20 лютого польські лікарі складали LEK: цього року результати суттєво кращі, ніж у попередні роки

20 лютого польські лікарі складали LEK: цього року результати суттєво кращі, ніж у попередні роки

У Польщі лікарі-стажисти складають лікарський іспит (LEK). Це можна робити як під час стажування, так і після нього. Іспит проводиться двічі на рік – у лютому та жовтні. Післядипломне стажування та позитивний результат іспиту LEK – необхідні умови для одержання повного права на професію (PWZ), іншими словами – ліцензії.

У суботу 20 лютого 2021 р. до складання LEK приступили 4 779 стажистів. Іспит передбачає 200 тестових запитань. Максимальна кількість правильних відповідей серед тих, хто складає, цього разу становить 196, а мінімальна – 54. Лише 87 осіб іспит не склали, правильно відповівши на менш ніж 56 % запитань.

Порівняємо з результатами попереднього іспиту. Восени минулого року складали LEK 6 330 стажистів. Максимальний результат – 169 правильних відповідей, мінімальний – 44.1 650 стажистів осінній іспит не склали.

Яка ж причина успіху останнього LEK? Річ у тім, що згідно із прийнятими змінами до Закону про професії лікаря та стоматолога Центр медичних іспитів (СЕМ) з 2021 р. зобов’язаний публікувати базу запитань LEK. Причому тести LEK мають містити не менше 70 % із цієї бази. І хоча СЕМ не дає правильних відповідей, експерти всі запитання розібрали та підготували свої правильні відповіді.

До речі, у стоматологів аналогічна ситуація. Вони складали свій іспит LDEK 9 лютого. Із 775 стажистів не склали лише 39 осіб. Серед стоматологів максимальний результат становить 188 правильних відповідей із 200, а мінімальний – 64. При цьому 2 запитання були дискваліфіковані, тому максимальна кількість можливих правильних відповідей становила 198, а не 200.

Іспити проводилися в протиепідемічному режимі. Крім масок потрібні були ще й рукавички. Однак цього року не скрізь комісія суворо поставилася до санітарних заходів з урахуванням того, що більшість стажистів уже отримали 2 дози вакцини проти COVID за місцем роботи. Так, у деяких місцях не було вимірювання температури, не вимагали рукавичок, і маски дозволили зняти, якщо вони сильно заважають.

Що стосується відсутності правильних відповідей на сайті СЕМ, то це викликає численні дискусії серед стажистів та експертів, оскільки в багатьох випадках різні джерела знань з LEK дають різні відповіді, і невідомо, яка відповідь буде вважатися правильною відповідно до бачення CEM.

Однак запитання з бази даних, які були включені до іспиту, не викликали особливих спорів. Щодо решти 30 % нових запитань думки розходяться. Однак більшість студентів та експертів підтверджують, що запитання цього разу були найвищою мірою продуманими та більш практичними, порівнюючи з попередніми іспитами.

Тести лютого 2021 р. виглядають досить позитивно на тлі осінніх 2020 р., коли виникло багато спірних запитань, у тому числі про зріст дворічної дитини або синдром Моррисона, а також запитання, яке вже зустрічалося в попередніх іспитах, більше того, було відкликане.

LEK лютого 2021 р. містив відносно мало запитань із приводу ваги або росту в певному віці, стандартів і шкал, тобто тієї інформації, яку в сучасному світі можна перевірити за кілька секунд на смартфоні. Але не обійшлося й без дещо класичних «перлин», наприклад, запитання, що вимагає знання категорії антидепресантів для вагітних або спеціальних знань із лікування шизофренії.

Багато хто йшов з іспиту з відчуттям, що вони склали іспит або поліпшили свій попередній результат, незважаючи на менше навантаження та не занадто напружену підготовку. Більша частина людей визнає, що вони зосередилися в основному на опрацюванні бази запитань.

Однак, як завжди, є й друга сторона медалі. Отримання гарних і дуже гарних результатів здається досягненням для значної частини кандидатів, але є сильні побоювання, що порогові значення для конкурсу в резидентуру та на умови нерезидентські значно збільшаться, а конкуренція посилиться. Справжня боротьба за бажану спеціалізацію розпочнеться всього через 6 місяців.

Для іноземних же лікарів з 5-річним стажем за спеціальністю нагадуємо, що вони можуть підтвердити спеціалізацію замість того, щоб проходити конкурс, 5-6 років резидентури та складний спеціалізований іспит. Однак для цього теж доведеться потрудитися, адже треба буде пройти співбесіду з комісією із 6 осіб – 2 представники CEM, 2 професори за даною спеціальністю та 2 клініцисти. Плюс додаткове стажування тривалістю не більше 3 років.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши