
19 вересня польські лікарі-стажисти складали LEK
Ми вже повідомляли про те, що в Польщі для отримання права на лікарську практику необхідно не тільки пройти післядипломне стажування, але й скласти іспит LEK. Він проходить двічі на рік, як правило, у суботу, у 20-х числах вересня та лютого. Цього року осінній LEK відбувся 19 вересня. Нам вдалося побувати на цьому іспиті, і зараз ми розповімо про те, як усе відбувалося.
Хто організовує LEK?
LEK проходить одночасно в декількох містах Польщі, причому скрізь починається й закінчується в той самий час, як українське ЗНО або російський ЄДІ. Організатором іспиту є Центр медичних іспитів (СЕМ). Ця організація складає запитання для іспитів, формує тести, організує процес складання, перевірку тестів, оприлюднює результати на своєму сайті, веде статистику і т. д.
Де проходить LEK?
Іспит проходить на базі таких медичних університетів:
- Ягеллонський університет (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego);
- Медичний університет у Познані (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu);
- Варшавський медичний університет (Warszawski Uniwersytet Medyczny);
- Гданський медичний університет (Gdański Uniwersytet Medyczny);
- Вармінсько-Мазурський університет (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie);
- Медичний університет у Білостоці (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku);
- Поморський медичний університет у Щецині (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie);
- Вроцлавський медичний університет (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu);
- Люблінський медичний університет (Uniwersytet Medyczny w Lublinie);
- Медичний університет у Лодзі (Uniwersytet Medyczny w Łodzi);
- Сілезький медичний університет у Катовіцах (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach);
- Медичний університет у Бидгощі (Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy).
Як цього року проходив осінній LEK?
Іспит проходить у великих аудиторіях і залах, які можуть умістити більше 100 чоловік, адже необхідно забезпечити достатню відстань між тими, хто складає, щоб вони не могли між собою спілкуватися.
А цього року ситуація обтяжена карантинними заходами. Тому зазначена відстань була 2 м, усі в масках, на вході до аудиторії – вимірювання температури та дезінфекція рук.
Іспит розпочався об 11.00, а закінчився о 15.00. Традиційно екзаменаційна брошура містила 200 запитань, на кожний з яких необхідно обрати одну правильну відповідь із 5. CЕМ завжди робить для LEK 2 варіанти брошур. Запитання в них однакові, але порядок їх розміщення різний. Кожний, перед іспитом отримує індивідуальний номер. Якщо номер непарний, людина отримує 1-й варіант брошури, парний – 2-й варіант.
На іспит потрібно взяти із собою олівець, гумку та ручку. Можна взяти воду та щось для легкого перекусу. Але, відверто кажучи, під час іспиту вам не до води та перекусів.
Тематика LEK
Розділи медицини, які включені до LEK, приблизно такі самі, як і на нострифікаційному іспиті в Білостоці або Бидгощі, а саме:
- терапія;
- хірургія;
- педіатрія;
- невідкладна медицина;
- гінекологія;
- психіатрія;
- медичне право та юриспруденція;
- організація медицини.
LEK і нострифікація: чи є різниця?
Хоча нострифікаційний іспит і не можна назвати легким, проте він легший, ніж LEK. Для складання LEK необхідні досить глибокі знання у сфері медицини та високий рівень знання польської мови, тому що іноді запитання та варіанти відповідей сформульовані складно. А зрозуміти їхню суть треба з першого разу, адже часу не так уже й багато.
Статистика LEK
За даними СЕМ, за лютий 2020 р. у зимовому іспиті брали участь 3 141 чоловік. Не склали – 286. Переважна більшість тих, що складають, закінчили навчання 2 роки тому або більше. Перший раз у лютому 2020 р. LEK складали лише 392 людини. У цілому з 2013 р. LEK склали більше 22 тис. лікарів, з них лише близько 200 осіб не змогли скласти із третього разу. Більшість лікарів складають із першого разу.