Як польське суспільство сприймає працю та доходи лікарів

Як польське суспільство сприймає працю та доходи лікарів

Не секрет, що в країнах колишнього СРСР, які не ввійшли до ЄС, існує велика проблема у взаємовідносинах між суспільством і лікарями. Часто лікарі в Україні, Росії та Білорусі стають мішенню для громадської критики й осудження. Їх обвинувачують у хабарництві, халатному ставленні до роботи, байдужості та інших гріхах. Водночас зарплати лікарів настільки низькі, що прожити на одну зарплату лікар просто не в змозі.

А як польське суспільство оцінює професію лікаря та його доходи?

Згідно з результатами опитування, проведеного Польською медичною профспілкою в лютому 2020 р. серед репрезентативної вибірки поляків (n = 1055) у віці 18 років і більше, польське суспільство оцінює розмір заробітку лікарів у сфері громадської охорони здоров’я приблизно в 6 470 зл. нетто.

Водночас, за даними Міністерства охорони здоров’я, середня зарплата лікаря в одній медичній установі становить 7 000 зл. брутто (5 100 зл. на руки). Відповідно ж до інформації, поданої презесом Головної лікарської палати в одному з інтерв’ю, зараз спеціалісти заробляють 6 750 зл. брутто за умови підписання так званої лоялки, за умовами якої вони зобов’язуються працювати в одній лікарні.

На думку респондентів, медики повинні заробляти набагато більше, особливо враховуючи їх «виняткову працю». Респонденти також визнали, що польські лікарі заробляють значно менше, ніж судді, чия зарплата оцінюється в середньому в 9 300 зл. нетто або на руки. Майже 2/3 поляків уважають, що лікарі повинні заробляти як мінімум стільки ж, скільки судді, а 1/3 поляків уважають, що лікарі мають заробляти більше суддів.

Більшість респондентів підтримують ідею про те, що лікарі не повинні суміщати роботу в державній і приватній охороні здоров’я. На думку поляків, робота лікарів в одному місці буде сприяти підвищенню доступності спеціалістів і зменшенню черг.

Результати опитування переконливо свідчать на користь вимог Польської медичної профспілки про необхідність підвищення рівня гарантованої заробітної плати лікарям-спеціалістам. На сьогодні її мінімум становить 6 245 зл. брутто.
Як сказав Кшиштоф Букель, голова профспілки, лікарі сподіваються, що міністр охорони здоров’я візьме до уваги результати дослідження. Підвищення зарплат лікарям не спричинить суспільного невдоволення, якого побоюються деякі державні чиновники.

Водночас Центр досліджень громадської думки вказує, що професія лікаря належить до однієї з найбільш шанованих у Польщі. 80 % респондентів ставляться до лікарів із великою повагою, причому за останні роки відзначається поліпшення громадського ставлення до лікарів. Однак престиж цієї професії, за даними дослідження, знижується, що, імовірно, пов’язане зі складністю її отримання та виконання.

Примітно, що в Польщі до найменш шанованих належать професії міністра, депутата, а найнижчу сходинку в рейтингу посідає активіст політичної партії.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши