Ким є медсестра в Польщі?

Ким є медсестра в Польщі?

Щоб зрозуміти, хто така медсестра в Польщі, потрібно знати, яку освіту вона отримує і які завдання на неї покладені. Перед вступом Польщі до Євросоюзу медсестринська освіта була реформована, а в країні з’явилися нові медичні спеціальності, в структурі яких медсестра отримала чільне місце. Детальніше про це читайте в статті: «Структура медичних спеціальностей в Польщі».

Як стати медсестрою в Польщі?

Диплом медсестри здобувається на базі повної загальної середньої освіти. Підставою для конкурсного відбору абітурієнтів є випускні іспити. Особливу увагу звертають на результати з біології, хімії та інших природничих дисциплін. Можливе як платне, так і безкоштовне навчання, залежно від вузу. З 2000 року освіта здобувається у вищих навчальних закладах (де створені факультети наук про здоров’я – wydziały nauk o zdrowiu). У польській системі вищої освіти для медсестер існує два освітньо-кваліфікаційних рівні: бакалаврат (3 роки навчання), після якого вже можна працювати, і магістратура (2 роки навчання), що дає повноваження обіймати керівні посади.

Можливості для професійного розвитку

Університетом навчання медсестри не обмежується. Європейська модель вищої освіти передбачає постійне вдосконалення знань і навіть наукову діяльність. Це кардинально відрізняє підхід до післядипломної освіти медсестри в Польщі від пострадянських країн.

Спеціалізація. Вже з дипломом бакалавра і 2 роками практики медсестра може претендувати на отримання спеціалізації в тій чи іншій галузі, аби розширити обсяг своїх навичок. Напрямків спеціалізації є близько 20, що дозволяє обрати варіант до душі. Це може бути, наприклад, спеціалізація з анестезіології, онкології, хірургії, діабетології та ін. Навчання триває 1,5-2 роки (залежно від спеціалізації), завершується іспитом і отриманням звання спеціаліста в певній медсестринській галузі.

Також існують короткі тематичні курси професійного вдосконалення та підвищення кваліфікації медсестер.

Аспірантура (studia doktoranckie). Власникам магістерського диплому відкриваються можливості для наукової діяльності. Науковий ступінь в медсестринстві здобувається на факультеті наук про здоров’я при університеті. Тематика наукової роботи не обов’язково має бути пов’язана з медсестринством: вона може охоплювати широке коло проблем суспільного здоров’я, психології, соціології, економіки охорони здоров’я тощо. Навчання триває до 4 років.

Обов’язки медсестри в Польщі

Обов’язки медсестри в Польщі

Принциповою відмінністю сьогоднішньої освіти медсестри в Польщі є вчення про медсестринський діагноз – і відповідно, здатність ставити його на основі зібраного анамнезу і огляду, – а також методика планування догляду за хворими. Проведення медсестринських маніпуляцій і процедур, їх успішність, а також динаміка стану пацієнта відображаються в «історії догляду».
Звичайно, обов’язки різняться залежно від специфіки місця роботи. Але загалом медсестра з дипломом бакалавра самостійно планує і виконує догляд за пацієнтом, надає невідкладну допомогу, спостерігає за належністю процесу лікування, виконує призначення лікаря. Вона готує пацієнта до обстежень і процедур, допомагає лікарю в їх проведенні, обслуговує медичну апаратуру, робить ін’єкції, внутрішньовенні вливання, переливання крові, перев’язки, забезпечує подавання кисню, проводить основні вимірювання (антропометрія, артеріальний тиск і т. д.), роз’яснює хворому особливості лікувального режиму і дієти, допомагає йому в самообслуговуванні, доводить до відома пацієнта його права і обов’язки. А також бере участь в реабілітації пацієнта.

У медсестри-спеціаліста з’являються специфічні функції – відповідно до отриманої кваліфікації. Це може бути асистування на хірургічних операціях, катетеризація центральних вен і сечового міхура, догляд за пацієнтами з діабетичною стопою, проведення діалізу, догляд за новонародженими тощо.

Поступова адаптація польського законодавства про охорону здоров’я до європейських стандартів призвела до того, що тепер контактувати з пацієнтом мають право лише співробітники з медичною освітою. Допомагати медсестрам у лікарнях почали медичні опікуни – фахівці з догляду за хворими. Тому частина рутинної роботи перейшла до молодшого медичного персоналу.

Отримання права на роботу медсестрою в Польщі

З отриманням диплому бакалавра медсестра не набуває автоматичного права на роботу.

Осередки самоврядування – окружні палати медсестер і акушерів – надають таке право за виконання 4 умов:

1) наявність необхідної освіти;

2) стан здоров’я, достатній для виконання роботи медсестри;

3) повна юридична дієздатність;

4) бездоганність етичної поведінки (відсутність судимостей і позитивна характеристика від вузу).

Раніше освіту медсестри в Польщі можна було порівняти з її аналогом в країнах СНД, де і зараз готують молодших спеціалістів. Та після реформи в Польщі на базі вузів були створені спеціальні курси для медсестер, які раніше закінчили медичний ліцей чи поліцеальну школу і бажали працювати за фахом. Це було так зване «помостове навчання» (studia pomostowe). На цих курсах, залежно від вихідного рівня освіти, давали необхідний додатковий обсяг теоретичних і практичних знань для досягнення рівня бакалавра. Лише з цим статусом стало можливо працювати за спеціальністю.

Іноземцям необхідно півроку проходити адаптаційне стажування, яке не оплачується.

Для медсестер з пострадянських країн, які бажають підтвердити свій диплом в Польщі, проблема полягає саме в різниці освітньо-кваліфікаційних рівнів, що не дозволяє навіть розглядати питання про еквівалентність освіти.

У лікарів ситуація краща: та сама тривалість навчання у вузі, співставна кількість годин – і як результат, можливість визнання диплому магістра.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши