Чи може лікар у Польщі надати телеконсультацію пацієнту, який перебуває в Україні?

Чи може лікар у Польщі надати телеконсультацію пацієнту, який перебуває в Україні?

Як нам стало відомо, на сьогодні в Україні спостерігаються перебої з доступністю деяких лікарських засобів і медичної допомоги. Багато українських біженців приїхали до Польщі в надії на допомогу та дах на період війни. Однак часто буває так, що родичі біженців, особливо похилого віку, залишаються в Україні та потребують медичної допомоги й ліків.

Наприклад, до лікаря, який зараз працює в Польщі, звернувся знайомий з України із проханням допомогти з ліками. Виявилося, що пацієнт, який мешкає в Україні та недавно переніс аортокоронарне шунтування, потребує лікування антикоагулянтом – тікагрелор. В українських аптеках необхідний препарат знайти не вдалося. У зв’язку із цим родичі пацієнта звернулися до лікаря в Польщі.

Лікар провів телеконсультацію за допомогою одного з інтернет-комунікаторів і виписав потрібний рецепт. До речі, виявилося, що тікагрелор у Польщі навіть за 100%-ї оплати коштує вдвічі дешевше, ніж в Україні. Потрібний препарат був надісланий до України поштою, і найближчим часом пацієнт його отримає.

Із приводу таких телеконсультацій польське законодавство говорить, що місце перебування пацієнта (у Польщі чи за кордоном) не має значення з точки зору правомірності провадження лікарської діяльності таким способом. У випадку медичних послуг, надаваних за допомогою інформаційних систем або засобів зв’язку, місцем їх надання є місце перебування медичного працівника.

Провадження лікарської діяльності за допомогою телеінформаційних систем або систем зв’язку, тобто дистанційно, без фізичного контакту між лікарем і пацієнтом, уже багато років передбачене положеннями Закону Польщі про професії лікаря та стоматолога. Єдина умова – лікар повинен отримати згоду пацієнта на такий вид медичного обстеження та лікування.

У рамках телеконсультації пацієнтові може бути виписаний електронний рецепт, у тому числі транскордонний. Якщо йдеться про пацієнта без польського податкового номера (PESEL), то в рецепті вказуються серія та номер паспорта. У цьому випадку за препарат доведеться заплатити 100 % вартості.

Перешкоди для телеконсультацій в основному пов’язані із сучасними уявленнями. Наприклад, уважається, що для належного лікування необхідний медичний огляд пацієнта. Тому під час проведення телеконсультацій необхідно враховувати не стільки юридичний аспект, скільки можливості для дистанційної діагностики.

Буває й зворотна ситуація, коли український біженець, який перебуває в Польщі, одержує телеконсультацію від свого лікаря, який перебуває в Україні, з рекомендаціями щодо подальшого лікування. Тут ситуація є набагато складнішою. Проблема в тому, що польські лікарі не виконують рекомендацій українських лікарів, оскільки останні не мають польських ліцензій на лікарську практику. У цьому випадку пацієнт направляється на обстеження до польського спеціаліста, який за його результатами призначає лікування.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши