
Робота в NPL: рутина за гарну винагороду
Багато лікарів з-за кордону, які приїхали до Польщі для продовження кар’єри, відкривають для себе NPL – медичну допомогу у вихідні дні та вночі. Такі відділення працюють у багатьох лікарнях і являють собою щось на кшталт колись існуючих у країнах пострадянського простору пунктів невідкладної медичної допомоги.
Однак польська NPL і радянська невідкладна допомога мають ряд істотних відмінностей. Раніше невідкладна допомога працювала при поліклініках і в основному надавала допомогу вдома, виїжджаючи до пацієнтів на таких самих машинах, як швидка допомога. Невідкладна допомога не передбачала лабораторних і візуальних обстежень, а лікування надавалося на підставі скарг, огляду, аускультації, перкусії, пальпації.
У польських NPL немає свого транспорту, лікар приймає в лікарні, хоча зрідка й виїжджає додому до важкого пацієнта на таксі. Послуги таксі оплачує роботодавець. Лікар NPL може призначити найпростіші обстеження для того, щоб приймати рішення щодо подальшого маршруту пацієнта: клінічний аналіз крові, білок гострої фази, глюкоза, натрій, калій, загальний аналіз сечі, ЕКГ, рентген грудної клітки. Ці обстеження доступні в кожній польській лікарні 24/7.
Залежно від результатів обстеження лікар NPL може надати медичну допомогу (симптоматичну), виписати рецепт, відправити пацієнта додому під контроль сімейного лікаря, видати направлення до спеціаліста або на термінову госпіталізацію. Також лікар може викликати для транспортування пацієнта швидку, але найчастіше пацієнти добираються до лікарні самотужки.
Навантаження під час чергувань в NPL різне – бувають відносно спокійні чергування, коли пацієнтів мало, а бувають досить напружені. Чергування вважається важким, якщо за добу до лікаря звернулися 40 пацієнтів і більше. Нічне чергування в будні дні розпочинається о 18.00 і закінчується о 8.00 наступного дня. Ночі теж бувають різними – добре, якщо за ніч за допомогою до NPL звертаються 2-3 пацієнти, але буває так, що щогодини хтось приходить, і лікар працює всю ніч.
Найчастіше в NPL підробляють лікарі-резиденти, тому що це гарне збільшення до зарплати. Година роботи в NPL оплачується добре – 100-130 зл./год. Тобто за добу лікар заробляє близько 350-400 євро на руки (після відрахування податків). Окремо оплачується виїзна констатація смерті. На деяких NPL за один виїзд із метою констатації лікар одержує 600 зл.
Варто зазначити, що лікар-резидент повинен брати нічні чергування у своєму відділенні. Після такого чергування він іде додому, при цьому роботодавець оплачує не тільки чергування, але й повний робочий день, однак година такого чергування коштує набагато менше, ніж в NPL. Водночас після нічного чергування в NPL у будній день лікар-резидент повинен іти на основне місце роботи, тобто у відділення, де він здобуває спеціалізацію.
Деякі наші лікарі, які одержали в Польщі умовне право на лікарську діяльність і спрощений доступ до ринку праці, бажають працювати тільки на NPL, у всякому разі поки не підтверджений диплом. Вони добре заробляють і мають гнучкий графік роботи, який відповідає їхнім бажанням і потребам.
У лікарнях, де немає NPL, лікарям-дежурантам пропонують роботу в прийомному відділенні. Функціонал схожий на NPL, але можливостей для діагностики й лікування в прийомному відділенні більше, відповідно, більше відповідальність і навантаження.
Щоб влаштуватися на роботу в NPL, лікареві необхідно одержати повне або часткове право на лікарську діяльність і мати повноваження для виписування рецептів і направлень (їх надає Національний фонд здоров’я (NFZ) або Установа соціального забезпечення (ZUS). Працевлаштовуючись в NPL, лікар укладає з лікарнею цивільно-правовий договір.