
Польське лікарське самоврядування заблокувало закон про якість в охороні здоров’я. Чому й що далі?
У квітні поточного року польський Сейм повинен був прийняти закон про якість в охороні здоров’я та безпеку пацієнтів, що передбачає впровадження в установах охорони здоров’я обов’язкової внутрішньої системи контролю несприятливих подій та їх аналізу з наданням звіту до державного електронного реєстру.
Крім того, відповідний урядовий проєкт передбачає нову дозвільну процедуру для суб’єктів, що надають медичні послуги за рахунок державних коштів. Дозвіл повинен буде видавати президент Національного фонду охорони здоров’я строком на 5 років за дотримання певних умов відносно місця надання медичних послуг, медичного персоналу й оснащення.
У проєкті також запропоновано впровадити позасудову систему відшкодування збитку у зв’язку з медичними випадками під управлінням Уповноваженого у правах пацієнтів (замість нинішніх воєводських комітетів із розгляду медичних випадків). Передбачено створення Фонду компенсації наслідків медичних випадків.
На початку квітня Головна лікарська палата звернулася до польських лікарів із проханням підписати петицію про відхилення вищезгаданого проєкту закону.
«Медичне самоврядування із самого початку розгляду проєкту вказувало, що його положення становлять загрозу для безпеки пацієнтів. Кількаразові спроби медичної спільноти налагодити співпрацю з розроблення акта було зігноровано.Тому Об’єднання медичних організацій направило петицію президентові Республіки Польща Анджею Дуді із проханням про накладення вето на запропонований урядом проєкт закону», – говориться у зверненні.
Зусилля медичної спільноти були не даремними. Документ так і не потрапив на підпис до президента, оскільки був відхилений Сенатом. Що в законопроєкті не влаштувало польську медичну спільноту?
По-перше, нова дозвільна процедура. На думку самоврядування, впровадження такої процедури приведе до надмірної бюрократизації роботи малих підприємств, на які так само, як і на лікарні, буде покладено обов’язок одержувати дозвіл і впроваджувати складну й трудомістку внутрішню систему управління якістю й безпекою.
По-друге, лікарська спільнота вважає, що запропонована в проєкті закону система повідомлень про небажані явища є надмірно суворою, а положення про звітність недостатньо чіткими, тому ця система не буде ефективною.
По-третє, проєкт закону містить положення про можливість пом’якшення судового покарання у випадку, якщо медичний працівник повідомить про вчинену ним дію, яка спричинила несприятливу подію. Тобто йдеться саме про пом’якшення покарання, а не про звільнення від кримінальної відповідальності, а отже, справа в будь-якому разі потрапить до суду, який може винести обвинувальний вирок.
Після того, як проєкт закону було остаточно відхилено, міністр охорони здоров’я Польщі Адам Недзельський виступив на брифінгу й, серед іншого, обвинуватив медичне самоврядування в спробі виключити кримінальну відповідальність медичного працівника за зловживання службовим становищем.
«У той час як усі несуть цивільно-правову та кримінальну відповідальність, у нас буде одна професія, повністю виключена із кримінального кодексу. Це класичне зіткнення інтересів корпорацій і права пацієнтів на якісне лікування», – підкреслив міністр.
Також Адам Недзельський пообіцяв, що законопроєкт повернеться в Сейм найближчим часом.
«Ми маємо справу з політикою, адже почалася нова виборча кампанія. З погляду опозиції, кожна підніжка з їхнього боку є цінною. Опозиція шукає аргументи, але у випадку із законопроєктом їх не було. Для прийняття законопроєкту не вистачило лише одного голосу. Урядовий законопроєкт зі змінами повернеться в Сейм у травні», – повідомив він.
Як би там не було, але польська лікарська спільнота виграла цю битву, хоча поки ще не виграла війну. Об’єднання медичних організацій, що охоплює Вищу медичну палату (NIL), Польську національну профспілку лікарів (OZZL), Федерацію асоціацій роботодавців охорони здоров’я, Зеленогурське об’єднання (PZ) та Об’єднання резидентів OZZL, під час пресконференції повідомило про заснування Форуму з питань якості й безпеки пацієнтів, який займеться розробленням нового законопроєкту про якість в охороні здоров’я.