
Цього року зарплата польських лікарів підвищиться, але вони незадоволені й хочуть більше
Проєкт закону про мінімальні заробітні плати у сфері охорони здоров’я пройшов друге читання в Сеймі та був відправлений до Комісій для розгляду поправок опозиційних депутатів. Ці поправки були внесені опозицією ще під час першого розгляду, але були відхилені. Тому представники опозиції внесли ці поправки в п’ятницю в другому читанні.
Під час обговорення законопроєкту відбулася бурхлива дискусія. Представники опозиційних партій указували на кадрові проблеми в системі охорони здоров’я, відсутність ефективного діалогу між медичним співтовариством і міністром охорони здоров’я, необхідність підвищення мотивації медичних працівників і т. д.
Розгляд законопроєкту про мінімальну заробітну плату у сфері охорони здоров’я Комітетом державних фінансів і Комітетом з охорони здоров’я відбувся 21 травня. Комісії знову рекомендували Сейму прийняти документ без поправок.
Згідно із проєктом із 1 липня 2021 р. лікар зі спеціалізацією другого ступеня буде отримувати базову ставку в розмірі 6 769 зл. (1 506 євро); лікар зі спеціалізацією першого ступеня – 6 046 зл. (1 345 євро); лікар без спеціалізації – 5 478 зл. (1 219 євро); лікар-стажист – 4 186 зл. (931 євро).
На підвищення зарплати у сфері охорони здоров’я з 1 липня поточного року МОЗ уже запланував 4 млрд зл. Але медичне співтовариство вважає, що цього недостатньо й у цілому негативно ставиться до пропонованого МОЗ проєкту.
Нагадаємо, що питання з підвищенням базових ставок у сфері охорони здоров’я вирішувалося на рівні Тристоронньої групи, яка працює при МОЗ. Спочатку Тристороння група розкритикувала проєкт МОЗ, але потім підтримала його. Це викликав подив та обурення з боку голови польського лікарського самоврядування Анджея Матиї, який різко висловився відносно позиції Тристоронньої групи.
«Незрозуміло, чому Незалежна самокерована профспілка та Польський альянс профспілок, які повинні представляти інтереси медичних працівників, підтримали пропозицію МОЗ, хоча він не гарантує очікуваного рівня мінімальної заробітної плати?» – зазначене в позиції голови вищої лікарської ради, розміщеної на сайті Головної лікарської палати Польщі.
Крім того, голова польського лікарського самоврядування вкотре вказав на відсутність діалогу із професійним співтовариством під час ухвалення рішення про мінімальні базові ставки у сфері охорони здоров’я. Дійсно, представники лікарських організацій, зокрема Національної профспілки лікарів і Вищої лікарської палати, не були включені до складу Тристоронньої групи.
Річ у тім, що в Польщі зарплата лікарів нижче, ніж у сусідніх європейських країнах. Вища лікарська палата із цього приводу повідомляє таке:
«У більшості країн із розвиненими системами охорони здоров’я, на які повинна орієнтуватися Польща, зарплата лікаря-спеціаліста значно перевищує середню зарплату. Так, у Словаччині та Чехії вона становить 2,4 середньої заробітної плати, в Угорщині – 2,5, а в Німеччині – 3,5 середньої заробітної плати. Тому медичне самоврядування критикує запропонований у законопроєкті коефіцієнт, який для лікаря-спеціаліста становитиме 1,31 середньої заробітної плати, для лікаря першого ступеня спеціалізації – 1,2 середньої заробітної плати, для лікаря без спеціалізації – 1,06 середньої заробітної плати».
Слід зазначити, що базова зарплата лікаря-спеціаліста в лютому 2018 р. становила не менше 6 750 зл. на місяць. На той момент це було 1,6 середньої заробітної плати. А законопроєкт, пропонований МОЗ, передбачає, що з 1 липня 2021 р. розмір оплати праці лікаря в середньому буде становити 1,31 середньої заробітної плати.
Лікарське самоврядування розцінює зниження коефіцієнта як украй несправедливе та вимагає, принаймні, збереження коефіцієнта на рівні 1,6 середньої заробітної плати, як у 2018 р., і передбачену законом перспективу зростання в найближчі роки.
P.S. Оскільки законопроєкт про мінімальні ставки в системі охорони здоров’я вже пройшов друге читання та розгляд у Комісіях, то, найімовірніше, найближчим часом польські лікарі не зможуть добитися виконання їхніх вимог. Зважаючи на все, польські влади розраховують на приплив лікарів з-за східного кордону. Однак поки що перспектива успішного вирішення кадрових проблем у польській системі охорони здоров’я за рахунок медперсоналу із сусідніх країн є досить сумнівною.