику під час або після післядипломного стажування, є низка запитань, що відносяться до сфери дії даного Кодексу.

Чому польські лікарі дотримуються Кодексу? Тому що в Польщі є те, чого немає в пострадянських країнах – ефективна система лікарського самоврядування. Порушення етичних норм важко сховати від колег. При цьому польські лікарі оберігають чистоту професії, і професійна етика для них – не порожній звук. Якщо лікар дозволить собі грубо порушити Кодекс, то це обов’язково стане предметом розгляду лікарського суду.

Водночас Кодекс є захистом для лікаря, оскільки він регулює не тільки його обов’язки, але й права. Наприклад, Кодекс дозволяє лікареві за певних обставин відмовитися від ведення пацієнта. Правда, у такому випадку він зобов’язаний повідомити пацієнта про інші можливості отримання медичної послуги, наприклад, в іншого лікаря.

За дотриманням лікарської етики стежать лікарські палати. Головна лікарська палата – це вищий орган лікарського самоврядування та справедливий арбітр у професійних спорах, які стосуються лікарів. Часто у своїй роботі лікарські палати керуються Кодексом. Особливо це важливо в спорах між лікарями та пацієнтами.

У цілому Кодекс лікарської етики в Польщі – це досить великий документ,який регулює цілу низка питань. Серед них:

  • ставлення лікаря до пацієнта;
  • лікарська таємниця;
  • допомога пацієнтам у термінальній стадії;
  • етичні моменти трансплантації;
  • питання генома людини;
  • наукові дослідження та експерименти;
  • стосунки між лікарями та медичною промисловістю;
  • взаємовідносини між лікарями та ін.

За порушення етичних норм передбачене дисциплінарне покарання. Це може бути догана, штраф, заборона обіймати керівну посаду на строк 1-5 років, призупинення права на медичну практику на строк 1-5 років і навіть позбавлення права займатися професією.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши