
Кількість лікарів у Польщі має збільшитися
Польська система охорони здоров’я роками бореться з нестачею кадрів. Спалах коронавірусу ще сильніше загострив цю проблему. Уряд намагається розв’язати її, але не всі ідеї польської влади знаходять схвалення в медичній спільноті. За даними Вищої медичної ради, у країні не вистачає приблизно 68 тис. лікарів. Фахівці вказують на безліч причин кризи медичних кадрів, серед яких:
- еміграція лікарів після закінчення навчання,
- низька заробітна плата в Польщі порівняно із країнами західної Європи;
- недофінансування вишів.
МОЗ вживає різних заходів, спрямованих на запобігання нестачі медичних кадрів, серед яких найбільш важливою, навіть революційною є ініціатива щодо відкриття кордонів для лікарів із країн, що не входять до ЄС.
Що говорить МОЗ?
Із приводу залучення до польської системи охорони здоров’я лікарів з-за кордонів ЄС Ярослав Рибарчик із відділу комунікацій Міністерства охорони здоров’я Польщі повідомляє таке: «Працевлаштування буде можливим на строк 5 років без необхідності підтвердження диплома, протягом яких лікар зможе пройти всі необхідні процедури для отримання ліцензії на практику».
Таким чином, нові правила працевлаштування не варто розглядати як можливість заробити вахтовим методом. Але це можливість заглибитися в польське медичне середовище, вивчити польську мову та підготуватися до складання всіх необхідних іспитів для отримання права на професію.
Кількість лікарів у Польщі збільшується
МОЗ Польщі постійно працює над вирішенням кадрової проблеми. Результатом цих зусиль є збільшення кількості лікарів у Польщі. Із грудня 2015 р. по вересень 2020 р. загальна кількість практикуючих лікарів і стоматологів збільшилася майже на 15 тис.
«Збільшилася кількість лікарів і стоматологів, які проходять спеціалізовану підготовку (резидентуру та нерезидентський стаж). На сьогодні (за даними на 3 листопада 2020 р.) 25 076 лікарів і стоматологів проходять таке навчання», – підкреслюють у МОЗ.
З 2016 р. міністр охорони здоров’я збільшив ліміт приймання на лікувальний факультет. Проти 2015 р. ліміт збільшено більш ніж на 2 тис. місць. У 2020/2021 навчальному році на факультет медицини та медицини й стоматології ліміт становив 9 717 місць.
«Перші випускники після збільшення набору закінчать своє навчання в 2022 р., а в 2023 р. вони завершать післядипломне стажування. Очікується, що потім значно збільшиться кількість лікарів-резидентів. Вищезгадані рішення вплинуть на кадрову ситуацію в лікарнях, які наразі борються з нестачею кадрів», – повідомляє Ярослав Рибарчик.
У медиків своя думка
Лікарі не відчувають оптимізму із приводу дій МОЗ. Значна їх частина сприйняті досить критично. За словами лікаря Джоанни Забєльської-Чечух із Федерації роботодавців охорони здоров’я «Зеленогурська угода», єдина можливість збільшити кількість медичного персоналу – це правильне, мудре керування медичним персоналом, наймання допоміжного персоналу та скорочення бюрократії в медичній професії.
«На жаль, польські лікарі часто займаються справами, які могли б узяти на себе інші, менш кваліфіковані співробітники. Так, наприклад, практикується у Швеції, де на одного лікаря доводиться 5 допоміжних співробітників.
Зараз, у період пандемії, нам ніде знайти лікарів. Щоб перевести медика на роботу до лікарні, яка займається пацієнтами, інфікованими SARS COV-2, ми повинні забрати його з нинішнього місця роботи. Це латання діри шляхом створення іншої. Хто ж тоді замінить його в повсякденній роботі? Хто прийматиме його пацієнтів? Це запитання без відповідей», – говорить лікар Джоанна Забєльська-Чечух.
Лікар Кшиштоф Букель, голова правління Загальнонаціональної профспілки лікарів, також уважає, що прийняті польськими владою рішення не приведуть до негайного збільшення кількості лікарів у Польщі.
«Дефіцит лікарів та інших медичних працівників був чітко помітний протягом багатьох років, але це не стимулювало уряд до радикальних дій. Тепер можна тільки адміністративно переміщати персонал із місця на місце, уважаючи, що десь лікарі більше потрібні.
Я розумію, що, на думку уряду, найбільш важливо зараз займатися пацієнтами, інфікованими вірусом SARS COV-2, тому що про них найбільше говорять, вони помітні, і кожна смерть такої людини публічно реєструється. Звідси й рішення перевести медперсонал на «боротьбу з коронавірусом».
Це призведе до того, що будуть помирати інші пацієнти, не інфіковані вірусом, можливо, навіть більше, ніж через вірус. Але це не буде помітно, тому що ніхто не повідомить про це в щоденних новинах.
Коли все це закінчиться, можна буде повернутися до раціональної дискусії щодо того, як збільшити кількість медперсоналу, якщо, звичайно, хтось із правителів захоче про це говорити. Я в цьому сумніваюся. Ми будемо чекати ще одного «ковіду»», – говорить лікар Кшиштоф Букель.
На думку лікарів, деякі зміни, запропоновані урядом, можуть мати негативні наслідки.
«Уряд не прислухається до наших ідей, між нами немає діалогу. Для збільшення кількості лікарів у Польщі уряд запропонував відкрити кордони для лікарів зі Сходу. Це дуже ризикований крок. Необхідно спочатку перевірити їхні дипломи, перевірити лікарів, тому що саме польський лікар, призначений опікуном такого лікаря, буде нести найбільшу відповідальність, а також директор лікарні», – говорить доктор Кшиштоф Халабуз, президент Альянсу хірургів «Скальпель».
P.S.: Як ми бачимо, польська медична спільнота, у тому числі польські роботодавці, досить насторожено ставляться до ідеї залучення до роботи лікарів без нострифікації та мовного іспиту. Це в першу чергу пов’язане з тим, що кримінальну та цивільну відповідальність за дії лікарів зі Сходу будуть нести адміністрації лікарень та лікарі-опікуни. Тому не варто очікувати розкритих обіймів. Але можна спробувати переконати керівництво польської лікарні, що ви будете корисними й не створюватимете проблем. Усе у ваших руках.