
«Лікарі з України проявляють менше інтересу до працевлаштування в Польщі, ніж раніше», – повідомляють керівники польських лікарень
Всупереч очікуванням медики з України не штурмують польські лікарні. Проблема в бюрократії. Час очікування рішення міністра охорони здоров’я про одержання умовної ліцензії на зайняття професією іноді затягується настільки, що українські лікарі й медсестри повертаються додому.
Уряд очікував, що українські лікарі та медсестри заповнять кадрові пробіли в польських лікарнях хоча б частково. Але поки що цього не сталося всупереч надіям адміністрації лікарень.
До всього іншого лікарські та медсестринські палати активно пручалися працевлаштуванню лікарів з України, посилаючись на те, що багато медиків прийдуть у польську систему охорони здоров’я без належної підготовки, досвіду й освіти, тому що за східним кордоном Польщі інша система освіти. Тим часом побоювання лікарських і медичних палат виявилися марними – українські медики не занадто помітні в польських лікарнях.
«Усе тому, що процедури видачі рішень у МОЗ подовжилися. Я чекаю на терапевта з України, який погодився працювати в нашій лікарні, уже більше 3 місяців. Багато медиків з України, бачачи, скільки часу займають ці процедури, вирішують повернутися додому, особливо, якщо вони із західної частини країни. У них немає роботи, але ж потрібно за щось жити, орендувати квартиру і т. д.», – говорить Вальдемар Малиновський, віцепрезидент правління Яворського медичного центру та президент Національної асоціації роботодавців окружних лікарень. Він указує, що українців збентежили довгі процедури прийняття рішень у МОЗ та в лікарських палатах, які видають умовну ліцензію на практику.
За останнім даними МОЗ, з початку 2021 р. лікарі з-за східних кордонів Польщі подали в цілому 2 942 заяви на одержання умовного права на лікарську практику. Міністр видав 1 988 позитивних рішень. У свою чергу медсестри та акушерки подали 1 034 заяви й одержали 480 позитивних рішень. А з 89 заяв, поданих фельдшерами, згоду дістали 43 людини.
Також, за даними МОЗ, з 24 лютого 2022 р., тобто з початку війни:
- лікарі з України подали 750 заяв й одержали 319 позитивних рішень,
- медсестри та акушерки подали 443 заяви й одержали 201 згоду,
- фельдшери подали 29 заяв й одержали 3 позитивних рішення.
Нагадаємо, що на підставі спрощених правил медики із країн, що не входять до ЄС, без визнання диплома можуть одержати умовне право займатися професійною діяльністю з 2021 р. Ці правила були додатково спрощені спеціальним актом про допомогу біженцям, прийнятим у березні 2022 р. у зв’язку з війною в Україні. Згідно з ним міністр охорони здоров’я може надати дозвіл на роботу українському медику без наявності довідки від лікарні про гарантію працевлаштування.
На початку війни багато українських медиків приїжджали до Польщі та подавали заяви міністрові охорони здоров’я, але зараз заяв усе менше. Вальдемар Малиновський прямо вказує на те, що уряд упустив потенціал через довгі процедури прийняття рішень. Нелегко давалося українським лікарям і спілкування з регіональними лікарськими палатами, до яких доводиться звертатися після одержання позитивного рішення міністра за умовною ліцензією. Палати не дуже квапилися їх видавати, посилаючись на недостатнє знання польської мови.
У результаті заповнювати кадрові пробіли ніким. Наприклад, у багатьох районах Підляського воєводства, де згідно з дослідженням Зеленогурського альянсу з 800 сімейних лікарів 60 % — пенсіонери, немає іноземних лікарів, які хотіли б працювати.
«У зв’язку з тим, що в нас кордони з Білоруссю, до нас приїжджало багато молодих білоруських лікарів. Це були освічені фахівці. Вони дуже хотіли навчитися, але останнім часом перестали приходити до нас», — говорить Джоанна Забельська-Цечух, сімейний лікар із Білостока.
P.S. Кадрова ситуація в польській охороні здоров’я насправді досить важка. Особливо це стосується невеликих районних лікарень, де найчастіше адміністрація змушена закривати цілі відділення через відсутність персоналу. У таких лікарнях лікарі з-за східних кордонів Польщі можуть легко знайти роботу, причому на дуже хороших умовах.