
«У мене розпочалося післядипломне стажування» – лікар з України ділиться враженнями
З 1 березня я вийшла на післядипломне стажування, яке в основному буде проходити в лікарні невеликого, але дуже красивого містечка на півночі Польщі. Поспішаю поділитися з колегами своїми першими враженнями.
Перший етап стажування я проходжу в хірургії. Саме це відділення й буде місцем моєї роботи в найближчі 3 роки після закінчення стажування та складання LEK. Справа в тому, що в Польщі дуже не вистачає хірургів, тому всі, хто хоче працювати за цією спеціальністю, мають чудовий шанс реалізувати свої бажання та амбіції.
Робочий день
Я починаю працювати дуже рано – о 7-й ранку вже у відділенні й одягнена в уніформу. Об 14.35 робочий день закінчується, і я поспішаю додому, щоб продовжувати своє навчання, адже восени мені складати іспит. Хочу бути весь час, як кажуть, у тонусі, щоб скласти LEK із першого разу.
Робочий день починається з п’ятихвилинки – хірурги швидко обговорюють плани на поточний день: які заплановані операції, хто їх буде проводити, хто асистувати, хто підлягає виписці з відділення тощо. На сьогодні одна з гарячих тем – коронавірус. Відносно цієї хвороби хірурги налаштовані досить скептично, але всіх приписів вони дотримуються.
Після п’ятихвилинки швидкий обхід, потім хірурги йдуть на операції або приймають пацієнтів. Буває так, що пацієнтів у відділенні небагато, і лікарі можуть собі дозволити поспілкуватися на різноманітні теми та пожартувати. Атмосфера в колективі панує позитивна, а ставлення до мене – дружнє.
Ординаторська
В ординаторській для кожного лікаря передбачений сучасний комп’ютер із великим плоским монітором. Є ксерокс і шредер. Із «фішок» – магнітола, яка постійно щось тихо наспівує, холодильник, мікрохвильовка, кавова машина та чайник. Кава та чай – безкоштовно.
Також в ординаторській є умивальник, звичайно, мило та рушник, а також антисептик для рук. Крім того, у кожному відділенні є окрема душова кабіна для персоналу. Одним словом, умови дуже комфортні.
Такі дрібниці, як папір, ручки, маркери, степлери та інша канцелярія, доступні в достатній кількості. На полицях стоять підручники з хірургії, їх можна брати додому, головне – повернути. Уніформа в міру необхідності здається до пральні й повертається вже чиста та випрасувана.
Інформаційна система
У перший же день мене ознайомили з медичною інформаційною системою (МІС). Уся інформація про пацієнта міститься там. Є й паперова версія історії хвороби, але в ній лікарі практично нічого не пишуть. Вона містить персональні дані пацієнта, деяку важливу інформацію (наприклад, чи є в пацієнта алергія). Також туди ми вкладаємо ксерокопії попередніх виписок і досліджень (УЗД, колоноскопія і т. д.).
МІС у принципі нескладна для тих, хто вміє працювати на комп’ютері на рівні просунутого користувача. Я засвоїла досить швидко й через 2 тижні стажування вже вільно оформляю електронну історію хвороби. Але спочатку треба прийняти пацієнта, опитати його, зібрати ретельний анамнез.
Після опитування я починаю оформляти історію та робити призначення. Історію я вже оформляю самостійно, але призначення узгоджую зі своїм опікуном або лікарем. Листок призначень оформляється в електронному вигляді та на папері, причому паперова версія передається на пост до медсестер.
Операції
У перший же тиждень стажу мене взяли на 2 операції асистентом – відкрита та лапароскопія. Ключ від операційної не ховається в кишеню завідувача відділенням, усі оперують залежно від кваліфікації. Технікою лапароскопії володіють усі. Після операції лікар повинен відпочити не менше пів години – він п’є каву або чай, обідає або просто відпочиває.
Особливості польської хірургії
У переважній більшості випадків пацієнти лежать у відділенні недовго – 2-3 дні. Як правило, втручання здійснюється в день приймання або наступного дня, максимум через день пацієнт уже виписується з лікарні під спостереження сімейного лікаря. Як говорять польські хірурги: «Польща не така багата країна, щоб довго лікувати пацієнтів у відділенні. Це дуже дорого».
Цікавий факт: у відділенні хірургії оперують пацієнтів із деякими онкологічними захворюваннями, наприклад рак грудей, шлунка, шкіри.
Далі буде…