
Спеціалісти та випускники фундації «Євромед» усе частіше виступають експертами з питань працевлаштування лікарів у Польщі
Днями популярний польський інформаційний портал WP – Wirtualna Polska (Віртуальна Польща) опублікував статтю за назвою «Лікарі потрібні вже зараз. Але якщо зі Сходу, то ні» («Lekarze potrzebni od zaraz. Ale jak ze Wschodu, to nie»). Йдеться про труднощі, пов’язані з отриманням ліцензії на медичну практику в Польщі, з якими стикаються лікарі із країн, що були колись союзними республіками.
Автор статті, посилаючись на дані Головної лікарської палати (NIL), зазначає, що на сьогодні польська система охорони здоров’я відчуває істотний дефіцит кадрів – потреба в лікарях становить близько 70 тис. спеціалістів. Однак якщо йдеться про лікарів зі сходу, то ситуація з отриманням ліцензії на медичну практику є досить неприємною.
На прикладі випускниці курсів фундації «Євромед» Катерини Гіріс, лікаря-анестезіолога із семирічним стажем роботи в республіці Білорусь, випускниці Білоруського державного медичного університету (м. Мінськ), автор статті розглядає весь шлях іноземного лікаря в Польщі.
Катерина звернулася до фундації «Євромед» відразу, як тільки прийняла рішення щодо професійної імміграції до Польщі. Після закінчення наших курсів вона успішно з першого разу склала мовний та нострифікаційний іспити та з 1 жовтня вийшла на післядипломне стажування до шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації в Ополі.
Цей шпиталь дуже потребує анестезіологів, і великий досвід Катерини міг би послужити на благо польських пацієнтів, особливо зараз, коли в країні вирує епідемія коронавірусу.
Однак найближчим часом відділення анестезіології не отримає цінного спеціаліста. Усе через польське законодавство, згідно з яким анестезіолог із семирічним стажем повинен пройти післядипломне стажування, яке охоплює повний курс медицини, починаючи з терапії й закінчуючи психіатрією.
Сергій Кондрашов, президент фундації «Євромед», пояснив, що в Польщі процес підтвердження кваліфікації лікаря складається із чотирьох етапів. Перший – це мовний іспит, який потрібно скласти в NIL. Специфіка в тому, що латинські терміни не використовуються в польській медицині, тому лікарям доводиться вчити все з нуля.
Другий – нострифікаційний іспит. Якщо кандидат складає цей іспит, то його диплом уважається еквівалентним диплому польського університету. На практиці це означає, що лікар незалежно від академічного ступеня та професійного досвіду в Польщі має статус випускника медичного факультету. Навіть якщо він у своїй країні професор, усе одно в Польщі треба починати з нуля, і після нострифікації пройти річне стажування.
Третій – це заключний лікарський іспит (ЛЕК), після успішного складання якого лікар може почати спеціалізацію в резидентурі або приступити до роботи в первинній ланці без спеціалізації.
Резидентура – це четвертий етап. Її тривалість у середньому становить 5 років. За оцінкою Сергія Кондрашова, отримання ліцензії на лікарську діяльність потребуватиме інвестицій. Йдеться про суму від 5 до 10 тис. євро, які знадобляться для оплати підготовчих курсів, іспитів, проживання в Польщі в період підготовки, проїзд. Але успіху вам ніхто не гарантує. Багато чого залежить від самого лікаря, його бажання, мотивації.
Наприклад, ще один лікар, який побажав не називати свого імені, зазначив, що вартість переїзду є дуже високою. Він переїхав до Польщі, улаштувався масажистом і вирішив складати іспити без допомоги репетиторів. У результаті – не склав перший нострифікаційний іспит у Поморському медичному університеті в Щецині. Рік по тому провалив іспит у Бидгощі, а через рік у Білостоці. У наступному році він має намір знову складати нострифікаційний іспит, цього разу в Познані.
Його колега, який працював дитячим хірургом в Україні, вдавався до нострифікації шість разів. Зрештою, він нострифікував свій диплом за фахом «Сестринська справа» і тепер працює у витверезнику. Кожна спроба складання іспиту коштує 3 200 злотих. І щораз для того, хто складає, таке випробування має велике психологічне навантаження. Якщо іспит закінчився невдачею, то дуже важко знайти в собі сили й знову розпочати підготовку.
Прийнятий недавно Закон, що передбачає спрощене працевлаштування іноземних лікарів, відкриває додаткові можливості для тих, хто хоче працювати в Польщі. Однак, як зазначив Сергій Кондрашов, процедура нострифікації залишиться без змін. Просто з’явиться ще одна можливість працевлаштування в Польщі лікарів із країн колишнього СРСР.
На думку експертів, набуття чинності закону, що передбачає спрощення працевлаштування іноземних лікарів без нострифікації та мовного іспиту, імовірно, тільки погіршить ситуацію. В Інтернеті вже повно реклами від шахраїв, які пропонують у Польщі великі заробітки за відповідну плату.